Съвети за начинаещи готвачи.
Lisko - майстор
Гугъл нищо не ми откри по въпроса, може би защото няма начин ? А може би не съм формулирал правилно въпроса.
Откри ми разни рецепти с желатин.

Моя проблем е следния - правя сироп от къпини - той се желира. Подчертавам - не слагам нито желатин нито нищо освен захар към предварително добит сок в центрофужна сокоизстисквачка.
Така полученото желе е общо взето много приятно на вкус, става да си го слагаш на филийки, кътми, мекици и прочие, но не става за първоначалната ми цел - да имам сироп който да мога си разреждам с газирана вода. В студено състояние е мисия невъзможна да го разтвориш, при което и газираната вода ще се разгазира тотално. Дори в миксер не се разтваря до край - остават малки парченца желе. Единственият начин е да се загрее на микровълнова за да се втечни и после да се разреди с вода. Тогава обаче става топла напитка, а аз искам студена :(
Идеи ?
LazarGanev - "Велик майстор"
Лимонена киселина
Lisko - майстор
Сигурен ли си ?
В готварските форуми пише "недостатъчната киселинност е основна причина за провалите на желетата" - сиреч слага се киселина за да се подпомогне желирането.
LazarGanev - "Велик майстор"
Знам, че като се сложи лимонтозу на сладкото става по-рядко и течно.Не съм 100% сигурен за сока, но пробвай
Stefan_62 - майстор
http://www.kak-da.com/sok-ot-malini-i-kapini.html
Прочети края на статията там пише как да си решиш проблема с желирването.
bigdragon - майстор
Лимонена киселина се добавя за да се предотврати захаросването на конфитюра и мармалада...
За да не желира, увеличи захарта и водата, т.е. намали количеството малини на литър сок... :-D
Някой път много хубаво, не е хубаво. :lol:
Lisko - майстор
bigdragon написа:
Лимонена киселина се добавя за да се предотврати захаросването на конфитюра и мармалада...
За да не желира, увеличи захарта и водата, т.е. намали количеството малини на литър сок... :-D
Някой път много хубаво, не е хубаво. :lol:
Да, да за захаросването - ясно. Слагам на ягодово сладко киселина, но на къпини не слагам щото те са си достатъчно кисели и без друго. Вода въобще не слагам, само захар. Ако обаче захарта е повече - уж за да пречи на желирането, тогава няма да има сироп с шише а сладко което не иска да излезе от буркана :)

Що се отнася до статията - прочетох я, мерси, там пише:
Друга особеност на малиновия сок е, че в отделни случаи се появяват признаци на слабо желиране. Добитият сок не е леко подвижна течност. В него се появяват пихтиеобразни, подобни на съсиреци парченца. Това се предизвиква от пектина и пектиновите вещества, които в зависимост от техните качества при определени стойности и съотношение на захарността и киселинността проявяват склонност да образуват желеподобна маса
Признаци, парченца... това е бял кахър. Моето става твърдо желе. Явно уцелвам "перфектната" комбинация от захарност и киселинност. Четох и за ензимното бистрене но ми се струва много сложно да се занимавам.
Действително, едно потенциално решение е да ръгна повечко вода, после да компенсирам със повечко захар че да докарам пак гъстота на сироп. Разликата ще е че ще имам по-малко пектин на даден обем и оттам по-слабо желиране.
LazarGanev - "Велик майстор"
Lisko написа:
Действително, едно потенциално решение е да ръгна повечко вода, после да компенсирам със повечко захар че да докарам пак гъстота на сироп. Разликата ще е че ще имам по-малко пектин на даден обем и оттам по-слабо желиране.
Вода, захар и киселина, зада запазиш вкуса :wink:

Тема "Как да предотвратя желиране на сироп ?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: