Съвети за начинаещи готвачи.
pipilica - майстор
Днеска клъвнах набързо една консерва скумрия с доматен сос, отдавна не бях ял такава, та доста ми хареса и ся се чудя дали не мога да си я приготвя сам. Не вярвам да е неква сложнотия и за тва питам някой знае ли как се прави консервата.
Stefan_62 - майстор
http://forum.napravisam.bg/forum/viewto ... 28&t=34671
Прочети рецептата на stiv1961, само че вместо каракуда слагаш скумрия. Аз така я правя, само че има малко разлика в другите продукти м/у моята рецепта и неговата / не слагам царевица и моркови и бобът е от консерва/ иначе изпълнението е едно и също, просто импровизирай с продуктите.
Илчо Илиев - майстор
Аз бях правил на времето,но беше карагьоз...
В общи линии стана като тази за която говориш,но се усещаха кокалите, разбрах(може би) къде е проблема,но от тогава не съм правил,та да пробвам да реша този проблем...
Рецептата е проста-риба, сол,оцет ,чер пипер и доматена паста/лютеница,а по желание и кисели краставички...
Изчистваш рибата,като наблягаш на кръвтяното по гръбнака от вътрешната страна, трябва да е перфектно изчистено и нарязваш на шайби с дебелина 2,5-3 см..
Нареждаш я в подходящ съд(кофа) като я осоляваш като за готвене, така преседява една нощ в хладилник, като преседи, напълваш кофата с вода и изливаш и заливаш с оцетен разтвор 1/1 оцет и вода, така преседява няколко часа...3-4..
В буркани...конфитюрени слагаш няколко зрънца чер пипер(може и даф. лист)слагаш 2 лъжици пюре и редиш рибата, пак 2 лъж пюре, пак риба..
Варенето е номера, аз я варих 4 часа и трая 2 г без проблем, но както казах ...усещаха се костите...
Според мен, ако това нещо се вари в автоклав(тенджера под налягане), там температурата е доста по-висока и би трябвало костите да се сварят и да не се усещат....
Това е моята рецепта, чувал съм ,че някои правят нещо подобно с речна риба,но....
Stefan_62 - майстор
В тенджерата под налягане става по-бързо и всички кости се стопават, но това се дължи и на съвместното варене с оцета и олото. :drinkers:
Илчо Илиев - майстор
Stefan_62 написа:
В тенджерата под налягане става по-бързо и всички кости се стопават, но това се дължи и на съвместното варене с оцета и олото. :drinkers:
:2thumbs: :partyman:
gechev - специалист
Една рецепта в която костите наистина се стопяват. Рибата се изчиства идеално и се посолява. След 2 часа се нарязва на шайби от около 3 см и се реди в тенджера. Един ред риба и дафинов лист, черен пипер, бахар. Втори ред и пак с подправките. Като се нареди се залива с колкото олио, толкова и оцет. Завира на клокване /съвсем внимателно/. След 2 часа се маха от котлона и се чака да се изстуди, колкото да търпи ръката. Пренарежда се в буркани като тук вече се слагат доматите, киселите краставички и др. Аз слагам само риба. Като се нареди се залива с все още топлата течност от варенето /вода не се слага/. Бурканите се варят/ стерилизират/ още час, час и половина. Годност 2 години но не изтрайва. Правил съм паламуд, скумрия, кая, все по тази рецепта. Костите стават на желе и е много вкусно студено и като мезе и като основно ядене. От оцета омекват костите, а тричасовото варене ги прави трайни. Не оставяйте течноста от първото варене на рибата между двете варенета да се изстуди. Става на желе и не може да се излива в бурканите.
Stefan_62 - майстор
gechev написа:
Една рецепта в която костите наистина се стопяват.
Май пишем за една и съща рецепта без да четем. :drinkers:
gechev - специалист
Stefan_62 написа:
gechev написа:
Една рецепта в която костите наистина се стопяват.
Май пишем за една и съща рецепта без да четем. :drinkers:
Ние четем, не четът тези, които не четът за количества оцет и олио. а и време за приготвчне. Четете бе, написал съм го ясно.
pipilica - майстор
gechev написа:
Една рецепта .........
Мда тая ми се струва лесна и подобна на консервата, като заври се смъква мощността на котлона и ври на бавен огън нали, нещо слага ли се на дъното да не се залепи първия ред. Доматите са на пюре, а сигурно може и мааалко лют пипер или некоя люта чушка а?
gechev - специалист
При първото варене нищо не се слага. То е съвсем тихо но продължително, а течността не дава въсможност за загаряне. Само олио, оцет и подправки. Рибата си пуска вода, колаген и всичко нужно.

Тема "Търся рецепта." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: