Съвети за начинаещи готвачи.
Stefan_62 - майстор
Предлагам ви една рецепта за производство за любителите на домашен кетчуп, която изрових от нета. Вече трета година я правим и се получава страхотен кетчуп.
Продукти:
5 кг доматен сок
2 с.л. сол
350 г захар
170 мл оцет
3 пакетчета натурално царевично или пшеничено нишесте (моите бяха от 60г)
Подправки:
1 с.л. чубрица
5 г смлян кимион
7 г смлян черен пипер
2 зрънца бахар
1 бр. дафинов лист
половин щипка смляно индийско орехче
2 бр. кардамом
5 зрънца кориандър
щипка смляна канела
2 бр. карамфил
Приготвяне:
Кипваме оцета с всички подправки (едните са смлени, другите не - горе в списъка съм посочила кои са смлени). Отстраняваме от котлона и оставяме да си отлежава под капак, докато му дойде ролята в рецептата.
Избираме здрави, добре узрели домати, които смиламе с машинка, която отстранява семките и люспите.
Поставяме доматения сок в подходящ съд и варим на силен огън, до извиране на 1/3 от него.
Добавяме солта и захарта. Изчакваме да се разтворят.
Отделяме около 600 мл от сока и оставяме да изстине. След това в него разтваряме нишестето. (През това време продължаваме с варенето на доматения сок)
Прецеждаме оцета и го добавяме към доматите. Оставяме да поври още 6 - 7 минути.
Наливаме разтвореното нишесте, на тънка струйка, при непрекъснато бъркане. Сместа веднага започва да се сгъстява и като се капне на чиния - капката трябва да се стича много бавно и застива, или проба няколко капки на чинийка и след 2 минути като се обърне обратно - да не са мръднали."
Сипваме кетчупа в чисти, сухи буркани или шишета и стерилизираме 5 - 10 минути.
Да в е сладко. :partyman:
hidrazin - майстор
Stefan_62 написа:
... 3 пакетчета натурално царевично или пшеничено нишесте (моите бяха от 60г)...
Това пък как съм го пропуснал?
Нишестето НЯМА работа в домашно приготвените вкусотии.
То е запазена марка на мошениците "бизнесмени" дето ни хранят с него в голяма част продуктите по магазините.
Слагат го за да изглежда че дадения продукт е концентриран (сгъстен естествено).
Слага се масово в рибни консерви, стерилизирани домати, сосове .......
Демек вода, боя и нишесте - пълнежа е готов!!! Гъст, цветен и .... боклук!!!
Рецептата е добра, но се изварява до нужната гъстота. Никакво нишесте!!!
Дори и да е малко по-рядко, поне ще е по-качествена, по-вкусна и по-полезна.
:partyman:
maistorcheto33 - специалист
Ще я изпробвам тази рецепта, че купеният не ми вдъхва много доверие.
Чираче - майстор
Аз на измислени рецепти не вярвам. И никога не съм харесвал т.н. кетчуп. Харесвам на баба си и майка си лютеницата.
Stefan_62 - майстор
Чираче написа:
Аз на измислени рецепти не вярвам. И никога не съм харесвал т.н. кетчуп. Харесвам на баба си и майка си лютеницата.
Рецептата не е измислена и се прилага вече няколко години в семейството, а крайният ефект е много по-добър от тия дето се предлагат на пазара. А теб никой не те спира да хапваш лютениците на мойка си и баба си, но това са два различни компонента. Аз също харесвам лютеницата която приготвяше майка ми и всяка година си я приготвяме по нейната рецепта. :drinkers:

Тема "Домашен кетчуп" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: