• 1
  • 2
Съвети за начинаещи готвачи.
Чираче - майстор
Рецептата е изпитана многократно. Правят се и мариновани, но не са по моя вкус.
Ето и рецептата. За един буркан "Омния" са необходими от средни до по-дребни краставички Корнишони. На дъното се поставя изсъхнало съцветие копър. Подреждат се плътно краставичките. Слага се една супена лъжица едра морска сол и две супени лъжици домашна ракия над 50 градуса. Допълва се с вода, и се оставят на слънце. Буркана се разклаща сутрин и вечер. Може и през деня. При ферментацията част от сока излиза навън, при което останалите на сухо краставички побеляват. За да не стане това, трябва да се постави над краставичките речен камък. Периодично се допълва с вода. До една седмица са готови, след което се прибират в мазето на хладно. Получава се бяла утайка, която не е проблем. Преди консумация краставичките се изплакват с вода.

Приятен апетит!
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
Махни "Омния" и си супер
Ракията каква работа върши? По принцип я вкарвам като са готови...
Andri01 - майстор
n_a написа:
Махни "Омния" и си супер
Ракията каква работа върши? По принцип я вкарвам като са готови...
Че те като са готови,вече не и трябва ракийка да пият! По добре я Фкарай в чашката :) :drinkers:
Чираче - майстор
n_a написа:
Махни "Омния" и си супер
Ракията каква работа върши? По принцип я вкарвам като са готови...
Не разбрах защо да махна "Омния"?
Ракията е за стабилизиране и запазване на краставичките хрупкави. Иначе може да омекнат.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
Супер за ракията, не го знаех.
Омния са сравнително малки буркани. Обичайно няма място и за краставички и за речен камък. Саламурени краставички се правят в гоооляааам буркан. Примерно класически трилитров . Пиши си рецептата универсална. Благоддаря за "ракията". Полезно
Svetoslavoff1 - майстор
Каква е трайността?
Щото по Русия съм виждал да рупат кисели краставички посред лято.
Andri01 - майстор
Чираче,сега ги турих по рецептата ти. Разход 3с.л. ракия-2 по предназначение,3-та "се изгуби в дегустацията по пътя:(. Ако ми ги "изяде слънчо,идвам при твоите...с шишенцето ,де / от същата ракийка/! :) :partyman:
Чираче - майстор
n_a написа:
Супер за ракията, не го знаех.
Омния са сравнително малки буркани. Обичайно няма място и за краставички и за речен камък. Саламурени краставички се правят в гоооляааам буркан. Примерно класически трилитров . Пиши си рецептата универсална. Благоддаря за "ракията". Полезно
Май някой иска да се прави на интересен :? Дозата, която съм дал е като за буркан "Омния", т.е. около 800 мл. А иначе кой както иска. Аз лично си правя в "Омния" краставички с дължина 5-6 см, в 1,5 л малко по-едри, и в 3 литров буркан леко прораснали. Но краставички Корнишони, а не Гергана, или други дълги. И те стават, но за моментна консумация, нарязани на филийки с дебелина 6-8 мм. По същата рецепта.
Иначе има опции за експерименти с рецептата. Въпрос на вкусови изисквания. Може да се сложи малко синапено семе, настърган хрян, или каквото се сетите.
Чираче - майстор
Andri01 написа:
Чираче,сега ги турих по рецептата ти. Разход 3с.л. ракия-2 по предназначение,3-та "се изгуби в дегустацията по пътя:(. Ако ми ги "изяде слънчо,идвам при твоите...с шишенцето ,де / от същата ракийка/! :) :partyman:

Кажи какъв е резултата. Моите са превъзходни.
Andri01 - майстор
За майсторлъка-съм любител,за консумацията-професионалист! Така,че като профи-струва ми се че ги докарах-скрити са в мазата вече! Помътняват малко на слънцето,нали? :partyman:
  • 1
  • 2

Тема "Слънчеви кисели краставички" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: