Съвети за начинаещи готвачи.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
Mega, това за лука магданоза и Кимиона е точно така.
Само да ти пошушна, че и кюфтето и кебапчето, са непретенциозни каймяни вкусотии. Сиреч, като при греяната ракия, месото може да е почти всякакво, стига да си му побаял предоволно и подправките да са тамън
Kasap - специалист
n_a написа:
Само да ти пошушна, че и кюфтето и кебапчето, са непретенциозни каймяни вкусотии. Сиреч, като при греяната ракия, месото може да е почти всякакво, стига да си му побаял предоволно и подправките да са тамън
Аз пък да подшушна, че са непретенциозни, само за непретенциозни хора. Вкусът на кебапчетата от детството го търся повече от 30 години, и то без особен успех. Няма го това, дето го продаваха из крайпътните ханчета и по съборите /в амбалажна хартия/. И това е.. :?
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
Kasap написа:
n_a написа:
Само да ти пошушна, че и кюфтето и кебапчето, са непретенциозни каймяни вкусотии. Сиреч, като при греяната ракия, месото може да е почти всякакво, стига да си му побаял предоволно и подправките да са тамън
Аз пък да подшушна, че са непретенциозни, само за непретенциозни хора. Вкусът на кебапчетата от детството го търся повече от 30 години, и то без особен успех. Няма го това дето го продаваха из крайпътните ханчета и по съборите /в амбалажна хартия/. И това е.. :?
Чааакай, чакай, чкй! Все пак, говоря за месо! От месо, непретензиозно месо и сега стават кифтаци, само че в магазин и в заведение не бих търсила. Разумните чревоугодници си спестяват близкия контакт с купешки кайми
kuger - майстор
Имам още една рецепта за пилешки гърди, но.. друг път, и в друга тема, да не цапам кифтетата с пиле:-D
Стават невероятно сочни.
iivanov - майстор
n_a написа:

Чааакай, чакай, чкй! Все пак, говоря за месо! От месо, непретензиозно месо и сега стават кифтаци, само че в магазин и в заведение не бих търсила. Разумните чревоугодници си спестяват близкия контакт с купешки кайми
Най- убавите кифтаци са ,кат дядото прати на щерка си убава мръвка. Иначе , магазинско , убаво, покрай големите градове няма. Веднъж само , в Черни Осъм (троянско), съм ял хубава скара , на някаква местна фирма. Пет години от тогава , още си го спомням.
Илчо Илиев - майстор
Kasap написа:
Аз пък да подшушна, че са непретенциозни, само за непретенциозни хора. Вкусът на кебапчетата от детството го търся повече от 30 години, и то без особен успех. Няма го това, дето го продаваха из крайпътните ханчета и по съборите /в амбалажна хартия/. И това е.. :?
Варианта е или сам да си ги направиш, или ...чудо...
Навремето кебапче се правеше от свинска кайма, като за целта се слагаше обрезка...т.е. от всякъде, като задължително трябва да има поне 30% сланина..
Обаче, след 25 г. тотална промяна на вкусовете ни,може и да не ти хареса вкуса на истинското месо...
Преди време и аз реших да направя истински кифтаци, взех свинско-плешка и джолан, смилане, месене,престой в хладилника...абе както ги правех навремето,но....нещо им липсваше...
Тая пролет отгледахме 40 пилета(бройлер), пеках и на грил и на скара,но....пак нещо им липсваше,моите не го харесваха както и да беше направено, било сухо, било безвкусно...
Така,че ,за мен проблема е в химията с която ни хранят толкова години, промениха ни вкуса и истинското не ни харесва...

Пробвай все пак ти да си направиш, вземи свинско,но ако може от различни места на трупа,като предимно от ребра и да е средно мазна каймата..
Смели месото ,сложи му по 20 гр сол,5 гр чер пипер и кимион и го омеси като тесто, слагай по малко вода при месенето, то ще си покаже колко, като стане хомогенна маса като тесто, слагаш в хладилника...
На другия ден това нещо го смилаш на ново,но половината и пак месиш и ако поема,слагаш по малко вода...
Каймата трябва да ти лепне яко по ръцете, да се споява, да седи като тесто..
За да сочни и вкусни кебапчетата номера е да има достатъчно мазнина,вода и подправки в каймата, да в идеално омесена, т.е. да се меси толкова,че да стане на ''конци'', да се пекат на силна и добре намазана скара,без да се прегарят, трябва да са леееко недопекани...
Дано успееш да ги докараш,а ако може и една бера от едновремешната да намериш.....
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
Ееех, Илчо Илиев, тежко почваш седмицата :lol:
Kasap - специалист
Илчо Илиев написа:
Варианта е или сам да си ги направиш, или ...чудо...
Навремето кебапче се правеше от свинска кайма, като за целта се слагаше обрезка...т.е. от всякъде, като задължително трябва да има поне 30% сланина..

Дано успееш да ги докараш,а ако може и една бера от едновремешната да намериш.....
Във всички стари-дибели книги пише, че истинското кибапчи се прави от поне 40% шилешко месо. Така разправят и дъртите месари, които съм разпитвал. Проблема е, че БГ такова животно вече нема.
kuger - майстор
Kasap написа:
Във всички стари-дибели книги пише, че истинското кибапчи се прави от поне 40% шилешко месо. Така разправят и дъртите месари, които съм разпитвал. Проблема е, че БГ такова животно вече нема.
Има, ама да беше се обадил по-ранко, щях да те уредя с шиленце.
chapara - майстор
Ще споделя и моите наблюдения и скромен опит. В далечната 1980г. бях помощник управител на едно заведение в гр. Казанлък, бая видно за града. Там се хранеха велможите по онова време. И за да им хем евтино, хем вкусно поканиха за управител един човек открил купища заведения в Старозагорски окръг по онова време. Пое той задачата и за месец стана доста елитарно. Някои хора от региона може и да са чували за него-бай Делчо Топалов. Тогава се почнаха едни ми ти сватби всяка събота и неделя. Готвачите, изучили всичките му мурафети не можеха да направят "онова" кебапче и кюфте. Отидохме в градската кланица и купихме изключително и само свински и телешки джолан и към общото количество месо без кокъла прясна сланина 20%. В транжорната по костюм и бяла риза убеди готвачите че месо към кокъл е 50 на 50 %. Аз тогава бях млад дихател и само наблюдавах. Обезкостиха, смляха месото и сланината. Омесиха. После ми каза: Колкото кимьон и чер пипер е по рецептурник-дай им половината(иначе ставало натрапчиво) :wink: Сол на вкус. Каймата разделиха наполовин и в тази за кифтаците сложиха лук. После кебапчетата се формират с машината за мелене, но с пълначката(могат да се правят идеални на грамаж и дължина). Същата процедура и с кюфтетата, само дет се сплескват. Редене в тави и зреене в минусовата камера. Най важното за да е сочно е при самото печене месото да е на границата преди пълното размразяване. Ако помните едно време караха калъпи с лед в/у които се слагаха тавите с кюфтетата и кебапчетата. Ако те са се ужлямбили на топлото нищо не става. Мазането на скарата може да става както със сланинка, така и със стар лук. Скарата трябва задължително да е обгоряла и нагрята. След 20 години от тази случка работих началник колбасарски цех. Технолога ни макар с много претенции не можеше да докара мляните неща. Пуснах старата рецепта и о какви продажби бяха. После кризата фалира цеха и така, но истината е само в джолана При разбив на месото плешката и бута са най-безмаслените части на месото. :roll: :wink:

То и аз се покапах, утре отивам за джолани, а от кокалите какъв бульон за супа става :shock: :roll:
Оформят се кебапчета с размер по желание (заглаждат се с мокри ръце) и се пекат на силно загрята скара. При печенето се въртят само на една страна.
Ники-Kumay с това ме уби :-D :shock: ,т'ва да не им се завърти свят ли приятелю или ако си пийнал на теб да не ти се завие :-D :shock:

Тема "Ресепти за домашни кюфтета и кебапчета на скара." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: