Съвети за начинаещи готвачи.
Mega - специалист
Колеги, предивид пихтиестата маса пълна с Е-та, която ни продават по магазините вместо кюфтета и кебапчета за скара, предлагам да изровим старите рецепти от роднини, книги, справочници и да ги споделим. С две думи, кой как ги прави вкъщи. Ще започна с една проста рецепта, която ми се получава добре, нямам претенциите да е автентична.


60% свинско (плешка), 40 телешко (плешка) ми ги мелят пред мен в магазина. След това започвам месене. Добаям бяло вино, малко кимион, малко чили, черен пипер, повечко ситно нарязан лук, ситно нарязан магданоз. Като добавка топя 5-6 лъжици свинска мас, да са по-сочни на скарата. Всичко това осмесвам много добре. Оставям ден в хладилника да отлежи, след това пак меся, ако има нужда слагам малко газирана вода. След това на скарата. ;)

Прикачен файл

P9070300_4.jpg

Прикачен файл

P9070298_3.jpg

Прикачен файл

P9070296_2.jpg

Прикачен файл

P9070291_1.jpg
Последна промяна от Mega на пон сеп 07, 2015 9:28 pm, променено общо 2 пъти.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
Както би казал дядо, с месо и любов какви да станат, освен прекрасни кюфтета.
Месене и втасване. За подправките, всеки готвач си има негов си вкус, негова рецепта. Аз слагам бира, доста бира, вместо вино и вода
На динена диета съм бе човеко, покапах се
Andri01 - майстор
Вярно,те манекенките лятоска карат на фотосинтеза :(
П.С.: Ще трябва да се пробвам-само кИФтаци не бях майсторил! Добре,че домашните любимци не са придирчиви :)
Kasap - специалист
Мега, казах ти аз от какво животно се правят истински кибапи и кифтаци, ама не слушаш и това си е...
Kumay - майстор
Рецепта за кебапчета от 1958 година.
Уточнявам, че рецептата е от 1958 година, не кебапчетата! :lol:
MamaMy - майстор
Едно време (50-те) години, из кръчмите и скарите по градовете не са се правели и предлагали кебапчета. Имало е кюфтета. Основно пържени и по-рядко на скара. Скарата е била основно тип две телени мрежички закрепени като на панти. Между двете се защипва печивото и се хвърля в жаравата. Доста по късно се появяват кебапчетата. Основната причина са градските цинцифуции. Не можело да ходят по стръгалото и да миришат на лук. За да се различават че са без лук ги правели дълги и тънки вместо плоски като питка. :wink:
http://rockbul.blog.bg/zabavlenie/2009/ ... tki.341162
Последна промяна от MamaMy на нед сеп 06, 2015 2:40 pm, променено общо 1 път.
kuger - майстор
Ако ми позволите пускам една рецепта за тиган, пържене.
От бройлерите ми остава доста бяло месо, не се котира много у нас :?
Та, 0,5 кг бяло месо от бройлер и 0,5 кг св.гърди ги смилам на ситна решетка. Добавям 18 гр. сол. Подправки по вкус, риган, едно-2 яйца лук, много малко чер пипер, 2-3 филии накиснат стар хляб, съвсем малко мерудия, четвърт чаена лъжичка хлебна сода или газирана вода /по-добро/. Малко червен пипер, че иначе остават бели. Правя малки кюфтенца, овалвам в брашно.
Пържа в сгорещено олио за кратко, много бързо са готови.
Сега вече не ми се задържа бялото месо :-D
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
Andri01, единственото лошо, което можеш да направиш на кюфтаците, е да ги пресушиш на скарата. Тъй-че, действай смело! Осигури повечко течности, в случай, че ги пресолиш
Kumay, те това е рецептата. Основната. Другото са вариации. Мням-мням
MamaMy, историята на кебапчето звучи супер логично!
kuger....................... и ти не си човек бееее
Илчо Илиев - майстор
Kumay написа:
Рецепта за кебапчета от 1958 година.
Уточнявам, че рецептата е от 1958 година, не кебапчетата! :lol:
Ники, както каза и градската, това е основната рецепта за скара, като при кИфтаците има още добавки-лук,магданоз(ако има), хляб,чубрица ,червен пипер и яйца,ако са пържени..
Обаче, каймата си е изкуство да я докараш на състав и зрялост и ако не се спази съотношението месо/мазнина...или стават като брикет или се стопяват...
Огромно значение има и месенето и зреенето,а и ....водицата..
Ся, някои казват,че на скара не се слага хляб....щот лепнело..да,ама не..колко хляб съм продал така...
МЕГА, ш ма извиниш,но следващия път като решиш да си правиш кифтаци, искай да ти смелят месо за готвене, като гледаш да има повечко мазничко, тая плешка си е сухо нещо и колкото и мас да слагаш,тя си изтича при термообработката....
И аз ще ви дам една рецепта, белким на някой му ареса...
Това е рецепта за панаирджийски кифтаци, има доста зеления и хлебец,но стават страшно сочни...

кило кайма, 1 връзка пресен лук, сол20 гр, чер,червен пипер 5-6 гр,лют червен пипер 1-3 гр, 1-2 гр чубрица, 2 филии хляб,една стиска магданоз и 1-2 яйца(ако се пържат), водица...колкото поеме каймата, може 100мл,но може и 200...зависи каква е каймата.
Номера е месенето и зреенето , не става от магазина и на тигана, трябва да се премеси каймата поне 2-3 пъти и да отлежи поне 2 дена с подправките ,като през това време се премесва и са слага по малко вода,а ако ще са кифтаци, лука се слага малко преди да се пекат/пържат...

kuger, и аз не бях фен на бялото месо, но му хванах чалъма и сега си го ям с кеф,но иначе точно така и аз правя кифтаци от бели меса-птиче и заешко...
Преди време имах достъп до кравешко месо, това нещо е страшно сухо и се налагаше да слагам 1/1 месо и сланина и ставаха убийствени кифтаци,но....свърши далверата...

n_a, що са фърляш в тревоги с тая диета, хапвай смело кебапи и кифтаци, но купешки, в тях няма месо, само ....фибри, демек смлян бамбук, останалото е ....по-добре да не знаеш..
Добра тема си подхвамал МЕГА,ще се радвам да има повечко такива :partyman:

Тема "Ресепти за домашни кюфтета и кебапчета на скара." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: