Съвети за начинаещи готвачи.
Chefo77 - майстор
Andri01 написа:
Е,то и при мене не останало,до 1 година: сааде 525600 минути. Ще изчакам да се избистри и почвам продажбите....цели 2 шишета по 1,5л. :-D
Неустоима оферта ми направи и едната бутилка запази. Сериозен съм! :)
jordanvass - майстор
Аз си умрях на ината едно червено вино десетина литра да го чакам да стане на оцет без никаква помощ. Няма гъба, няма ускорители. 4-5 години се вкисва. Уж кисело, ама като пийнеш - мирише си на вино, не става за подправка. През цялото време го държах в отворени стъклени бутилки без тапи, да си диша колкото иска. Най-накрая тая година вкусът му се изчисти и си стана баш оцет. Колко октана е, както се разбра вече, не мога да преценя, но си е кисело и то доста.
Илчо Илиев - майстор
kuger написа:
Благодаря!
Щеше ми се да мине без гъба, май няма да намеря ....
Ако не намериш нейде наблизо, обади се, ш ти пратя.. :partyman:
kuger - майстор
Утре съм на помощ на пенсионерския клуб, та ще поразпитам старчоците :) , Ако не намеря, май ще се възползвам от предложението, благодаря!
hidrazin - майстор
Кви сте ги надробили бре? Какво чакане година, две...пет? И гъба не трябва.
200 г захар или мед
1 филия ръжен хляб
15-20 г прясна мая за хляб
няколко зрънца сухо грозде (стафиди)
1 литър вода
Захарта и водата се варят в тенджера (по-голяма) 20-тина минути.
Като поизстине до към 35-40 градуса се слага ръжения хляб и разтворената мая.
Покрива се с марля и се оставя на топло и ТЪМНО за 2-3 дена за да ферментира.
После наливаш в две шишета по литър ( да са до половината) и бухаш по няколко зърна стафиди.
След 1-2 седмици на стайна температура и ТЪМНО оцета е готов.
Прецеждаш и използваш. Едната половинка може да я използваш за "закваска".
Доливаш СЛАБО вино и чакаш да стане. После отливаш оцет, слагаш вино и ....
Градуса на добавеното вино не трябва да е над 14. Нито пък да има консерванти. Каквито и да са.
Ако виното е силно или има консерванти и петилетка няма да ти стигне. :-D
Става и само с вино и натурален оцет. Малко по-бавно ама не е ясно от къде ще вземеш натурален оцет?
Иначе един от методите за получаване на оцет е този на Шутценбах.
Има и разно варианти - към закваската(готов оцет) може да се добавят различни плодови сокове - например малинов сок.
Общо взето принципа е следния - оцетните бактерии си папат спирта и правят оцет. :-D
Та става и само с прибавяне на разреден етлов спирт.
Още много може да се пише но и това е достатъчно.
:partyman:
kuger - майстор
hidrazin написа:
Кви сте ги надробили бре? Какво чакане година, две...пет? И гъба не трябва.
200 г захар или мед
1 филия ръжен хляб
15-20 г прясна мая за хляб
няколко зрънца сухо грозде (стафиди)
1 литър вода
Захарта и водата се варят в тенджера (по-голяма) 20-тина минути.
Като поизстине до към 35-40 градуса се слага ръжения хляб и разтворената мая.
Покрива се с марля и се оставя на топло и ТЪМНО за 2-3 дена за да ферментира.
После наливаш в две шишета по литър ( да са до половината) и бухаш по няколко зърна стафиди.
След 1-2 седмици на стайна температура и ТЪМНО оцета е готов.
Прецеждаш и използваш. Едната половинка може да я използваш за "закваска".
Доливаш СЛАБО вино и чакаш да стане. После отливаш оцет, слагаш вино и ....
Градуса на добавеното вино не трябва да е над 14. Нито пък да има консерванти. Каквито и да са.
Ако виното е силно или има консерванти и петилетка няма да ти стигне. :-D
Става и само с вино и натурален оцет. Малко по-бавно ама не е ясно от къде ще вземеш натурален оцет?
Иначе един от методите за получаване на оцет е този на Шутценбах.
Има и разно варианти - към закваската(готов оцет) може да се добавят различни плодови сокове - например малинов сок.
Общо взето принципа е следния - оцетните бактерии си папат спирта и правят оцет. :-D
Та става и само с прибавяне на разреден етлов спирт.
Още много може да се пише но и това е достатъчно.
:partyman:
Пич, ще пробвам рецептата ти. Ако не стане, ще ти изпратя квото съм сътворил :-D :-D
пп: Виното беше много "кораво", май ще трябва да разреждам, а?
пп1: Въпрос, от къде ръжен хляб? Това, що продават за ръжен май е измислица, и няма нищо общо с ръжения.
пп2: Опитвам се да дразня :-D :-D
:weedman: :drinkers: :partyman:
hidrazin - майстор
Ако е "кораво" ще трябва да разреждаш. Дано няма консерванти - никакви!!!
Ще стане и само с шира от по-слабо грозде - от някоя асма например.
То си готова сладка вода - стопляш до към 35-40 градуса, слагаш ръжения хляб и маята. После ... както по-преди.
За ръжения май си прав... Ми пробвай от някоя свястна фурна.
Не ме дразни че се опитваш да дразниш. :-D
И пиши какво е станало. Не съм правил от много години. Сега го правя в магазина. :-D
А руснаците си използват разредена оцетна киселина. В шишетата е чисто бяло.
Е, поне преди доста години беше така. Ама го няма вкусът и аромата.
:partyman:
ivanovbg - майстор
Да ви кажа и моята рецепта за ябълков оцет:
4-5кг нарязани ябълки, аз ползвам дето падат и са червиви по принцип. Слагам изчистените от червивото ябълки в шише от 11 литра минерална вода. Пълня топла вода от бойлера като разтварям в нея половинка захар. Когато спадне температурата около 40 градуса сипвам и водна чаша от стария оцет или първоначално от купен ябълков оцет. Оставям така на тавана на тъмно около 15 дни да премине бурната ферментация с полуотворена капачка като първата седмица всеки ден обръщам по няколко пъти бутилката. После връзвам един тензух от 4 на гърлото на бутилката и източвам полуготовия оцет. В старата наливам пак половинка захар и догоре с вода за втори оцет.
Полуготовия наливам в друга бутилка да си ферментира тихо с маркуч в капачка топнат в чаша с вода докато се избистри, след което източвам бистрото и бутилирам по малки бутилки като затварям вече здраво. Абе както се прави вино :wink:

За месец и половина от заредени 4 бутилки правя 40литра готов бистър истински ябълков оцет за годината.

:partyman:
kuger - майстор
hidrazin написа:
Ако е "кораво" ще трябва да разреждаш. Дано няма консерванти - никакви!!!
Ще стане и само с шира от по-слабо грозде - от някоя асма например.
То си готова сладка вода - стопляш до към 35-40 градуса, слагаш ръжения хляб и маята. После ... както по-преди.
За ръжения май си прав... Ми пробвай от някоя свястна фурна.
Не ме дразни че се опитваш да дразниш. :-D
И пиши какво е станало. Не съм правил от много години. Сега го правя в магазина. :-D
А руснаците си използват разредена оцетна киселина. В шишетата е чисто бяло.
Е, поне преди доста години беше така. Ама го няма вкусът и аромата.
:partyman:
По-горе май писах, че е правено виното "по правилата", серниста , дрожди, бентонит. Кога биваше, дърпаш чаша от него, и почват "да ти пушат петите" :-D Сега ароматът му е винен, леко се усеща киселина, на вкус е междувино и оцет, повече оцет. Ще се пробвам, ако не стане, има външна тоалетна.
Преди време имах оцетна киселина, ледена, но му "измръзна" капачката на бурканчето, та и това сега нямам.
За ivanovbg, искам да оползотворя старото, тръгнало вино. Ябълковия оцет е нещо добро, но, аз нямам ябълка.
ivanovbg - майстор
От лошо вино не става хубав оцет!
Иначе винен оцет правя по следния начин: На 10 литра вино по една супена лъжица с връх сол. Разбърква се добре и след това се сипва една чаша жив винен оцет-желателно с гъба или ако си правил сурова туршия чаша от нейния сок. Слагаш шишето на тъмно и от време на време отвърташ капачката да изпуснеш евентуално ако има налягане. С мая става една мътна и гадна течност... няма само оцет в нея май.

:partyman:

Тема "Колко градуса е домашният ми оцет?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: