Съвети за начинаещи готвачи.
jordanvass - майстор
Направих около 30л ябълков оцет. Мелих ябълки, слагах захар, мая, мед...както си му е редът. Отлежава цяла година. И стана. Но един казва слаб е, друг казва силен е... Лично аз не мога да преценя колко градуса е. Има ли начин това да се измери по-прецизно, без да се ползва език? Щото нали има оптимални градуси... с по-малко не се хващат туршиите, с повече пак не е хубаво...
Kasap - специалист
Най-лесно е да измериш pH-то му с лакмусова хартия и да го сравниш с това на купешки оцет.
nikolson - майстор
Kasap написа:
Най-лесно е да измериш pH-то му с лакмусова хартия и да го сравниш с това на купешки оцет.
:-D Правилен отговор на неправилен въпрос. Значение за консервиращите свойства на оцета има киселинността. Оцетът се продава като (6% и 9%) воден р-р на сухата оцетна киселина.
toolegittoquit - майстор
nikolson написа:
Правилен отговор на неправилен въпрос. Значение за консервиращите свойства на оцета има киселинността. Оцетът се продава като (6% и 9%) воден р-р на сухата оцетна киселина.
За това ли тези, които са правили зимнина с "фалшивият" оцет от кауфланд по 35 стотинки за литър реват как всичко поголовно се развалило? А като прочетеш състава, то е някаква киселина, разредена с вода. Добре, че ги накараха да го пишат поне "кисел продукт". Точно тоя чисто синтетичният оцет по мистериозни причини не става за консервиране.
jordanvass написа:
Щото нали има оптимални градуси... с по-малко не се хващат туршиите, с повече пак не е хубаво...
Взимаш една бутилка от скъпият оцет и поглеждаш какво пише отгоре. Имаше някакви градуси написани. Сравняваш с твоят. :) Само да спомена, че виненият оцет е за консервиране, ябълковият не го бива толкова в тая област.
nikolson - майстор
toolegittoquit написа:
За това ли тези, които са правили зимнина с "фалшивият" оцет от кауфланд по 35 стотинки за литър
Вероятно, заради по-ниската концентрация на оцетна киселина. Понятието "фалшив" е широко и може да включва противоположни, че и взаимоизключващи се причини. Достатъчно е продуктът да е некоректно етикетиран, независимо става или не.
Тя и 5% бира навремето беше безалкохолна, сега друга май няма. Даже и мътните бози, които промотират като "ретро", "традиционна" и др.
Kasap - специалист
nikolson написа:
Kasap написа:
Най-лесно е да измериш pH-то му с лакмусова хартия и да го сравниш с това на купешки оцет.
:-D Правилен отговор на неправилен въпрос.
По-добре е, отколкото обратното. :-D
Макар че се изкуших, да предложа титруване.
jordanvass - майстор
nikolson написа:
Kasap написа:
Най-лесно е да измериш pH-то му с лакмусова хартия и да го сравниш с това на купешки оцет.
:-D Правилен отговор на неправилен въпрос. Значение за консервиращите свойства на оцета има киселинността. Оцетът се продава като (6% и 9%) воден р-р на сухата оцетна киселина.
О, извини моята дразнеща некомпетентност. То затова и питам. Явно грешката е моя, но се дължи на факта, че на някои бутилки наистина съм виждал да пише градуси, а не %. Естествено, аз съм хванал грешната. :lol: Както и да е, благодаря за отговорите.
gogo7777 - майстор
Става и с алкохолен градус.......
В определено к-во силен алкохол сипи определено к-во оцет. С полученото к-во алкохол и градуса му си състави уравнение и го реши.....за теб е фасулска работа :wink:
Andri01 - майстор
И аз направих-ябълков,но нещо доста мътен стана:(. Твоя избистри ли се?

Тема "Колко градуса е домашният ми оцет?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: