Съвети за начинаещи готвачи.
Kasap - специалист
kuger написа:
По-горе май писах, че е правено виното "по правилата", серниста , дрожди, бентонит.
Колега, май само си тролите "по правилата". С тази серниста киселина, няма как да произведете оцет. По-добре го сварете това "вино" на ракия.
kuger - майстор
Kasap написа:
kuger написа:
По-горе май писах, че е правено виното "по правилата", серниста , дрожди, бентонит.
Колега, май само си тролите "по правилата". С тази серниста киселина, няма как да произведете оцет. По-добре го сварете това "вино" на ракия.
Аз трол?
Това "вино" според вас, за ракия няма да стане, освен да ви го пратя, да си покажете възможностите. Ако смятате, че от материал с вкус и мирис на оцет става ракия, ваше е! Изобщо, ще кажете ли нещо по въпроса? Или си чешете пръстите по клавиатурата?
Питам, хората ми отговарят, за разлика от вас, ако не стане, има тоалетна!
Kasap - специалист
Ей, ма голям зор да го пратите това на някого. Помислете защо се слага във виното серниста киселина, и тогава пак да се тровиме...
Илчо Илиев - майстор
kuger написа:
Kasap написа:
kuger написа:
По-горе май писах, че е правено виното "по правилата", серниста , дрожди, бентонит.
Колега, май само си тролите "по правилата". С тази серниста киселина, няма как да произведете оцет. По-добре го сварете това "вино" на ракия.
Аз трол?
Това "вино" според вас, за ракия няма да стане, освен да ви го пратя, да си покажете възможностите. Ако смятате, че от материал с вкус и мирис на оцет става ракия, ваше е! Изобщо, ще кажете ли нещо по въпроса? Или си чешете пръстите по клавиатурата?
Питам, хората ми отговарят, за разлика от вас, ако не стане, има тоалетна!
Приятелю, преди години имах точно такъв спор с един колега...
Решили да правят второ вино,но бяха сложили 5/1 вода/захар и съответно стана...от шербет нас оцет...
Слагаха 100 пъти серниста киселина,но...тя е дезинфектант,няма как да изчисти киселото и да повиши алкохола...
Накрая сложили оцетна гъба,но пак не им харесал резултата...слабо за оцет, кисело за вино и тая тип беше решил да го излива в ямата,а беше към 35-40 л..
С доста пазарлъци го взех(просто го беше срам да видя какво бяха сътворили) и го сложих в казана и....изкарах 10 л добра ракия, без какъвто и да е привкус и аромат на оцет...
Така,че въпреки всички съвети, направи каквото ти казах,а ако не стане, свари го на ракия, лошото е,че сме на голямо разстояние, иначе бих ти помогнал повече,а за ''жив'' оцет и гъба нямаш грижи, имам доста и бих ти изпратил...
Това,че си слагал серниста к-на и си бистрил с бентонит не е проблем,само намали алкохола,за да може по-лесно да работят дрождите...
kuger - майстор
Kasap написа:
Ей, ма голям зор да го пратите това на някого. Помислете защо се слага във виното серниста киселина, и тогава пак да се тровиме...
Искам да уточня, материалите са слагани в реда, в който съм писал по-горе. Ако по някакъв начин е останала киселина в ширата, дали дрождите щяха да "тръгнат"?
Да, знам защо се слага серниста киселина, но накрая на процеса не съм стабилизирал с нея.

пп: Това с изпращането на "някого" е просто закачка. Не сте, предполагам, толкова наивен за да си мислите, че ще се хабя до офис на куриер, и да набутам някого да плаща за боклук?
:partyman:

Илчо, в събота варих сините сливи, ама не посмях да го сипя това "вино" в казана. По-добре да експериментирам, или изхвърля, но да не развалям хубавата работа. :partyman:
kuger - майстор
Искам да благодаря на колегата по форум Илчо Илиев! Днес, благодарение на неговото настояване се срещнахме, за което ни най-малко не съжалявам. Едно е да гледаш Ника, друго си е живия човек пред теб. Оказа се рядко приветлив младеж /съдя по моите години/, симпатичен и, и изобщо много ми хареса.
Само дето ме засрами /съжалявам Илчо, тръгнах неподготвен, обещавам, ще се отблагодаря подобаващо/.
Дойде момчето с оцетената гъба, и за да не е само това, прибавил и бутилка ракия и бутилище вино. Също и още нещо, но няма да кажа какво е то.
Ето така се създават приятелства!
Благодаря, приятелю!

пп: Днес се похвалих с гъбата, и вече имам мераклии за нея :) , но ще давам, когато работата потръгне.
Илчо Илиев - майстор
Благодаря за добрите думи :prayer:
Приятелю,като стане оцета, поне 20 л. ,ще имаш гъба за цяло село...


ПП. Забравих да ти обесня за онова''другото'' нещо, аз го намазах с олио, но ще е добре да се намаже още и докато не се импрегнира, не е желателно да се мие,може да се разлепи...
maddoktor - специалист
Здравейте и от мен .
И аз като вас четох ли четох и опитвах но много време се чака.

Опитайте следното
При количество 1 литър вино - добавете 100гр. захар и малко оцет. После това го сипвате в плитка и голяма на площ тавичка .
За няколко дни ще започне да мирише на оцет и скоро отгоре ще има ципа която става оцетна гъба .
Иначе си стоеше виното от ябълки в шише и не се вкисваше.
Другото - опитвах 2 начина на оцет.
Ябълки + вода + захар да стане 25 процента захарност и стана вино - ама не и оцет .
След месец - взех 4 кутии натурален 100% сок ябълки кутия - и стана убиец вино и после пак нищо
след слагане в плитки чинии - стана уникален оцет .
Повече ми харесва от сок от кутия - отколкото от ябълките :)

Тема "Колко градуса е домашният ми оцет?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: