• 1
  • 2
Съвети за начинаещи готвачи.
ivanovbg - майстор
Започвам с доста ябълки и повече шишета. Ако не е достатъчно топло можеш да сипеш около 50 грама оцет за да стартира по бързо. Рецептата е за едно 10-11литрово шише, но понеже слагам обикновено 7-8 шишета като краен продукт получавам около 4 десетлитрови шишета хубав оцет. Солта се слага на 10-11 литра прецеден оцет. Оставям си го в тях. Слагам ги в казана и почти ги кипвам отворени за да се пастьоризират. После прецеждам и е супер дупер бистър оцет. Солта предпазва в оцета да не се завъждат мухъл и плесен по време на тихата ферментация. 10 литра оставям жив и до юни свършва. Тогава се почват салатите без оцет - шопска, мешана, овчарска .... Абе доматени :) Не му пречи и не се усеща солта, требе си да солиш салатата. Сещаш се , че и в киселото зеле, киселите краставички, .... и във всичките отворени туршии се слага само сол и вода.

:partyman:
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
Слага се сол и вода и протича млечно-кисела ферментация, която, забалежи, произвежда витамини. Киселото зеле и саламурените/ слънчеви краставички са полезни! За разлика от другите туршии, които са вкусни :-)
Ок, значи, за моите цели, няма да слагам сол. На мен ми трябва малко количество, жив, истински оцет. Сещ'се за рецептите за хубос и младос :-) сутрин чаша топла вода, с лъжица оцет, лъжичка канела и там каквото още е модерно в момента :-))))
Благодаря за рацептата :-) благодаря за разяснението
tanq222 - специалист
Тази година за първи път правихме домашен оцет. Рецептата открих в един сайт, казва се нахрани.ме. Оцетът стана много силен и много ми харесва, нищо общо с купешките.
infomar
Лятото набрах около 40 кила зрели ябълки, почистих, измих ги и ги нарязах на дребно. Сипах захар около 2-3 кила по спомен, (срещах го в разни рецепти в интернет), добавих 12-15 литра вода и ги оставих в бидона. Времето бе много топло (юли-август) и започна буйна ферментация. Първата седмица бърках с дрелката докато ябълките се разтвориха и станаха на пихтиеста маса. След седмица премина бурната ферментация и изчаках още седмица да се появи "огледало" и след седмица го преточих и изстисках максимално с преса.
Налях го в 4 литрови бутилки от сок и зачаках да стане оцет. Кусвах го от време на време, ама не се вкисваше, взе да ме избива на вино. Рекох си, че времето е малко и трябва да отстои по-дълго. (Който го е вкусвал, е казвал, че е чудесно ябълково вино!!)
Избистрило се е добре, с лека утайка, ама много слабо киселее - едвам се усеща и спокойно мога да си го пия с чашката. С много допуски мога да предположа, че се намираше на границата на виното - с мноого лека кисела жилка, но много далеко от киселият оцет.
Някъде ноември ми дадоха около литър оригинална ябълкова оцетна гъба, който да ползвам за закваска. Във всяко шише налях малко и..... за месец всичко стана на оцет. Явно без оцетна гъба работата не става както трябва.
ЗАБ: Когато течността кандидат за оцет стои с оцетната гъба, трябва да взима въздух от гърлото на шишето, затова се запушва с марля а не плътно!!
wanderer - специалист
tanq222 написа:
Тази година за първи път правихме домашен оцет. Рецептата открих в един сайт, казва се нахрани.ме. Оцетът стана много силен и много ми харесва, нищо общо с купешките.
има и хубави купешки, но за бая пари, гонят цената на домашната ракия :-D . от хубавия оцет като удариш един гълток, след няколко секунди в корема ти се стопля като от хубаво вино.
preslav - майстор
egomen66 написа:
* Ябълките си измиват добре на течаща вода, почистват се от повредените, гнилите и червивите части, без да се отстранява сърцевината и без да се белят.
* Настъргват се на едро ренде и се поставят в голям съд с широко гърло - тук може да възникнат съвети - да се ползва робот, сокоизстисквачка или блендер. Месомелачката може да се ползва, само е с много остър нож и не съвсем ситни дупки на решетката - за да не излизат ябълките намачкани; Сокоизстисквачката излиза на каша и сок, а не трябва да е така; Ако са само нарязани - няма да успеят да ферментират както трябва и 1 година.......... и т.н.
* След това се заливат с топла, предварително преварена вода, докато се покрият напълно. 0.5л. вода на 0.4кг. ябълкова каша. На всеки литър вода се прибавя по 100гр. захар, а за ускоряване на ферментацията - по 10гр. мая за хляб и 20 гр. сух черен хляб.
* Съдът се оставя на тъмно място. За провеждане на първата фаза на ферментацията температурата в помещението трябва да е 25-30*С. Кашата се разбърква 2-3 пъти дневно с дървена лопатка.
* След 9-10 дни кашата се прецежда през марля. После към всеки литър получен сок се слага по 100гр. захар и се бърка до пълното разтваряне на захарта. За провеждане втората фаза на ферментацията гърлото на съдовете/съда се покрива и завързва с марля и се оставят на топло и тъмно място. Не капачка, а марля.
Тук е времето да се сложи и оцетна гъба, ако имаме такава.
Ние нямахме първите години, но тя сама се появява. Когато оцета е готов се прецежда и тя се отстранява, като се съхранява за следващ път в буркан, добре затворен на тъмно място.
* Спазвайки тези етапи и точната рецепта оцета става за около 70 - 90 дни, зависи от околната температура на въздуха.
***Домашния оцет винаги има малко утайка. Дори и да е добре прецеден. Спомнете си как преди години оцета, който купвахме след известен период от време се замътваше.
Това не бива да ви притеснява, оставете да се утаи добре, прецедете и ползвайте.

Това е по оригиналната рецепта от книгата "Полезни съвети и рецепти за всички" на Петър Миладинов - Държавно издателство Техника - София, 1984год.
За количества - умножаваме пропорционално.

:arrow: http://biz.dionislab.com/materials_quan ... kline_id=7
Точно по тази рецепта правихме ябълков оцет миналата година (за пръв път в живота си). Единственото, което променихме е, че вместо мая за хляб сложихме дрожди за вино. Резултатът е впечатляващ. Понеже не намерих информация за това как да определя градуса на оцета рискувах и правих туршия спазвайки пропорциите за купешки оцет - нямам забележки и не съм убеден, че скоро ще си купя купешки боклук.
С две думи гарантирам за качеството на оцета получен по тази рецепта.
Тази година ще правим ли оцет?
kr1100 - майстор
нед окт 24, 2021 1:46 pmcenko13 написа:
Тази година ще правим ли оцет?
Зависи . :? :-D 100л сок от ябълки, набутах захар, ври , засега наподобява на вино, но нищо не се знае.
Миналата година стана хубаво вино, за тази година - :? :?

Ако стане на оцет - ще имам поне до 3000- та година :-D , пък и ще има за продажба - моля направете си списък :mrgreen:
kr1100 - майстор
Ето една рецепта за оцет.
Не съм правил по нея.
Моята "технология" е сок от ябълки / преди със сокоизтизквачка- мъка/ , сега ябълките за сок в мехчета и отделно 2 бидона 80л пълни до 50-60л
Захарен сироп за вдигане на захарността и оставям да преврат . За виното преточване за махане на утайката и серниста киселина и след престой пак преточване.
За оцета пак махане на утайката и наливане в друг бидон , в който слагам оцетна гъба.Гъбата си знае работата.
Ознамерих още 1 рецепта. Не съм чел в подробности.

Прикачен файл

ябълков оцет.JPG

Прикачен файл

save1.JPG
  • 1
  • 2

Тема "Рецепта за ябълков оцет в домашни условия" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: