Съвети за начинаещи готвачи.
Чираче - майстор
Тъй де. Грешката е моя. Да Ви имам пръстите :lol:
chapara - майстор
Чираче, не те разбирам, като не ти е интересна темата , подмини я, аз така правя, ако не е зор да си на всяка манджа мерудия. Човека пита , а ние му отговаряме, и....къде е световния проблем :?:
Svetoslavoff1 - майстор
Инфо, допуснал си грешка още в първия си пост. Не може просто да го сложиш в буркана със сол и да го стерилизираш.
И в линка с рецептата са писали - нарязва се на дебели резени, посолява се и се оставя около час да изтече горчивата вода! А ти искаш да си спестиш това.
Ако искаш да избегнеш пърженето, ние например не го пържим, а го задушаваме до омекване в мазнина и вода, става по-лек.
Хич не ми се види много времето от час-час и половина. Зеленият боб например след бланширането в буркани и около час и нещо стерилизиране.
Уважавам стремежа ти да опазиш постигнатото с кърски труд!
infomar
Днес питах една комшийка как го прави дълги години. Като и казах че трябва да се вари > 90 минути ме изгледа доста учудено.

Тя го прави така:

- Пече патладжана на тенеке.
- Слага го в кофи/тенджери които покрива. Там се развива доста висока температура и трябва да са метални.
- Бели патладжана и го нарежда в тави да се изцеди.
- Леко го подсолява и го поставя в буркани. Не добавя вода или каквото и да е друго.
- Бурканите, вари само за стерилизация на капачките 10-15 минути... но не повече от 20.

Така го е правила дълги години и е жива и здрава.

Много рядко съседи съхраняват патладжан в буркан, но ще намеря поне още един, който го прави за да потвърди или промени времето.

Друг меши патладжана с домати и чушки и пак в буркани - макс. 15 минути варене. Но при него не е чист а смесен с други...
nikolovvd - майстор
infomar написа:
Друг меши патладжана с домати и чушки и пак в буркани - макс. 15 минути варене. Но при него не е чист а смесен с други...
Ако ги смелиш по отделно и ги смесиш по определен начин, подбрани пропорции и с определени подправки, ще получиш много вкусна лютеница. :)
angelfilev - специалист
infomar написа:
Днес питах една комшийка как го прави дълги години. Като и казах че трябва да се вари > 90 минути ме изгледа доста учудено.

Тя го прави така:

- Пече патладжана на тенеке.
- Слага го в кофи/тенджери които покрива. Там се развива доста висока температура и трябва да са метални.
- Бели патладжана и го нарежда в тави да се изцеди.
- Леко го подсолява и го поставя в буркани. Не добавя вода или каквото и да е друго.
- Бурканите, вари само за стерилизация на капачките 10-15 минути... но не повече от 20.

Така го е правила дълги години и е жива и здрава.

Много рядко съседи съхраняват патладжан в буркан, но ще намеря поне още един, който го прави за да потвърди или промени времето.

Друг меши патладжана с домати и чушки и пак в буркани - макс. 15 минути варене. Но при него не е чист а смесен с други...
infomar, ние правим по същия начин много години и не сме имали проблем. Като време стерилизираме както всичко друго, 5-10-15мин.
От нашата градина само зелен фасул изисква повече от час, дори до два. По тази причина го замразяваме.
mcm - специалист
Ние го правим по следния начин:
- пече се на чугунена плоча от печка на дърва
- слага се в тави за да изстине и се бели.
- после в тава за да се отцеди.
- реже се на кубчета в една голяма тава и се осолява на вкус.
- пълни се в бурканчета 300-400 мл и се варят.
-варят се, засечено от завирането на водата в казана - 30 мин
torbalan - Дървен философ
Ако патладжана вече е опечен - варенето е само и единствено с цел стерилизация...
20 минути са достатъчно.

Аз съм правил подобни консерви (ама не само патладжан, ами мешано - чушки, патладжан, концентриран с варене домат, печен морков и т.н.) дори във фурната. Нямам условия и желания да ги варя във вода :)
mcm - специалист
Как хем не си варил, хем знаеш колко !!! Това което го пиша сме го приложили на практика и проблеми не е имало. Дори се е случвало да се отплесна и да прехвърля 30-те мин, и пак се е получавало добре, никога не си играя да засичам с хронометъра колко да варя, винаги съм около това време. Друго което не съобразяваш е че големите патладжани не винаги могат да се опекат равномерно отвътре и отвън, варенето изравнява това.
Във фурна можеш да си направиш само манджата, или най много някое сладко, истината е че най лесно и икономично домашни консерви стават само на огъня на двора.
torbalan - Дървен философ
Варил съм, не е като да не съм....

Писах, че 20 минути са достатъчно за да се стерилизират консервите, а не че ако го вари повече ще е лошо...

А във фурната освен манджа, още много други неща може. Може и буркани да се стерилизират. Преди седмица някъде направи 24 буркана с домати за готвене ;)

Тема "Как се съхранява печен патладжан в буркани?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: