Съвети за начинаещи готвачи.
kopaiko - специалист
Здравейте.За какво точно се използва натриевия бензоат,за спиране на ферментация при плодове да не станат на джибри,при туршиите да не вкисват много или за убиване на така наречените вредни бактерии които примерно правят бялата риза при киселото зеле?Ще стане ли зелето ако при слагането му се сложи и натриев бензоат?
fantom - специалист
бакериоцид(..статик) и фунгицид, казва чиско гугъл, при кисели условия.
статик ще рече че не ги убива а забавя/спира развититето им, т.е. най вероятно няма да стане зелето (да се вкисне с млечнокисела)
Аз не бих сложил
kopaiko - специалист
И аз никога не съм слагал затова не знам какъв е ефекта но имам спор с комшията че зелето втасвало с бензоата и не правило риза отгоре.
lov - майстор
Натриевия бензоат се слагат след като е приключило втасването за да се прекрати по нататъшната ферментация. По нашенско му викат да се пресече. На практика той убива млечно киселите бактерии и зелето остава във фаза която е хубаво и приятно за консумация. Добавя се около грам на литър.
Та твоя комшия май е чувал само как се прави кисело зеле. :lol:
hidrazin - майстор
Че кой нормален още ползва бензоат??? В много държави е забранен за използване защото е вреден.
Използва се калиев сорбат.
:partyman:
preslav - майстор
Калиевият сорбат наистина е по-доброто решение и се слага след като ферментацията е приключила, иначе ще си имаш киснато зеле в солена вода.
Мисля, че има цяла тема за киселото зеле.

Тема "Натриев бензоат?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: