Съвети за начинаещи готвачи.
imegogo - специалист
сортът картофи трябва да е с по-малко съдържание вода и повече сухо вещество за съжаление повечето,който се продават на пазара са обратното ,някой се разпадат при пържене,други покафеняват и омекват трети колкото и да ги пържиш остават сурови и поемат много мазнина как ги правя аз
картофите препоръчвам сорт Агрия много подходящ за пържене
беля ги после ги измивам след,което ги подсушавам с хавлиена кърпа,режа ги на ренде бьорнер с него стават еднакви,но може и с нож по-тънко,правя ги на пръчки или чипс,пържа ги в добере зарята мазнина,като след няколко минути пържене разбърквам за да не останат слепени
Делян - специалист
В линка от готвача си го пише и аз така го правя - олиото трябва да е до половината на картофите. Съответно трябва да са на един ред горе долу, на дъното на тенджерата. До една минута след слагането на всяка порция, както каза колегата, трябва да се разбъркат, за да не се слепят и да не залепнат на дъното на тенджерата. След това периодично се разбъркват. И олиото трябва да е наистина вряло.
Пък сигурно и сорта оказва влияние.
bulhomes2 - майстор
Гост написа:
Пърженето на картофи е цяла наука
https://www.vbox7.com/play:729808ee&start=420
Хидра :partyman:
Гост - специалист
bulhomes2 написа:
Хидра :partyman:
Kак от един линк пък реши, че съм Хидрата?
Иначе- Наздраве :partyman:
bulhomes2 - майстор
Такива точни линкове само за теб напомнят.
Pgv64 - специалист
Значи първо зависи наистина от картофа. На нашия пазар има едни голи френски -за готвене страшни , а за пържене поемат много мазнина и не стават. По принцип търсете родопски или самоковски . Картофите се обелват нарязват на около 8-10мм дебели измиват се хубаво ,наколко пъти и се поставят върху хавлиена кърпа да се подсушът добре.Сгорещяваме олиото (На мах -9) в тенджера -дълбочка за да не пръска.Олиото трябва почти да покрие картофите ,които ще пържите. Слагате картофите в тенджерата и разбърквате през няколко минути . Когато леко се запечатат примерно след 6-8мин . След това намалявате малко котлона (на 6.5 -7) за да ги пържите а не да ги обгорите само отгоре. Когато станат златисти с лек загар ги вадите като ги изцеждате от олиото. Посолявате и се нахвърляте върху картошките.При мен котлона е с 9 степени.Както споменаха колегите много зависи от сорта картофи. По принцип купувайте български или турски.
iivanov - майстор
Родопски , самоковски и т . н . български картофи няма . Семепроизводителните станции отдавна ги няма . В Самоков се сее това , което и навсякъде . В много случаи това са високодобивни , фуражни сортове с лоши вкусови качества . Лично аз сея германския сорт марабел . Доволен съм ! Става и за готвене , и за пържене .
Hoвoceлckи - майстор
Аз съм фен на Агрията. То тя си се препоръчва за по-високопланинските терени ...
iva6ki - специалист
Аз си ги бланширам. Обелвам, нарязвам на по дебело, подсушавам и в нагрята мазнина /мас-задължително бяла без дъх или палмово масло/ пускам ги за две минути по часовник, вадя и оставям да се отцедят и изстинат, после в пликче и във фризера. И като реша в сгорещена мазнина /втория път няма значение каква/ ги мятам директно от фризера. Стават като картофи по селски отвън с хрупкава коричка отвътре меки :)
Илчо Илиев - майстор
iivanov написа:
Родопски , самоковски и т . н . български картофи няма . Семепроизводителните станции отдавна ги няма . В Самоков се сее това , което и навсякъде . В много случаи това са високодобивни , фуражни сортове с лоши вкусови качества . Лично аз сея германския сорт марабел . Доволен съм ! Става и за готвене , и за пържене .
Абсолютно си прав Иво!
Преди 10-12 г ходих специално до Самоков с цел да си взема местен картоф,за ядене и за семе,е да..ама не, заведоха ме в едно хале, имаше супер картоф,но ....на външен вид, големи приказки, бил по-добър от местните, които вече били изчезнали и никой не сеел и т.н....
Е, аз си натоварих 250 кила, обаче при дегустация....за нищо не става, ни за пържен ,ни за варен...
Миналата година сях Ривиера, много ран , вкусен и добивен сорт, от 50 кв.м изкарах поне 150 кг, без торене и поливане,а самия картоф е едър- средно като юмрук...
В нас до не отдавна се ядяха много пържени картофи, пържат се във фритюрник , много стар модел турски, на макс температура, режат се на 10/10-15/15, чак подсушаване няма ,но се вади в кевгир и колкото се откапи, ползва се олио....
Едни познати много харесваха "наще" картофи, а имат модерен фритюрник, спец. мазнина, бланширан картоф...е да ,ама не....., явно фритюрника е вълшебен :lol:

Тема "Рецепта за гарантирано хрупкави пържени картофи!?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: