Съвети за начинаещи готвачи.
toolegittoquit - майстор
Искам да си правя пържени картофи и искам да са много хрупкави. Рязал съм на тънко, слагал съм в солена вода, в гореща солена вода и какви ли не галимации и пак стават меки след като се изпържат. А бланшираните хем са по-дебели, хем стоят по-твърди. За съжаление и по-безвкусни.
Искам да си правя домашни пържени картофи, които да са хрупкави гарантирано. Пържа ги на газов котлон в канче, защото рядко правя и не си заслужава да пускам фритюрника и да наливам 3 литра олио вътре.
По едно време ставаха много хубави, хрупкави дори и когато са студени. След това повече не мога да намеря такива картофи и все стават меки. :cry: Търся как да ги обработя, за да стоят твърди, без да си губят вкусовите качества. :evil:
infomar
За това и има сортове картофи за пържене, за готвене и т.н.т.

Т.е. - за пържене си има точен сорт от който стават перфектни пържени картофи. Като най-подходящ сред тях се счита сортът Фонтане, немският - Ханза (Kartoffel Hansa), както и немски картоф - Лаура (Kartoffel Laura) - за чипс!!!!!.
Сортовете картофи се различават по това дали имат много нишесте. Картофите с високо съдържание на нишесте се сваряват бързо. Картофите с ниско съдържание на нишесте са подходящи за пържене. Ако при разрязване на картофа с нож върху него остане белезникава течност, това е нишесте, значи това е картоф с високо съдържание на нишесте.
toolegittoquit - майстор
infomar написа:
За това и има сортове картофи за пържене, за готвене и т.н.т.
Когато аз отида на пазара, никой не знае какъв сорт са картофите, които продава. Нито пък някъде пише. Няма къде да купя картофи по сорт. Искам да преработя картофи, така че независимо от сорта да ги докарвам хрупкави.
Chefo77 - майстор
Тинки, ако имаш само круши покрай теб, как да си набереш ябълки? :)
И аз искам такива картофки, затова се записвам за темата. Моята "технология" на запечатване действа само във фритюрник. И е свързана с неколкократна смяна на водата, в която киснат нарязаните, но неизпържени картофи, преди да посетят мазнината.
plamen6703 - майстор
Дъщерята ги реже и овалва в галета, след това във фритюрника... хрупкави са, но си има значение и сорта... някои са хрупкави, но нямат вкус...
пишман_майстор - майстор
А някой опитвал ли е по някакъв начин, да махне по механичен път, част от водата им ( суровите картофи ) ?
Опитвал съм и аз , не мога нацеля подходящия картоф за целта , та после ми хрумна ако има чалъм с някаква "мини" центрофуга да ги завъртя за минута-две . И после да ги мятам във фритюрника. Имам една сокоизтисквачка подходяща за целта . Ще събере гарантирано 200-250 грама картоф нарязан. Имам една подобна на тази от обявата , която не я ползвам от години и мисля с малко тунинг да я преработя на мини центрофуга :-D С асинхронен мотор е , бавно тръгва, оборотите са някъде към 3 к в мин. https://www.olx.bg/ad/sokoiztiskvachka- ... 3cc1478209 просто ще премахна от капака отвора за подаването на плодовете/зеленчука и ще помисля как да направя за да не хвърчат от центробежната сила картофките извътре
Някак си ми се ще да намеря начин да поизцедя принудително нарязаните картофчета, за да премахна донякъде ефекта на варен картоф при пърженето им..
plamen6703 - майстор
Освен както са обелени на порции да ги завиваш за определено време в хавлиена кърпа да попие водата...
Chefo77 - майстор
пишман_майстор написа:
Някак си ми се ще да намеря начин да поизцедя принудително нарязаните картофчета, за да премахна донякъде ефекта на варен картоф при пърженето им..
Това става като се пържи на по-ниска температура. Иначе баба ми навремето всяка порция преди да я вкара в тиганчето, я поставяше за няколко минути върху пешкир (вид кърпа) точно с цел осушаване. И ставаха уникални, никъде другаде не съм ял картофи като нейните!
Гост - специалист
Пърженето на картофи е цяла наука
https://www.vbox7.com/play:729808ee&start=420

Тема "Рецепта за гарантирано хрупкави пържени картофи!?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: