Съвети за начинаещи готвачи.
Илиян Илиев™ - майстор
Тук където живея пък не мога да намеря сладки чушлета. Само люти има.

Даже като питам по магазините и премигват на парцали, а като кажа че при нас има не ми вярват. :evil:
MamaMy - майстор
Не обичам люто, но като ви видях темата и се сетих за едно пътуване на вън със самолет. Имах поръчка за люта трушия, но тъкмо бяха паднали кулите в САЩ, та рискувах да ме причислят към Алкайда с тия буркани. След дълго мислене над бутилка тоник (не пия алкохол) проблема с транспортирането на зимнината беше решен. Не ме питайте колко плаках докато изпълня поръчката. :lol:

Прикачен файл

IMG_0258_zoom.jpg
IMG_0258_zoom.jpg (91.12 KиБ) Видяна 5203 пъти
EDI - майстор
Какво ли не прави човек на тази земя :lol: важното е, че има добър краен резултат.
sarkijaka - помощник
Аз до скоро люто не кусвах, ама отскоро нещо ми стана.Ама да споделя моята рецепта.
В буркана слагам моркови на колелца, чесън на скилидки (от българския) ,копър, опукани чушки(без дръжките ).Всичко това е на око по колкото ви се иска.
Сега е важния момент :!: 9 части вода, 9 части оцет ,1,5 части сол.Цялата тази мизерия се кипва и ври няколко минути.Добре е да се прави на проветриво място, че е смъртоносно.
Забравих да кажа за захарта 1-1,5 супени лъжици на буркан .
Пълним бурканите до ръба с горещия оцет, завинтваме капачката и обръщаме да вакумира.По принцип е готово за 2-3 дена но като поотлежи вкуса е бомба :supz:
Не ги препоръчвам за хора с болен стомах , че после ГГЗ :toimonster:
Илчо Илиев - майстор
stiv1961 написа:
Азиатски чили сос:
Необходими продукти:
1 кг месести червени люти чушлета
24 скилидки чесън
3 ч.л. сол
8 с.л. захар
9 с.л. оцет

Начин на приготвяне:
Нарежете всички продукти и пюрирайте с пасатор до получаване на груба консистенция. Сложете пюрето в тенджера и сварете на умерен огън за около 15 минути.Разбърква се постоянно за да не загори. Оставете да изстине и сипете в бурканчета, които можете да съхранявате в хладилника.
Става невероятно лют и вкусен за подправка.
От няколко години и аз си правя подобен чили сос,но е малко по-различен ...
Състав:
Чушки възможно люти-2кг
Чесън-300гр
Сол-150гр
Захар-300гр
Олио-400мл.
Оцет-700мл
Чушките и чесъна ги смилам с много дребна решетка на машина за мелене на месо,но става и да се пасират, в подходящ съд смесвам с останалите неща и това се разбърква 1-2 дни, да се получи хомогенна смес, пълни се в малки бурканчета и НЕ СЕ ВАРИ..
Аз имам от миналата година и не са мръднали...
Това го ползваме като противогрипно лекарство,но в комбинация с вряла чорба и върла ракия, прилага се до пълното изчезване на всички симптоми на евентуалната болест....ама при мен отива доста време...
stiv1961 - майстор
Тази година ще пробвам твоята рецепта...
Stefan_62 - майстор
Да поизтупам малко темата, че като гледам от две години хваща прахоляк :lol:
Ето я и първата партида за тази година от любимите ми пукани чушлета.
Изображение
Рецептата, ако някой желае ще я напиша по-късно.
crez - майстор
1кг. люти чушки, чесън 0.5 кг,. кориандър 1-2 ч.лъжички,копър зелен 1 връзка,босиляк 3-4 стръка, сол морска 1/2 чаена чаша. Чушките се измиват, изваждат им се семките(ползвайте ръкавици) накисват се в топла вода 35-40 гр. за един час. Всичко това заедно се смила през машинка за месо. По желание може да се добави 1чаена чаша орехови ядки, също смляни заедно с другите неща. На това аз му казвам "ядрена бомба". Мажеш на филия и приятен апетит :)
Stefan_62 - майстор
crez написа:
На това аз му казвам "ядрена бомба". Мажеш на филия и приятен апетит :)
"Сrez" това направо си е мазохизъм да ядеш такава "ядрена бомба", после на "митницата" :toimonster: сигурно има яко потене :lol:, но като рецепта си я бива.
crez - майстор
Еми, на това аз му казвам ЛЮТО другото е заигравка :lol:

Тема "За любителине на люто" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: