• 1
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
Съвети за начинаещи готвачи.
hidrazin - майстор
пон апр 05, 2021 11:10 pmkuger написа:
За мен е важно да стават за ядене и двата вида.
hidrazin, да ти събера семе? От дребната. Ама скъпо е, че е рискова операция
Еднакво вкусни са и стават за кльопане - и двата сорта. Проверено.
Не се хаби със събиране на семе че мое да те вкарат в ОАИЛ а не мога да си позволя това. :-D
Много си ми ценен за да те затрия за една манджа.
Пък и за кво ми е в двора като има на къра?
:partyman:
teon - специалист
...като всяко растение предполагам и копривите са 'няколко' вида...не ги отличавам много, но си бера само млади върхарчета...мене друго ся ма 'тормози' :? ...удариха ми тая вечер камите (:idea: ) за едно 'меню' точно с коприва(подчертавам- никога до сега не съм го правил)... в момента имам такава, и утре мисла да пробвам, само дето не съм много уверен дали се връзва с канона за строг пост, че има и яйца в рецептата(предполагам може и без тях де :) )...идеята е : предварително попарени върхари коприва се потапят в панировка от яйце,брашно и бира(що пък бира?), и после се панират в нагорещено олио...то т'ва си е не хранене, ми направо 'Гевезелък по време на пости' :roll:, ма ... абе утре(вече днес), ше видим що е стършел свършел :? ...ако не са обадa скоро- значи :butthead:(немножкo) :razz: ...
вт апр 06, 2021 12:51 amteon написа:
...(що пък бира?),значи :butthead:(немножкo) :razz: ...
Ми ако искаш със сода (газирана вода) или щипка сода бикарбонат. Нали трябва и вид да има?! Много добра идея, ама с панировките не ме бива- трябва да си намеря помощник по направлението.

Всеки си прави сметката, богоугоден ли е тос гевезелък или не, сам. Аз си зная колко съм праведен, колко, кога и как ще се лишавам.
Чрез храната можем да отдалечим доста болежки, можем и изобщо да не ги допуснем.
kuger - майстор
вт апр 06, 2021 12:51 amteon написа:
...като всяко растение предполагам и копривите са 'няколко' вида...не ги отличавам много, но си бера само млади върхарчета...мене друго ся ма 'тормози' :? ...удариха ми тая вечер камите (:idea: ) за едно 'меню' точно с коприва(подчертавам- никога до сега не съм го правил)... в момента имам такава, и утре мисла да пробвам, само дето не съм много уверен дали се връзва с канона за строг пост, че има и яйца в рецептата(предполагам може и без тях де :) )...идеята е : предварително попарени върхари коприва се потапят в панировка от яйце,брашно и бира(що пък бира?), и после се панират в нагорещено олио...то т'ва си е не хранене, ми направо 'Гевезелък по време на пости' :roll:, ма ... абе утре(вече днес), ше видим що е стършел свършел :? ...ако не са обадa скоро- значи :butthead:(немножкo) :razz: ...
Ако разбиеш отделно белтъците и ги прибавиш накрая в панировката, тя става много пухкава.
teon - специалист
Прикачен файл:
Picture 398.jpg
Прикачен файл:
Picture 397.jpg
... :) такаа...днес след обед ка'т останах айляк, се захванах със споменатата по-горе рецепта...имах царевично брашно, и за панировката реших да ползвам него, като сложих още- бира, яйца и сол...'пържих' в дълбока тенджера в предварително загрято олио...тук има една две тънкости :yawinkle: - много зорко трябва да се следи процеса на фрютиране... момента в който продукта придобие цвят на нещо средно между златисто жълто и ръждаво червено- ма не точно :?- се вади от съда и задължително се поставя върху кухненска хартия...по тоя начин се попива излишната мазнина, продукта запазва крехкостта си като в същото време придобива една деликатна хрупкавост, гъделичкаща рецепторите на небцето до степен така щото да се изпита в последствие най-върховно удоволствие от консумацията му :tonqe: :roll:...

ПП... понеже ми артиса малко панировка и за да не отиде зян: нарязах един морков на ленти, минах го през панировката и айде у тенджурата за пържене и той :tonqe: ...накрая като равносметка- копривата беше оценена подобаващо на трапезата...на мен обаче ми се понрави моркова с по-балансираният си сладко/солен вкус...аре за сега толкоз,че дотегнахме на аудиториа :razz: ...
angelfilev - специалист
[quote=teon продукта запазва крехкостта си като в същото време придобива една деликатна хрупкавост, гъделичкаща рецепторите на небцето до степен така щото да се изпита в последствие най-върховно удоволствие от консумацията му :tonqe: :roll:...



аре за сега толкоз,че дотегнахме на аудиториа :razz: ...
[/quote]

На мен не ми дотегна, направо се почувствах нищожен в кулинарно отношение. :)

Спомних си от училище Христо Ботев и изпитах национална гордаст:
"Какви е чеда раждала, ражда и сега българска майка юнашка..." :)
teon, гордея се с теб!
Леко странни са ми тес патриотични слова от висината на една изискана трапеза, но съм длъжен да призная, с известна доза недоверие към органолептичните свойства на блюдата, повече от сносното изразяване собственото задоволство.
Докат не кусам- не вервам, ма Аферим де! Барем снимките образуват изобилие от телесни течности!

Имам проблем. Благоверната пристига, а тя е стръвница. Месо не яде само докато спи. Дано имам волята да.............!!!
teon - специалист
Трифон П.Трифонов написа:
но съм длъжен да призная, с известна доза недоверие към органолептичните свойства на блюдата, повече от сносното изразяване собственото задоволство.
Докат не кусам- не вервам,
...то верно, че гюрултията по представянето дойде в повече :? ... споменах по-горе- идеята не беше моя, споделиха ми я и просто я реализирах...според мен има oще потенциал за надграждане в нея по отношение аромати и т.н ама нейсе...аз да уточня- [-X съм профи кулинар, лаик съм...абе с една дума- Чревоугодник, така,че търпя и критика(градивна) :)...
Трифон П.Трифонов написа:
Имам проблем. Благоверната пристига, а тя е стръвница. Месо не яде само докато спи.
... :? ем к'во се притесняваш тогава :?: - месни рецепти има бол...
ср апр 07, 2021 3:03 pmteon написа:
... :?: - месни рецепти има бол...
Няма критика. Вече гледам на литър кръв и метър кожа.
Обачееее, за три седмици усещам яка промяна в нежните си телеса.
Освен редукцията на теглото, вече бягането е по леко, не се уморявам бързо......бе доволен съм.
teon - специалист
Трифон П.Трифонов написа:
Освен редукцията на теглото, вече бягането е по леко, не се уморявам бързо......бе доволен съм.
... :? ми постите би трябвало да водят до няк'ва промяна из душа и тяло...първото съм некомпетентен да коментирам, но второто е очевидно... ма туй де'т си го приказваме сега тук са: шарбетлия приказки за из форумо :sad: ...истината е една: че утре пак трябва да се пости(яде) :? ...голяма 'дилема' имах одеве аз -колебанията ми за утре касаеха избора между 3-4 вида брашняна каша...
1. със сиренце
2.с маслинки
3.с кисела туршика(морковчета,зелени доматки,пипер,карфиол)
4.с гъбки
5.пък може и няк'ва комбинацийка :rolleyes:
...накрая поех риска(ако не е по канон) и решително отсяках: със сирене ще я забъркам :|...
...абре колеги, давайте и Вие идеи за постни манджи... ама успоредно прогонвайте вече скари,фурни,валандъри и барбекюта, че някой да не остане гладен за 2 Май :?:
  • 1
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12

Тема "Хранене по време на пости" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: