• 1
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 12
Съвети за начинаещи готвачи.
teon - специалист
... преди години лятоска, тъщата береше и сушеше ЩИР(гюрлюк),пък може спанак, коприва,лапад,листа от цвекло и правеше зелник( демек баница със зелено)...слагаше и друг матриал де(сиренце-козе,овче)- чакай че са окапах :drinkers:...иначе зимъска като е наличен- слагам и кълцан на ситно праз в баницата м/у корите или в плънката(ако съм на кеф) :)... с булгур не съм ял от много години, трябва да разпитам за технологията :? ...
kuger - майстор
Момци, имам един "жизнено" важен въпрос, коя коприва става за ядене? По нашенско има два вида, една с дребни листа и една дето става по метър и с едри листа. Ситната обикновено я има в двора, едрата по къра и по занемарените места покрай къщите.
Не съм се запитвал да тая работа, но утре ще разпитам брата. Спомените ми са за по малки листа.
Дали да не е една и съща, само дето да се отбират по младите листа?

Булгура се накисва в топла вода да набъбне, после се запържва с попарената и отцедена коприва, може и лучец, че той на сичко ходи. Като изстине, съчетава се по някой начин с корите и у печката.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
По принцип бера на едрата коприва връхчетата. В градския ми двор, в саксия, имах от дребната коприва и по коледа я обрах, че на мама и се прииска. Тя не отбеляза някаква разлика. Тази година тук май закъснява копривата. Аз не готвя зелении. Ям ги на салата. Копривата заливам с вряла вода, прецеждам в гевгира, накълцвам и сол+лимон+зехтин. Мама слага и натрошени орехи
chapara - майстор
Ква едра, дребна :-D Сега е дребна, лятото избуява. Има дълбока коренова система, в сандъче расте дребна, на поляната.... Берерат се само върховете, листо до 1,5 см. Толкоз.
kuger - майстор
Благодаря Ви!
chapara написа:
Ква едра, дребна :-D Сега е дребна, лятото избуява. Има дълбока коренова система, в сандъче расте дребна, на поляната.... Берерат се само върховете, листо до 1,5 см. Толкоз.
Съжалявам, че не съм на село да снимам двата вида.
chapara - майстор
И ще кажеш че сега в момента имаш избуяла коприва :? :-D
hidrazin - майстор
нед апр 04, 2021 10:11 pmkuger написа:
Момци, имам един "жизнено" важен въпрос, коя коприва става за ядене? По нашенско има два вида, една с дребни листа и една дето става по метър и с едри листа.
Високата е обикновена коприва а другата дето е ниска и викат гръцка коприва - Urtica urens L.
Тази дребната е по-зла - боли повече от ужилването и е с малко по-тъмен и наситен, зелен цвят.
Не намирам разлика във вкуса на двете. Яката с ориз и кисело мляко. :-D
Ма за сега няма. Завчера рових там дето обикновено си бера. Намерих само 10-тина хилави стръкчета.
:partyman:
P.S. Като бях малък дядо ми ходи някъде и донесе от тая дребната да я развъжда из двора.
Загуби се. И дребната, и обикновената.
kr1100 - майстор
Има избила доста коприва вече . Като стане дърта е с големи листа. Моя сорт не е жулещи с дебелите листа спокойно без ръкавици.
Имах една едра дето я ликвидирах- на 1м да мина от нея и пак ме жили :-D . Не я берях с мотиката . Свърши се с нея вече, освен , ако не избие пак отнякъде :?
kuger - майстор
chapara написа:
И ще кажеш че сега в момента имаш избуяла коприва :? :-D
Ще кажа, когато си ида на село.
teon написа:
... преди години лятоска, тъщата береше и сушеше ЩИР(гюрлюк),пък може спанак, коприва,лапад,листа от цвекло и правеше зелник( демек баница със зелено)...слагаше и друг матриал де(сиренце-козе,овче)- чакай че са окапах :drinkers:...иначе зимъска като е наличен- слагам и кълцан на ситно праз в баницата м/у корите или в плънката(ако съм на кеф) :)... с булгур не съм ял от много години, трябва да разпитам за технологията :? ...
Щира беряхме преди да е направил китка, но за прасенцето в кочината. Лапад имахме цяла градина, за съжаление го унищожихме съвместно с комшията, аз с косата, комшията със животните си.
hidrazin написа:
Тази дребната е по-зла - боли повече от ужилването и е с малко по-тъмен и наситен, зелен цвят.
Не намирам разлика във вкуса на двете. Яката с ориз и кисело мляко. :-D
Ма за сега няма. Завчера рових там дето обикновено си бера. Намерих само 10-тина хилави стръкчета.
:partyman:
P.S. Като бях малък дядо ми ходи някъде и донесе от тая дребната да я развъжда из двора.
Загуби се. И дребната, и обикновената.
За мен е важно да стават за ядене и двата вида.
hidrazin, да ти събера семе? От дребната. Ама скъпо е, че е рискова операция :-D
  • 1
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 12

Тема "Хранене по време на пости" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: