• 1
  • 69
  • 70
  • 71
  • 72
  • 73
  • 80
Съвети за начинаещи готвачи.
kuger - майстор
съб ное 21, 2020 8:20 pmТрифон П.Трифонов написа:
Сериозно питам- да спирам ли претакането? Някъде четох, че претакането е само за да се разтвори солта. Принципно, покрай другите ферментации, знам че това си е анаеробен процес.
И по въпросът с пресичането. Не искам да ползвам бензоат. Някой прави ли го по Народна рецепта и как?
Съдейки от моя си опит, ако не претакам се образува съга, почва да се проточва като лига саламурата.
Така че, аз претакам 2-3 дена след пресичането да се разпредели консерванта навсякъде.
Пресичането го правя с калиев сорбат, определено е по-добро от бензоата. Зелето ми се запазва до лятото, ако остане, де :-D .
Последно, опитай го как е на вкус. Ако те устройва дерзай.
"Киселото зеле и зелевата чорба са първи помощници в борбата срещу махмурлука, дори има съмнения, че О, Богът на махмурлука винаги има по едно каче в мазето си и си го претака най-редовно."
https://marfieta.wordpress.com/2006/11/07/sauerkraut/

Край, този отрязък, от статията, ма нави.

Все пак, хубаво е да не прекаляваме с божествата на които обръщаме внимание. Не можем да угодим на всички.
djjimmy66 - специалист
съб ное 21, 2020 8:51 pmkuger написа:
съб ное 21, 2020 8:20 pmТрифон П.Трифонов написа:
Сериозно питам- да спирам ли претакането? Някъде четох, че претакането е само за да се разтвори солта. Принципно, покрай другите ферментации, знам че това си е анаеробен процес.
И по въпросът с пресичането. Не искам да ползвам бензоат. Някой прави ли го по Народна рецепта и как?
Съдейки от моя си опит, ако не претакам се образува съга, почва да се проточва като лига саламурата.
Така че, аз претакам 2-3 дена след пресичането да се разпредели консерванта навсякъде.
Пресичането го правя с калиев сорбат, определено е по-добро от бензоата. Зелето ми се запазва до лятото, ако остане, де :-D .
Последно, опитай го как е на вкус. Ако те устройва дерзай.
Претакайте поне 20 дни, да не ви мързи! А кога е готово - по лична преценка: всичко зависи от температурата в помещението - колкото е по-висока, толкова по-бързо става! Има хора, които гледат кисело зеле по терасите и те, за да извадят една зелка, разбиват лед! На такова зеле, докато е студено, пресичане не му трябва! Пробвайте на вкус, но не само на чорбата, а и на самото зеле - понякога ти се струва, че чорбата е готова, но зелето си иска още време! И аз от години ползвам калиев сорбат, но да не се лъжем - и той оказва влияние на вкуса! Тук ще отворя една скоба - аз наливам зелева чорба в 0,5 л. бутилки от минерална вода и ги замразявам във фризера, ако има място, разбира се! Но дори и на лято, ако приготвяте супа топчета или свинска, размразете и праснете вътре едно шише чорба по време на готвенето - става уникално! Ако не ви мързи, може в шишето с чорбата да добавите ситно накълцани листа от киселото зеле - още по-добре! Но и тук имам правило - събирам чорба в бутилки, като е готова, но преди пресичането! Да ви е сладко, както казват по турските сериали! :D
kuger - майстор
съб ное 21, 2020 9:10 pmТрифон П.Трифонов написа:
"Киселото зеле и зелевата чорба са първи помощници в борбата срещу махмурлука, дори има съмнения, че О, Богът на махмурлука винаги има по едно каче в мазето си и си го претака най-редовно."
https://marfieta.wordpress.com/2006/11/07/sauerkraut/

Край, този отрязък, от статията, ма нави.

Все пак, хубаво е да не прекаляваме с божествата на които обръщаме внимание. Не можем да угодим на всички.
Лекува не само махмурлука, естествен антибиотик е.
radius - майстор
Kuger, пробиотик по-скоро.
А моята народна рецепта за пресичане е с традиционния калиев сорбат :lol: . Слагам 20-30% по-малко отколкото пише на опаковкатаУж по-безвреден, но не мога да се закълна колко точно.
Една приятелка днес ще си готви от моето зеле... от миналия сезон, стояло в хладилника и даже на салата било добре.
preslav - майстор
съб ное 21, 2020 9:18 pmdjjimmy66 написа:
Претакайте поне 20 дни, да не ви мързи! А кога е готово - по лична преценка: всичко зависи от температурата в помещението - колкото е по-висока, толкова по-бързо става! Има хора, които гледат кисело зеле по терасите и те, за да извадят една зелка, разбиват лед! На такова зеле, докато е студено, пресичане не му трябва! Пробвайте на вкус, но не само на чорбата, а и на самото зеле - понякога ти се струва, че чорбата е готова, но зелето си иска още време! И аз от години ползвам калиев сорбат, но да не се лъжем - и той оказва влияние на вкуса!
Потвърждавам всичко казано по-горе.
gnt69 - майстор
нед ное 22, 2020 7:40 ampreslav написа:
съб ное 21, 2020 9:18 pmdjjimmy66 написа:
И аз от години ползвам калиев сорбат, но да не се лъжем - и той оказва влияние на вкуса!
Потвърждавам всичко казано по-горе.
До преди 2 години слагах калиев сорбат но напоследък слагам синапено семе за пресичане и зелето е вкусно и пресечено. :partyman:
LazarGanev - "Велик майстор"
нед ное 22, 2020 9:18 amgnt69 написа:
До преди 2 години слагах калиев сорбат но напоследък слагам синапено семе за пресичане и зелето е вкусно и пресечено. :partyman:
Я раздуй. А на мен ми попадна една информация за хряна. Досега съм си мислел че се добавя в началото заедно със зелето, за резливост или не знам за какво (аз съм слагал по малко без да усетя разлика). Но сега четох, че се слагал след като ферментира зелето, за стабилизатор :? . Не знам колко е вярно.
gnt69 - майстор
нед ное 22, 2020 9:54 amLazarGanev написа:
Я раздуй. А на мен ми попадна една информация за хряна. Досега съм си мислел че се добавя в началото заедно със зелето, за резливост или не знам за какво (аз съм слагал по малко без да усетя разлика). Но сега четох, че се слагал след като ферментира зелето, за стабилизатор :? . Не знам колко е вярно.
50- 60 грама в дамски чоропогащник. Сега може да е пран, може и непран това е по желание.
Аз правя 45 кила зеле плюс 65 литра вода в 120 литров бидон, 2- 3 зелени ябълки, 2-3 дюли, 2-3 червени цвекла, 2 кочана царевица, 2-3 корена хрян и 2 кила морска сол. Претаквам 20-30 дни докато втаса и накрая добавям синапеното семе и претаквам още 5-6 дни да се размеси консерванта с зелето.
Началото на май изхвърлям каквото е останало свежо и без съга. :partyman:
miroki - майстор
нед ное 22, 2020 11:10 amgnt69 написа:

50- 60 грама в дамски чоропогащник. Сега може да е пран, може и непран това е по желание.
Аз правя 45 кила зеле плюс 65 литра вода в 120 литров бидон, 2- 3 зелени ябълки, 2-3 дюли, 2-3 червени цвекла, 2 кочана царевица, 2-3 корена хрян и 2 кила морска сол. Претаквам 20-30 дни докато втаса и накрая добавям синапеното семе и претаквам още 5-6 дни да се размеси консерванта с зелето.
Началото на май изхвърлям каквото е останало свежо и без съга. :partyman:
Това е 3% сол. При мен с калиев сорбат на терасата към края на февруари прибирам останалото във фризера да не се развали. С 4% сол. (последните 2-3 зими бяха доста топли)
Тази година и аз мисля да добавя синапено семе.
На колегата без консервант му издържа повече от моето със синапено семе, хрян и 4 лимона.
  • 1
  • 69
  • 70
  • 71
  • 72
  • 73
  • 80

Тема "Кисело зеле" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: