• 1
  • 60
  • 61
  • 62
  • 63
  • 64
  • 80
Съвети за начинаещи готвачи.
miroki - майстор
Аз за проба половината зелки са с издълбано чуканче, а другата половина само цепнато на кръст и то не до край.
Не виждам разлика при зелките за сега.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
miroki написа:
Аз за проба половината зелки са с издълбано чуканче, а другата половина само цепнато на кръст и то не до край.
Не виждам разлика при зелките за сега.
На издълбаните солта се слага в издълбаното, да недълбаните, солта се слага във водата. Откъде да ти дойде разликата, в отделни съдове ли са?
miroki - майстор
Някои ги издълбават и пак солта във водата. Просто да е премахнат чукана. И реших и това да пробвам освен основния начин със сцепено.
За това споделям резултат.
Георги Иванов(алцек) - специалист
Идеята за махането на чукана е че отвора се ползва като мярка за солта на всяка зелка.Колкото сол поеме образувалата се дупка ,толкова сол трябва за самата зелка.
preslav - майстор
n_a написа:
Andri01 написа:
OFF: Да, но "Титаник" го намериха,а за "Ноевият Ковчег" все още се спори къде е "потънал"!:)
В грешка си. Ноевият ковчег се знае де е акостирал. Планината Арарат... Черно море
Но какво правят тия съдове при киселото зеле?
За професионалистите и аматьорите идеше реч - и при правенето на зеле има и от едните и от другите, ама на някои майстори съм им виждал майсторлъка, че ...
Gnus - специалист
Аз приключих със зелето за тая година. Пак наесен!
djjimmy66 - специалист
Gnus написа:
Аз приключих със зелето за тая година. Пак наесен!
И аз така - останаха 3-4 зелки! Дори в момента, пишейки този пост, си вечерям със свинско с кисело зеле на фурна! Аз в тази тема преди години съм описал моя начин на правене - само ще добавя, че за 20 години без прекъсване, досега не съм се изложил! Само ще кажа - това с дълбането на чуканчето, че мярка за солта на зелката било... - пунта мара, бля-бля! Чисто губене на време! Истината е една - за да тръгне ферментация, е нужен разтвор сол-вода 300-350 гр сол на десет литра вода (аз лично никога не ползвам морска). Цепни си зелката на кръст докъм средата, разтвори максимално солта и редовно преточвай - това е! Интересно, като си правим вино, що не вземем да тъпчем зърното грозде със захар, че да си поеме колкото му трябва?
Не знам кой как го прави, но около Коледа, като слезнат комшиите в мазите и ги разтворят тия бидони да претакат, във входа се развонява все едно орда редовен турски аскер се е изпърдял след обилна вечеря с агнешко! Пресичайте навреме, с калиев сорбат, и нямайте такива ядове! :D
Kasap - специалист
По горната рецепта се приготвя и в къщи, с една дребна разлика - никакво пресичане.
Миналата година до август не мръдна и си беше хрупкаво и свежо зелцето. :partyman:
djjimmy66 - специалист
Kasap написа:
По горната рецепта се приготвя и в къщи, с една дребна разлика - никакво пресичане.
Миналата година до август не мръдна и си беше хрупкаво и свежо зелцето. :partyman:
Това според мен зависи колко е студено помещението - първите години и аз не пресичах, защото мазата ми беше доста студена, но като се преместих, сега мазата ми е с една идея по-топла и се налага - в противен случай прави сага, а чорбата почва да се точи гадно, лигаво и смръдливо. Затова сега пресичам. Много е важна температурата - ето в тази топла късна есен стана за нула време! А до август да хартиса - No Way! :D А и дойде ли март и се хванем за зелено (сея си салатки (марулки) и ги загъвам с найлон с първия сняг, ето тази неделя ядох първите) вече трудно ще ме накараш да ям кисело зеле! Но то си е въпрос на вкус, нали?
  • 1
  • 60
  • 61
  • 62
  • 63
  • 64
  • 80

Тема "Кисело зеле" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: