• 1
  • 66
  • 67
  • 68
  • 69
  • 70
  • 80
Съвети за начинаещи готвачи.
iliya_i - майстор
чет ное 21, 2019 8:03 pmspeshev написа:
А как да разбера кога да пресичам? По рецептите чета че е 3 седмици.
3 седмици е рано. То това е минимума, да втаса зелето. Аз го пресичам след около 7 седмици. т.е след коледа.

Баба ти навремето дали изобщо го е пресичала?
Алтернативата е просто да запечаташ бидона.
EDI - майстор
Никога не пресичам и винаги е перфектно.Дедо също не пресичаше. :-D
preslav - майстор
Пресичането не е задължително - някои го правят защото не обичат много кисело, други го правят превантивно, трети го правят при нужда (в топли години и липса на помещение с постоянна температура, чорбата започва да се точи като лига, появяват се странични миризми и странни вкусове). 3 седмици обаче са времето за което чорбата започва да прилича на зелева чорба и да "реже" на вкус, от там ти трябват поне още 4-5 седмици за да втаса и самото зеле - не бързай!
kolev_k - специалист
за пресичането нещо не ми е ясно.купих натриев бензоат(не намерих калиев сорбат)и пише гр на кг.ама на количество саламура,или на общото количество(барабар със зелето)?Също не ми е ясно солта как се смята на колич.вода или общия обем на бидона.Благодаря
пет ное 22, 2019 8:32 pmkolev_k написа:
за пресичането нещо не ми е ясно.купих натриев бензоат(не намерих калиев сорбат)и пише гр на кг.ама на количество саламура,или на общото количество(барабар със зелето)?Също не ми е ясно солта как се смята на колич.вода или общия обем на бидона.Благодаря
Има различни методи за смятане на солта. Най-добре обаче да го сметнеш на база водата в бидона и да разтвориш солта предварително. Имай в предвид че има лимит на разтворимост. Не съм пробвал но смятам да пресичам със синапено семе и лимони. Натриевия бензоат съм чел че разваля сока
preslav - майстор
пет ное 22, 2019 8:32 pmkolev_k написа:
за пресичането нещо не ми е ясно.купих натриев бензоат(не намерих калиев сорбат)и пише гр на кг.ама на количество саламура,или на общото количество(барабар със зелето)?Също не ми е ясно солта как се смята на колич.вода или общия обем на бидона.Благодаря
За калиевия сорбат със сигурност дозата е според количеството плод (в случая зеле), солта е според количеството вода.
Потърси си сорбат, няма как да няма - по-безвреден е, не придава странични вкусове, не променя цвета.
КИМИ - специалист
Калиевия сорбат е натурален продукт- скала/креда от природата, другите консерванти са :axe:
preslav - майстор
съб ное 23, 2019 7:11 pmКИМИ написа:
Калиевия сорбат е натурален продукт- скала/креда от природата, другите консерванти са :axe:
Да не се бъркаш с бентонита, който се използва за бистрене на виното - калиевият сорбат си е едно от многото Е-та по етикетите.
chapara - майстор
Не знам защо на всякъде се дават рецепти на сол спрямо литри вода, но за мен това не е правилно. От баща ми и дядо ми знам че солта е 4 на 100 кила зеле. Тази година сложих 40 кила, без да режа и да уплътнявам бидона с четвъртинки които ползвам за салата, в 80 л. бидон. Други години като уплътня бидона, по малък бидон, пак с 40тина кила зеле, саламурата ми е почти два пъти по малко. Тогава трябва да сложа на половина сол, но аз си го правя по моята рецепта и си става. А сега, кое е вярното? :?
iliya_i - майстор
пон ное 25, 2019 6:44 pmchapara написа:
Не знам защо на всякъде се дават рецепти на сол спрямо литри вода, но за мен това не е правилно.
Защото концентрацията на саламурата е сол/вода. Сол/зеле е нещо друго.
  • 1
  • 66
  • 67
  • 68
  • 69
  • 70
  • 80

Тема "Кисело зеле" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: