• 1
  • 61
  • 62
  • 63
  • 64
  • 65
  • 80
Съвети за начинаещи готвачи.
Kasap - специалист
djjimmy66 написа:
А до август да хартиса - No Way! :D А и дойде ли март и се хванем за зелено (сея си салатки (марулки) и ги загъвам с найлон с първия сняг, ето тази неделя ядох първите) вече трудно ще ме накараш да ям кисело зеле! Но то си е въпрос на вкус, нали?
Ми то така се случи, че предишната година малко ми дойде и лакомия сложих два бидоня.
После тъщата ме дари с един багажник зелки, та и тях ги употребих... :-D
Виж, тази година го умерих на количество - още 5-6 зелки са останали.
kuger - майстор
djjimmy66 написа:
Gnus написа:
Аз приключих със зелето за тая година. Пак наесен!
И аз така - останаха 3-4 зелки! Дори в момента, пишейки този пост, си вечерям със свинско с кисело зеле на фурна! Аз в тази тема преди години съм описал моя начин на правене - само ще добавя, че за 20 години без прекъсване, досега не съм се изложил! Само ще кажа - това с дълбането на чуканчето, че мярка за солта на зелката било... - пунта мара, бля-бля! Чисто губене на време! Истината е една - за да тръгне ферментация, е нужен разтвор сол-вода 300-350 гр сол на десет литра вода (аз лично никога не ползвам морска). Цепни си зелката на кръст докъм средата, разтвори максимално солта и редовно преточвай - това е!! :D
Точно!
Георги Иванов(алцек) - специалист
djjimmy66 написа:
Само ще кажа - това с дълбането на чуканчето, че мярка за солта на зелката било... - пунта мара, бля-бля! Чисто губене на време! Истината е една - за да тръгне ферментация, е нужен разтвор сол-вода 300-350 гр сол на десет литра вода (аз лично никога не ползвам морска). Цепни си зелката на кръст докъм средата
А някой да те е хванал за ухото и да те кара да дълбаеш чуканчетата ? Така съм решил,така са ме учили ,така го правя и още зеле не съм хвърлял.А колкото до цепването на четири до средата ,явно в къщи сърми не ядете,или ги правите като балтонски копчета,като за гости.
Gnus - специалист
Според мен колегата има предвид да се цепне кочана до средата на зелката, не да се бастисват и листата.
djjimmy66 - специалист
алцек написа:
А някой да те е хванал за ухото и да те кара да дълбаеш чуканчетата ? Така съм решил,така са ме учили ,така го правя и още зеле не съм хвърлял.А колкото до цепването на четири до средата ,явно в къщи сърми не ядете,или ги правите като балтонски копчета,като за гости.
Градски, по-спокойно, бе! Много ти е нервен тона нещо! Прави си го както си знаеш! Нещо много персонално го взема - нито съм споменал теб, нито някой друг, един дълбае - друг не. В крайна сметка кой квото си сложи в бидоня, това ще яде, тук само споделяме рецептите! И за сърмите не си прав - без сърми не съм оставал, нито са балтонски копчета, така че това не е никакъв проблем!
Георги Иванов(алцек) - специалист
djjimmy66 написа:
Само ще кажа - това с дълбането на чуканчето, че мярка за солта на зелката било... - пунта мара, бля-бля!
Мисля че те цитирам правилно градски,а това за чуканчето и мярката аз го писах по-горе,така че как да го приема,нищо че не си ми споменавал името.И аз споделям рецепта,но досега не съм казал че на някого рецептата е пунта-мара или бля-бля.Просто не се постъпва така :drinkers:
preslav - майстор
Gnus написа:
Аз приключих със зелето за тая година. Пак наесен!
Аз по този случай сложих в две кофи още две зелки - вече замириса, но е далеч от готовност. Чакам свидни гости и ще трябва да осигуря зелето.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
preslav написа:
Gnus написа:
Аз приключих със зелето за тая година. Пак наесен!
Аз по този случай сложих в две кофи още две зелки - вече замириса, но е далеч от готовност. Чакам свидни гости и ще трябва да осигуря зелето.
Yes! :-))) На едно чужбинско място, за 20 дена 2 пъти зареждахме по 2 зелки и нашенци ядоха сърми :-)))
djjimmy66 - специалист
алцек написа:
Мисля че те цитирам правилно градски,а това за чуканчето и мярката аз го писах по-горе,така че как да го приема,нищо че не си ми споменавал името.И аз споделям рецепта,но досега не съм казал че на някого рецептата е пунта-мара или бля-бля.Просто не се постъпва така :drinkers:
Извинявай, наистина не съм имал намерения да те засягам! Наздраве!
Здравейте,

Тази година сложихме киселото зеле някъде към ноември месец. 1,5 до може по по-малко от 2 процента сол използвахме. Зелето е добре на вкус, обаче стана много меко още от началото, а сокът се точи като сополи и е лигав. Има ли начин да се спаси или дори и доктор Хаус не може да помогне в този случай?
  • 1
  • 61
  • 62
  • 63
  • 64
  • 65
  • 80

Тема "Кисело зеле" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: