• 1
  • 71
  • 72
  • 73
  • 74
  • 75
  • 80
Съвети за начинаещи готвачи.
hidrazin - майстор
Тук нещата са - няма съ плашиш.
Тя бяла риза са аеробни бактерии. И най-вероятно са от кислорода.
Щом си ги обрал добре че иначе ако останат много от тях развалят вкуса на чорбата.
Не знам как си ги обирал. Аз (когато са ми се появявали) ги обирам с марля.
Слагаш отгоре на чорбата един слой и бялото полепва по него. Внимателно вадиш и изхвърляш.
Така няколко пъти.
Сега щом зелето и чорбата ти харесват пресичаш с калиев сорбат, претакаш 2-3 пъти и тва е.
Да ти е сладко.
:partyman:
вт дек 22, 2020 8:18 pmhidrazin написа:
:partyman:
Ееех, пак ши има- нарижи, налей...
Наздраве!
hidrazin - майстор
вт дек 22, 2020 8:41 pmТрифон П.Трифонов написа:
Ееех, пак ши има- нарижи, налей...
В никакъв случай!!!!! Просто забрави!!!!!
Между нарижи и налей забелязвам една огромна пропаст - липсва "Полей с олифце/зехтинец и поръси с червен пиперец.".
Бива ли такива кардинални несъответствия и грешки бре???
Ай са вече мое - Наздоровье!
:partyman:
preslav - майстор
Не помня някога да съм нямал риза, ама и никога не съм правил зеле в мазе, все е някъде по тераси, някакви междуетажни стайчета и т.н. Докато зелето стане удържам положението с редовно претакане и разбъркване на горния слой. Когато преценя, че зелето е готово, "пресичам" с калиев сорбат - дозата я пише на самата опаковка, но мисля, че беше грам на килограм плод. Един ден след добавянето на сорбата и ризата изчезва, слагам край на претакания, бъркания и т.н. баене - тази година не се различава от предишните с това изключение, че зелето е изцяло от градината, а не купешко.
вт дек 22, 2020 8:18 pmhidrazin написа:
...
Да ти е сладко.
:partyman:
...киселото зеле?!!
Знаех си, че ме пързаляш пак.
Почетох малко за калиевият метабисулфит, от който имам количества- все пак от няколко години съм винар- химик, та ще пресичам и стабилизирам с такова.
Утре започва дегустацията. По натам ще се похваля как са се развили зелевите истории.
hidrazin - майстор
Добре де - да ти е кисело. :-D
После се похвали как са се развили зелевите истории.
Особено как е на вкус и мирис след калиевият метабисулфит.
:partyman:
preslav - майстор
Чувал съм някои да пресичат със серниста киселина, но не съм рискувал - същото важи и за метабисулфита. Натриев бензоат никога не съм ползвал.
ky-kyy - майстор
Аз нищо не пресичам. Като ми хареса на вкус зелето, го кълцам и затварям в буркани. За манджа в трилитрови, за благост, кога пия ракия в компотени. Зелевата чорба я затварям в бутилки от пластмасовите.
Свински джолани му отиват на зелето, а с осмянкаааа, малиииииии, отгоре да пува мас... :supz:
Е, аз вчера му турих винен пресекател- КМБС, което си е серниста киселина, в доза, като за бутилиране на вино.
Като минат празниците и ако няма нежелани органолептични ефекти, ще направя както пише Кукуруку. Това смятам за най правилно, но да си призная, леко съм го поизтървал- една идея по меко, отколкото смятам, че е за награда.
Чорбата е уникална. Солта е 2.2%- Супер е.
Ке се пие и ке се Яде!
kolev_k - специалист
Здравейте,у дома много се харчи зелевия сок(чорбата)и зелето започна да остава на сухо.С какво да долея,чиста вода или солен разтвор?Благодаря!
  • 1
  • 71
  • 72
  • 73
  • 74
  • 75
  • 80

Тема "Кисело зеле" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: