• 1
  • 59
  • 60
  • 61
  • 62
  • 63
  • 80
Съвети за начинаещи готвачи.
preslav - майстор
miroki написа:
Имах в предвид 25 и 40 грама сол на литър вода. 2,5-4 кг. на 100 л. вода. Или 2,5-4% понеже бе станало дума за % ти.
Писъл съм по-рано в темата. А и когато става дума за мярка в подобни числа е на литър вода.
Иначе баща ми си знае бидона 150 литра и направо слага солта в едната кофа.
Аз понеже на ново бидонче, слагах във всяка кофа (мерена 10 литрова) по 400 гр. Сол. Но солта тегли различно при различна влажност. Така, че е относително.
За процентите е ясно и аз тях съм имал предвид - въпросът беше за проценти на какво. Аз правех като баща ти с уговорката, че в зависимост от зелето съм вкарвал между 35 и 40 кг., респективно и водата е била различно количество, но солта не съм променял. Т.е. за да не си играя да меря с кофите при смяна на съда, смятам 2.5-4% на обема на бидона и другото е според мазе, тераса, климат.
Изговорих всичките тия приказки защото на едно място ми казаха ауу, много сол слагаш - бидонът стои под един навес до къщата, уж е завит с някакви парцали, ама всяка година зелето им замръзва и то точно когато му е времето за ядене. Хванах се да търся информация аз ли съм в грешка, те ли - гледах някакъв клип, някой си обясняваше, че солта се слагала според водата, но можело и според зелето, тогава пропорциите били различни. Като цяло навсякъде информацията противоречива, всеки си прави нещо, че за това реших да уточним принципите, а тези, които искат да четат ще могат да си направят хубаво зеле още от първия път!
С две думи опитвам се да съм полезен на аджамиите!
Последна промяна от preslav на пет яну 22, 2016 1:48 pm, променено общо 1 път.
Gnus - специалист
И аз така преди питах за моето зеле и ме пратиха да прочета тази тема. Ама чете ли се 30 страници (те тогава бяха по-малко, ама все тая) и то 99% са хвалби, повторения, спорове - нищо полезно.
Според мен затова е казано 2.5-4, защото зависи от температурата, от твърдостта на водата, от качеството на зелето и не знам още от какво.
Ама няма логика процентът сол да се мери към нещо различно от количеството вода. Или се мери обема на всички зелки ли?
А който слага всяка година в един съд, постепенно си хваща количеството сол по емпиричен път и не си играе на проценти.
caribi - специалист
preslav написа:
chapara написа:
caribi написа:


Ако е наситен р-ра то тогава ще се утаи солта .
Aмa 99% та претакате :lol: :-D :-D :-D :-D :-D
Според една справка насищането на разтвора от натриев хлорид се постига при 36 гр. сол на 100 гр. вода при 20 градуса Целзий - колко по-наситен да е разтвора когато говорим за 2.5 до 4 гр.???

Мама му и математика, по твойте сметки 36 кг на 100л :roll:

Никога не претакам, правя го със солеви р-р 2.9-3% :) Важното е над последната зелка да има поне 15 см р-р, по дебелите книги пише 20см. И в този разтвор над последните зелки е желателно-задължително , внимателно да се премахнат парченцата зеле които винаги ги има след като се залее зелето с разтвора.

Ааа и последно морска сол!
Георги Иванов(алцек) - специалист
Ще споделя това което съм правил през годините и ми е предадено от дядо,по-точно от мои наблюдения и зададени въпроси.
Та дядо почистваше зелката,вадеше чуканчето до дъното му,но не нарушаваше връзката на листата със леглото в което стои чуканчето.Ако сте забелязали,то е с по-тъмен цвят от колкото сърцевината (чуканчето ),идеята е че ако нарушиш тази връзка и зелката се разпада.
После цепва зелката само веднъж но средата на получилата се дупка около 3-4 см.Пълни дупката със сол и казваше че тази сол е достатъчна за зелката.Нареждаше един ред и след това взимаше малко в шепата си сол и поръсваше целия ред,но малко.
Така докато зареди целия съд със зеле.Оставяше го в това състояние поне 5-6 дена и казваше че зелето си изтегля само солта по жилите си. През този период без вода допълваше с друго зеле,понеже от солта то се слягаше надолу.На 5-6-тия ден заливаше зелето и започваше претакането,по-два котела на ден,е през това време пробваше и винцето,но това е докато чака да се напълни котела :lol: .Дълги години ползвам тази рецепта,но последните две години за по-бързо нареждам зелето пълня с вода като меря водата, за целта съм си разграфил 30 л. кофа със маркер.Източвам после от водата обратно и разтварям нужното количество сол,и пак претакам,по-точно го продухвам с компресора,нация техническа все пак .И двата варианта не са грешни.Въпрос на навик и време.
preslav - майстор
caribi написа:
Мама му и математика, по твойте сметки 36 кг на 100л :roll:

Никога не претакам, правя го със солеви р-р 2.9-3% :) Важното е над последната зелка да има поне 15 см р-р, по дебелите книги пише 20см. И в този разтвор над последните зелки е желателно-задължително , внимателно да се премахнат парченцата зеле които винаги ги има след като се залее зелето с разтвора.

Ааа и последно морска сол!
Здрасти!
Както вече казах опитвам се да бъда полезен, а не да изпадам в излишни спорове. Понякога обаче изясняването на механизма на действие на нещо е много по-полезна информация от голите рецепти. За това поставих и въпроса за насищането на един разтвор, не са мои сметките, а това, което съм прочел, но не е трудно да се провери ако някой проявява интерес в тази посока. При дадената температура би трябвало в 100 мл. вода да не могат да се разтворят повече от 36 гр. сол, всеки следващ грам ще остава на дъното като утайка. Защо казвам всичко това - при 2.5-4% ратвор изобщо не можем да говорим за наситен разтвор, т.е. би трябвало да няма никакво утаяване или разслояване, т.е. духането, бъркането, клатенето, претакането са само операции от любов към спорта - нека начинаещите не се шашкат, че не са преточили зелето ден, два, три - не е фатално.
По отношение на морската сол много пъти съм се питал защо пък не и готварска - единствения разумен довод е цената. Сега разликата в цените не е чувствителна, но преди години рафинираната готварска сол (каменна) е била много скъпа, дори със сол са се плащали заплати от където идва и английското название на заплата (поне така пише), така че според мен не е задължително точно морска сол да се ползва, защото после ще почнем да говорим дали да е черноморска, египетска и т.н.
И така, наздраве на всички начинаещи, напреднали и професионалисти!
Не забравяйте, че Титаник е построен от професионалисти, а Ноевият ковчег от аматьори!
Andri01 - майстор
OFF: Да, но "Титаник" го намериха,а за "Ноевият Ковчег" все още се спори къде е "потънал"!:)
preslav - майстор
Andri01 написа:
OFF: Да, но "Титаник" го намериха,а за "Ноевият Ковчег" все още се спори къде е "потънал"!:)
"Ноевият Ковчег" няма и да го намерят защото не е потъвал, но това е друга тема!
Искам да кажа на начинаещите да не се страхуват да експериментират, ако прочетат ще имат базата, а после с +/- ще докарат нещата по свой вкус. Подхванах приказката точно заради ония дървени философи дето непрекъснато се основават на "това си го правим по този начин от години", ама преди години всяка къща е имала зимник, зелето се е слагало в дървена каца, а не в найлонов бидон, не са се ползвали нитрати, нямало е "сортови семена", да не говорим, че рецептата на дядо е от Кнежа, а аз правя зеле във Варна - същото е с домашната ракийка, винце, сланинка, наденички и т.н. Една "фасулска" работа, едно нищо и никакво зеле, а какви приказки отвори - представям си какво би било ако се заемем да строим атомна централа.
Andri01 - майстор
Е,чак атомна централа-не,ама виж какиз форума палят един Форд и нафтова печка :) А колкото до Ной: май някой беше намерил"чинията на Ной" преди доста години и то мисля в Черно море!? :?
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
алцек написа:
.......и ми е предадено от дядо,по-точно от мои наблюдения и зададени въпроси.
Та дядо почистваше зелката,вадеше чуканчето до дъното му,......
Май и аз тъй помня от дядо. Русенски табиети
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
Andri01 написа:
OFF: Да, но "Титаник" го намериха,а за "Ноевият Ковчег" все още се спори къде е "потънал"!:)
В грешка си. Ноевият ковчег се знае де е акостирал. Планината Арарат... Черно море
Но какво правят тия съдове при киселото зеле?
  • 1
  • 59
  • 60
  • 61
  • 62
  • 63
  • 80

Тема "Кисело зеле" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: