• 1
  • 55
  • 56
  • 57
  • 58
  • 59
  • 80
Съвети за начинаещи готвачи.
kuger - майстор
Това го пише на сайта им, на пакетчето пише друго. 3гр. на 2 кг. зеленчуци. От там идва и бъркотията.
Pgv64 - специалист
Прикачен файл:
SAM_0523-e.jpg
:rolleyes: На гърба на същото това пакетче пише друго...
Тия от меркюри -то си правят майтап с хората. На сайта си пишат едно а на пликчето друго...!?!? :?
miroki - майстор
Понеже одобрената доза май бе 1 гр. на кг зеленчук и вероятно на сайта е променено.
Аз мисля да рискувам с 2 пакетчета по 9 гр. Пък ще видим. Надявам се при замръзване да се тушират процесите, ако изобщо са почнали.
От бензоата се отказах, точно поради факта, че е на светло бидона и може и на топло някои дни. А тогава се образуват опасните бензоли.
kuger - майстор
Аз затуй писах, че експериментирам. Започнах с пълната доза 3 гр/2кг продукт, демек45 гр на 30 кг зеле. От тогава намалявам. Тая година съм на 3х9 гр., ако е добре ще спра на тази доза.
EDI - майстор
Бе как ги слагате тези работи из зеленцето.Аз от 30 години нищо не слагам, дедо господ го прави, никога не съм имал проблеми.
nikolson - майстор
Еди, и аз не съм "пресичал" зеле досега, ама става все по-топло туй време. И аз съм зареден със калиев сорбат, ама реших да изчаквам и да го наблюдавам. Ако остане до февруари, ще го смятам. :-D
kuger - майстор
EDI написа:
Бе как ги слагате тези работи из зеленцето.Аз от 30 години нищо не слагам, дедо господ го прави, никога не съм имал проблеми.
Ами, като го омахате до Нова Година що ви е консервант?
Илчо Илиев - майстор
Тая година май не съм писал в тая велика тема....
Чета кой какви ги е надробил,е всеки си има негова ''тайна'' рецепта за кисело зеле,но в крайна сметка е важно да има резлива чорбица за някоя трудна сутрин, хрупкаво зеле за салатка и.....гарнитура за свинското,че инак малко мазно иде...
Из темата съм писал кое как и по колко правя и за последните....доста години не съм се излагал...
За консерванта, аз знам и слагам около грам на килограм зеле..т.е., бидоня е 120 л.,събира около 45-50 кила зеле,правя саламура от вода и сол-25-27 гр сол/л вода,слагам на дъното шепа ориз,една стиска сушени стебла копър,това го подреждам в бидоня, преточвам няколко пъти(2-3) и като вземе да реже добре чорбицата слагам калиев сорбат 50гр(такива са опаковките при нас),преточвам 2-3 кофи и.....това е..
Миро, с толкова сол няма нужда от консервант,аз слагам защото слагам малко сол и ако не го ''пресека''ферментацията продължава и прекисва зелето,а към на пролет взема и да се точи на лиги...

П.п. Миналата година сложих към 100кила зеле(е някой ми се смяха),но не стигна до нийде, тая пак толкова сложих,да видим до къде ша стигне,е ние го почнахме вече ..кълцаното де,то е готово от преди седмица...

П.п.2 До преди няколко години не пресичахме зелето,за Коледа се убива свинята и по празниците зелето се прибира в буркани,де на сърми, де на готвено...свинско със зеле, та не му оставаше време да се скапе...
А сега няма свинье и......калиев сорбат
nikolson - майстор
kuger написа:
Ами, като го омахате до Нова Година що ви е консервант?
Бе и ти си прав. Имаше една приказка, "жена, дето не си е изпрела вълната и мъж, дето не си е изпил виното до Нова година не ми ги хвали". :-D
miroki - майстор
Ще го следя и може да не слагам, но е на терасата и това топло време, ако задържи може да се разлигави.
  • 1
  • 55
  • 56
  • 57
  • 58
  • 59
  • 80

Тема "Кисело зеле" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: