• 1
  • 57
  • 58
  • 59
  • 60
  • 61
  • 80
Съвети за начинаещи готвачи.
preslav - майстор
Здравейте!
Вече втора година не съм слагал зеле (няма кой да го яде), но преди това години наред съм го правил. Искам да споделя някои свои наблюдения защото всеки си има рецепта, но тя е съобразена със съдовете, с които разполага, с района, в който живее, с помещението, в което е бидона. Първият ми фал беше когато смених бидона, тогава не знаех за важността на пропорциите сол и я карах на око. После смених и жилището, бидона вече беше на южна тераса и или зелето превтасваше или не изкарваше до март или замръзваше. При горе-споменатите условия започнах да слагам сол 4% на общия обем на бидона (в един и същи бидон влизат 35 до 40 кг зеле, в зависимост от зелките, кой ще ти мери всеки път водата). Зелето става малко по-солено, но е здраво и издържа до края на март. Соленото може да се махне с изкисване на зелката във вода, но скапаното или замръзналото не може да се поправи. Ако помещението е с постоянна температура над нулата солта трябва да се намали на 2.5-3% пак за общия обем на бидона. Калиевият сорбат е за предпочитане пред натриевия бензоат (според специалисти), но трябва да се дозира точно. Години наред се инатях и не слагах консерванти, но и аз започнах да слагам, най-вече заради съгата. По повод на консервантите искам да отбележа и нещо много важно, доста хора допускат грешката да сложат консерванта още със залагането на зелето, резултатът е киснато зеле в солена вода - консервантът се слага едва след като сте преценили, че зелето е готово и не искате да "втасва" повече (аз обичам по-кисело и търпя до последно). Последно за претакането - важно е, особено ако солта не е предварително разтворена във водата, когато солта се разтвори претакането може да се прави и през ден, два, три.
radius - майстор
Доста истини си написал.
preslav написа:
Соленото може да се махне с изкисване на зелката във вода, но скапаното или
замръзналото не може да се поправи.
- лошото е, че след киснене става и по-малко кисело, което за мен е проблем, но няма как - не обичам много солено, а бидона не е на много хладно.
Gnus - специалист
Аз обичам да пия чорбата и затова 40г/л сол не ми понасят - боли ме глава и др.
Тази година сложих 30 и съм по-доволен. Предварително разтварям солта и после не претакам.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
Gnus написа:
Аз обичам да пия чорбата и затова 40г/л сол не ми понасят - боли ме глава и др.
Тази година сложих 30 и съм по-доволен. Предварително разтварям солта и после не претакам.
Изобщо ли не претакаш?
chapara - майстор
Аз моето го преточих в контейнера за боклук, сефте за последните поне 30 години. Явно някво ГМО :axe: Писна ми на :-D от боклуци :axe:
miroki - майстор
Когато е в изба, бензоат може да се сложи след 1 ва седмица. Зелето винаги е било много хубаво.Пробвано при 2,5 сол. А на тераса и аз съм с 4. И без консервант за сега.
Когато се изкисва, после се стиска силно да стане на кюфте в шепите. Тогава излиза водата и пак става вкусно.
Gnus - специалист
n_a написа:
Gnus написа:
Аз обичам да пия чорбата и затова 40г/л сол не ми понасят - боли ме глава и др.
Тази година сложих 30 и съм по-доволен. Предварително разтварям солта и после не претакам.
Изобщо ли не претакаш?
Не. То и така си става.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
Gnus написа:
n_a написа:
Изобщо ли не претакаш?
Не. То и така си става.
Това напрво уби всичките ми детски представи! Така да го мразя това претакане! Догодина ш'се пробвам с е'но зеле и аз
Andri01 - майстор
Компресорче за надуване на дюшек-12лв./ купуваш,подаряват ти за ЧРД/ ,гъвкава ПВЦ тръба от ел. инсталация/ крадваш 1 линеен метър от съседния строеж/ и зелето готовооооо!
  • 1
  • 57
  • 58
  • 59
  • 60
  • 61
  • 80

Тема "Кисело зеле" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: