Съвети за начинаещи готвачи.
Киррил - специалист
Дадоха ми няколко килограма голия, но не знам как се приготвя.
Ако има някакви лесни рецепти казвайте, че не съм по сложните готвения.
Може ли да се яде директно?
bigdragon - майстор
Яде се сурова на салата, като алабаш, ряпа, цвекло, моркови и др. кореноплодни.
Иначе я слагам в солената туршия, заедно с карфиола, корнишоните, камбите и т.н...

ПП Внимание, отделя се много метан... :furz:
nikolson - майстор
Гулията (ерелмаз) са чудесни в смесената туршия.
bigdragon - майстор
Сега мамко по-подробно:
Грудките могат да се консумират сурови, варени или мариновани.
Много ги харесвам, имам си в двора и си вадя есенно или зимно време.

Грудките се използват за готвене и печене по същия начин като картофите, но за разлика от картофите, те могат да се консумират и сурови. Те имат подобна консистенция и в сурова форма имат подобна текстура, но по-сладък, по-орехов вкус. Сурови и нарязани на ситно стават за салата. Тяхната инулинова форма на въглехидрати придава на грудките склонност да стават меки и кашави, ако се варят, но те запазват текстурата си по-добре, когато са приготвени на пара.

Инулинът не може да бъде разграден от човешката храносмилателна система, но бактериите го метаболизират в дебелото черво. Това може да причини метеоризъм и в някои случаи стомашна болка.
Стомашни болки съм нямал, но метеоризма е доказан... :furz: :furz: :furz:
МЕТЕОРИЗЪМ - Газове в червата
Метеоризмът представлява състояние на прекалено голямо количество газове в стомаха или червата. Сам по себе си меторизмът не е животозастрашаващ, но причинява значителен дискомфорт и може да доведе до социален срам.
Обикновено повишеното количество на газове се свързва с начина на хранене, вида на храната, стресови ситуации, индивидуална чувствителност, но в някои случаи е симптом на здравословен проблем. Газовете в гастроинтестиналният тракт са с два произхода – екзогенни /погълнат въздух/ и ендогенни /образувани вътре в храносмилателния тракт/. Химичният състав на газовете включва азот и кислород, въглероден диоксид и метан.
:supz: :supz: :supz:

Тема "Приготвяне на голия/земна ябълка." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: