• 1
  • 83
  • 84
  • 85
  • 86
  • 87
  • 562
Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
hidrazin - майстор
ср яну 16, 2019 4:23 pmnautilus33 написа:
Ето какво отрязах, плюс още 5-6, които не снимах.
Това с червеното са плодни пъпки. Хубави ми се виждат 1, 6 и 7 калем.
От останалите използваш тази част от червеното кръгче нагоре. То си личи до къде е едногодишния прираст.
Най-десния калем не става.
Прикачен файл:
4sxr47.jpg

Ето и аз какво нарязах днес. И при мен има плодни пъпки (и под намокрената салфетка има плодни).
Ще използвам само тази горната част дето няма плодни пъпки.
Прикачен файл:
111.jpg
ср яну 16, 2019 2:42 pmn_a написа:
Дядо, като е нямал хладилник, как е присаждал?
Използвал е хладилника на комшията. :-D
Заравяли са ги в пясък или направо в пръст от северната страна на къщата но да не е на ветровито място.
И в изба става но тя трябва да е студена - не повече от 5-6 градуса. Най-добре от 0 до 5 градуса.
Моята изба не става щото е топла. Ако е студена няма пък да ми втаса зелето...
Та затова - в хладилника.
:partyman:
nautilus33 - майстор
Аз няколко поставих в хладилника, а няколко в един склад, поставени в кофа със сняг, да видя дали ще ги задържи.
Иначе ще чакам средата на февруари и ще присадя. Дано да стане.

ПП на всякакво клонче от черешата-подложка ли мога да поставя калема, или има минимална дебелина на подложката? Защото съм си харесал няколко клона, които са с дебелината на палец. общо взето ще се опитам да го направя дръвчето с два сорта череши. дано да стане.
Ще видя дали няма да изровя и някоя джанка от двора на баба ми, но и да намеря ще са едногодишни такива, и предполагам ще са с много тънко стебло.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
ср яну 16, 2019 7:33 pmhidrazin написа:
Заравяли са ги в пясък или направо в пръст от северната страна на къщата но да не е на ветровито място.
И в изба става но тя трябва да е студена - не повече от 5-6 градуса. Най-добре от 0 до 5 градуса.
Благодаря!
hidrazin - майстор
ср яну 16, 2019 8:52 pmnautilus33 написа:
...на всякакво клонче от черешата-подложка ли мога да поставя калема, или има минимална дебелина на подложката? ...
Клончето на черешата трябва да е колкото калема или по-дебело.
При доста по-дебело клонче се поставят два или повече калема.
В този случай отгоре се замазва с овощарска замазка.
Ако се получи както на тази снимка (не е моя) празното между двата калема го запълвам с намокрена салфетка.
Отстрани увивам с електричарско PVC - от това за изолиране на кабели. Отгоре замазвам със замазка.
PVC-то е по-добо от ликото защото се разтяга и не се налага да го разхлабваш.
И да не забравя. ПЪРВИТЕ ПЪПКИ НА КАЛЕМА ДА СОЧАТ НАВЪН !!!
Прикачен файл:
Image_6110275_133_0.jpg
Image_6110275_133_0.jpg (64.75 KиБ) Видяна 1222 пъти

:partyman:
preslav - майстор
И ние пообиколихме градината вчера, само от кайсията успяхме да вземем калеми като на снимките, от черешата и сливата всички пръчки са едни рошави, няма пъпки прилепнали към калема, а миниатюрни клончета с по няколко пъпки на тях. Въпреки всичко ще се пробваме, ако не се получи, догодина пак.
nautilus33 - майстор
Благодаря. При мен лошото е, че тази година й е последна на черешата, защото ще я режа. Взе да съхне, а според комшията е на около 30-40 години. Също така са го изпуснали още на времето и от цялото дърво мога да бера само от един клон. А сорта е много хубав. Жал ми е да я отрежа, но няма как. Ще отрежа всичко до мястото където тръгват клоните на короната. Според друг комшия ще избият нови, но не съм сигурен дали ще се получи. Та за това ще се опитам да калемя, пък дано стане.
EDI - майстор
Няма да избият, черешата съхне до дупка.
kr1100 - майстор
чет яну 17, 2019 1:22 pmEDI написа:
Няма да избият, черешата съхне до дупка.
Особено , ако тръгнат смоли по ствола - гарантирано изсъхване.
Имам две череши. Едната остана само с един жив клон и не я отрязах есента, че ме беше грях.
Сигурно ще я отрежа тая година.
Някой вързал някакви лози на тел за нея.

Хидра, неска я погледнах черешката. Живият си е напъпил, та ще я оставя и тая година. Изсъхналите ще режа на есен.
Някой писа, че тръгне ли череша, спасение няма.
От как се помня, само череши са съхнали у нас.
Изсъхна и една много стара кайсия, тати я отряза, но след година или две изби от дънера и сега си дава ракийка. Утре може да я снимам. Така беше и с един голям орех, но пречеше на къщата и тати отново го бастиса.

Наздраве на Атанасовците и на всички градинари!
kr1100 - майстор
килийките напълнени. Пълним кофички - стигнах до 185 бр. Инач за работа в градината кално и лепи по подметката. Донабучих останалите балучки и чесън и оскубах съответно за ядене. Утре , ако е добро времето започва кълцане напречещи клони на бадеми.
  • 1
  • 83
  • 84
  • 85
  • 86
  • 87
  • 562

Тема "Привет начинаещи градинари" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: