• 1
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
Synthy - специалист
За колко време покълна тоя орех? И как го избра да е зрял?
MMIel - специалист
Имам питане за палмата(до колкото разбрах от нета е финикова палма) от снимките по надолу. Какви са тези паразити по нея и как да ги третирам. Растението си отива, помогнете ми да го спася.

Прикачен файл

IMGP2614r.jpg

Прикачен файл

IMGP2618r.jpg
shagrath73 - напреднал
ftubusa написа:
Sk4 написа:
някой засаждал ли е кокосова палма ? от орех...
Аз. :-D От шест опита един се получи, но на трето листо и тя умря. Мисля че влажността не е подходяща за гледане при нашите условия.
Не е проблема във влажността, а в температурата. При температури под 20 градуса кокосовата палма спира да расте, а при продължителни такива, умира. Иска постоянна висока температура, и разбира се - слънце.
velsi - Почетен майстор
MMIel написа:
Имам питане за палмата(до колкото разбрах от нета е финикова палма) от снимките по надолу. Какви са тези паразити по нея и как да ги третирам. Растението си отива, помогнете ми да го спася.
Имам някакъв спомен, че майка ми ги третираше със сапунена вода. Иначе можеш и механично да ги махаш, с нокът падат сравнително лесно, но си е играчка.
ArturDent - Почти Безобиден
velsi написа:
Имам някакъв спомен, че майка ми ги третираше със сапунена вода.
Губи се нещо от споменът ти... сапуна се слага само да лепне по-добре, най-вероятно е слагала във водата и накиснат тютюн.

А за MMIel: Върви в някоя селскостопанска аптека с няколко от тези гадинки, май са някакъв вид акари. Ще ти дадат препарат, ще напръскаш и всичко ще се оправи. Купи най-малката опаковка.
Не хаби нерви и пари да ходиш по цветарските магазини или цветарските щандове в големите хипермаркети. Там това което се продава е много слабо.

На връщане, мини през обикновена аптека и си купи спринцовка, защото препарата, който ще вземеш е доста концентриран - например 100 мл/декар. Та със спринцовката извади 1-2 мл (куб.см) и го разреди в 1-2 л. вода.
Изваждаш всички цветя, които имаш на терасата и пръскаш. Резултата ще го видиш още докато пръскаш. Гадинките стават кафяви и после почват да падат. След като изсъхнат цветята, можеш да ги прибереш.
Т
рябва да не вдишваш (много) от препарата, но това се подразбира. Ако имаш котка и тя хапва от растенията, най-много да се осере.


Още нещо важно: Повтори процедурата след 10-тина дни.
И още нещо много важно: Поне месец, като поливаш растенията, добавяй малко от препарата във водата за поливане. Тези гадинки си снасят яйцата в почвата, и дори до убиеш възрастните, може да се излюпят нови. Следи за гадове и при необходимост пръскай. Една опаковка (5 лв.) ще ти стигне за години.

П.П. Имал съм същите гадинки, но не им зная името, нито си спомням името на препарата. Предполагам във всяка селскостопанска аптека могат да измислят някакъв.
pipbel - майстор
Trachicarpus fortunei, студоустойчиви.3 броя, по 30лв.
Зимата смятам да им пусна по 1 светещ маркуч да им топли стеблата (хем ще имам и нощно осветление за градината) и да ги завия с найлон.
Ще видим напролет...

Прикачен файл

SS854459 .jpg
Sk4 - специалист
видях че колегите имат проблеми с палмичките си... сложете 1,2 цигарени фаса във вода/5,6часа/ и след това с едно памуче претрийте растението, внимавайте обаче с разтвора... листните/щитовидните въшки ще изчезнат... но все пак прегледайте да не са останали такива в долният му край (:
iveliks - специалист
pipbel това което нарчаш "Trachicarpus fortunei" са си чисти Вашингтоний и това че си от Варна и идеята с маркуча би им спомогнало за презимуването им.Недей да го пренебрегваш отоплението с маркуч защото мисля с пасивна защита няма да отселеят .Виж как изглеждат Трахикарпусите. Обърни внимание на стъблото на Трахито и на Вашингтонията по това ще разбереш какви са твоите и как да ги зазимиш.
iveliks - специалист
iveliks написа:
pipbel това което нарчаш "Trachicarpus fortunei" са си чисти Вашингтоний и това че си от Варна и идеята с маркуча би им спомогнало за презимуването им.Недей да го пренебрегваш отоплението с маркуч защото мисля с пасивна защита няма да отселеят .Виж как изглеждат Трахикарпусите. Обърни внимание на стъблото на Трахито и на Вашингтонията по това ще разбереш какви са твоите и как да ги зазимиш.
Изображение
  • 1
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11

Тема "Отглеждане на палми" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: