• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 11
Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
mi6el - специалист
Ма кой те кара да си я искаш :?
Откопаваш си я по тъмна доба , ей тъй чисто по нашенски без да ти дреме :lol:
И без това , казват че цвете трябвало да се открадне за да се прихване :tgrin:
Няма да я оставяш горкинката на хазяйте - гадове я......!!!
iveliks - специалист
ти каде живееш с тази палма в двора
silllveto - Майсторица
Имам финикова палма, свекърва ми ни я подари, посадила я е от костилка и е на не знам колко години, но винаги е вървяла слаба. Нейната финикова й е била подарена от нейната свекърва сигурно преди 40години и стигна до тавана. Подариха я. Иначе расте мн бавно. За палмите (и драцените) знам, че не обичат да си сменят мястото.
Имам и една Юка, гледам я от бебе. Сега е до тавана и не мога да я отрежа, защото по-голямата й част са листа. Та въпросът ми е, какво да правя?
Sk4 - специалист
e аз моята (най-малката)... сутрин я слагам до прозореца понеже е по светло, после като напаля парното, си я връщам на старото място

това не е ли добре, нали обичат мното светлината...
iveliks - специалист
Здравей SK4 .Според мойте познания мисля ,че това не е варянт да я местиш постоянно защото и променяш дори и за малко микроклимата които си е създала като това ,че ти я разместваш и светлината не и помага за това време а само може да я стресираш от по-тъмно на по-светло остави я да си привикне към едно постоянно място и да се приспособи там ако няма как да беде на необходимото за нея осветено място .
iveliks - специалист
Чакайте и тук да се включа относно колебанията на silllveto прецени си какво искаш дали юката да ти е висока или ниска но имай впедвид ,че все някога ще дойде на дневен ред прерязването или "дупка в тавана" . :lol: ако все пак решиш да я прережеш го направи пролетта защото сега не е момента и това ,че има листа няма значение защото след като и прережеш върха ще тръгнат нови розетки и така ще стане по кичеста и разклонена и според мен това е варянта.а върха го вкорени и нататъка знаеш .
iveliks - специалист
Нека споделя и моя опит в отглеждането на палми но навън в градината и то в София което мисля е възможно и вече две години успявам да запазя два вида палми от зимните студове .Палмите са Трахикарпус и финикова и двете палми ги зазимявам като се опаковат със слама зебло и наелон и така до пролетта и много е приятно чувството като ги разопаковам поне за сега защото ги опазвам здрави.За трахикарпуса е нормално температури около -15 градуса но за финиковата по книги пише че -5 може и да са фатални но при мен нещата вървят добре и са здрави .Аз си мисля ,че причина за "успехите"засега са защото аз засадих костилките донесени от Гърциа направо във земята и есента ги покрих с по един буркан както розите и го затрупах хубаво със земя през пролетта 2008г когато ги открих нямаше никакви поражения това им беше първата зима сега е втората и вчера се изгуших да проверя какво е положението и отрих една палма и като гледам всичко е ок.реших да не я затрупвам със земя а само с буркана и да видиме сравнение с другите до пролетта какво ще стане .Моят съмет е експериментирайте и вижте при вас как ще са нещата лошото е ,че растат много бавно и загубата е тежка ако си я гледал няколко години и загине .
Sk4 - специалист
преди няколко дни насадих 52 костилки... чудно ми е ще са различни ли, понеже бяха черни и бели плодовете :lol:

едни сам сложил само в пясък, други в оборска тор и земя , а останалите 3;1 от всичко :-D
silllveto - Майсторица
Мерси, iveliks, не съм решила колко да е висока, няма значение. Просто не искам да губя горната част и да я бодна и нея. А тя в момента е 2/3 от височината.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 11

Тема "Отглеждане на палми" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: