• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 14
Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
evdoki - специалист
нищо сложно няма. слагаш оборска тор е съд/аз съм сложил корито което е дренирано/ отгоре слагаш пласт калифорнийски червеи като се стремиш почвата да е непрекъснато влажна, но не мокра или суха. защото ги давиш в много вода или ги изпичаш и обричаш на глад в суха пръст. поливането зависи от външната температура. когато "изядат" тази оборска тор тя се е превърнала във финна пръст. довечера ще снимам разликите да ви покажа./непреработена и преработена/. за един сезон се утроява броя на червеите. лошото е че в България се продават така наречените легла, което е за един кубик оборска пръст, а в Англия са на грамажи. Тоест можеш да си купиш малко и да ги развъждаш. Важно е след като е преработена пръстта да се добавя отгоре нова за да има какво да се хранят червеите. Сега съм си купил специален компостиращ съд- с който като се сложи оборската тор и после като се добавя/тоест червеите се качват нагоре/ , отдолу има отвор с който просто си взимаш пръстта и не ти се налага да пресяваш готовата компостирана пръст от червеите. Тази зима даже ги сложих в лятната кухня, но все пак не бяха много активни, което означава че работата им не зависи само от температурата, а имат и период на покой. Иначе ги гледам навън под сянка, за да няма много жертви. Ако мога да помогна на някой- на драго сърце.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
Промишлено се отглеждат в легла от материал подобен на чувалите за захар. Покрити с нещо (стари черги), не обичат директното слънце. Няма как да ги преполееш или да ги удави дъжд, защото излишната вода си изтича през зеблото. Хранят се с оборска тор неугнла, не и съвсем прясна - само 3 месеца престояла е достатъчно. Може и с кухненски отпадъци, но без мазно. Може да ги пуснете в компоста. Едно легло струва 100лв. Може и да се договорите за по-малко количество. На грамаж ги има в рибарските магазини. Питайте Такезо Сенсей за цени.
Резултатът от червея е чист скъпоценен хумус. Идеалният тор.
Самият хунус от години поддържа цена 300лв на кубик. От него се слага по шепа на фиданка, с разреден с вода 1:20 хумус се поливат домати, примерно.
Тук имаше едно момче с ферма, нещо за биогаз говореше,, та останах с впечатление, че има и ферма за червеи.
Знам много за калифорнийчетата - проучвах за собствена ферма преди години. В момента приятели имат, че и си ги разширяват.
evdoki - специалист
ето снимки от преработен тор от калифорнийските червеи.

Прикачен файл

kompost.JPG
бавно става пресяването защото трябва да е поизсъхнала пръста. но за една година съм умножил червеите и съм си произвел тор.
kompost.JPG (50.97 KиБ) Видяна 29162 пъти

Прикачен файл

kompost2.JPG
ето това е новото заложено легло за червеите и до него готовия продукт. Сложил съм около 10-12 см. оборска тор и отгоре "поръсих" с червеи. намокрих земята и малките работници започват да правят своето.
kompost2.JPG (53.22 KиБ) Видяна 29162 пъти
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
Супер е торта, нали. Малко ме притесни голямото корито вдясно, с торта. Нали не е това новото легло? Прекалено е плитко. За да се чувстват добре червеите им трябват 20-30см.
Iliev Labs - специалист
:? Много ли е сложно това?

Ако си направя леглата от чували от захар? Нали се продават такива навсякъде. Трябва ли всеки ден да се наглеждат? Какво ще стане ако се пуснат директно в купчината с оборски тор, в някоя ферма? Ако едно легло е 100 лева, кажете от къде да го купя. Бих искал да пробвам, без да се превръща в основно занимание за мен.

Като че ли повече ме интересува протеина от червейте, не толкова торта. Някой има ли някакви данни,.. килограм от кубик за година, или нещо такова?
ibogdanov - специалист
evdoki написа:
......... Ако мога да помогна на някой- на драго сърце.
айде помагай !
искам да завъдя тези диванета при мен. хем ще се отърва от част от боклука, хем ще си имам чудесна пръст.
съседа " изкарва" по 4 колички тор на ден !!!! и е заформил една малка планина от кравешки лайна на 300 метра от нас.
имам нещо като навес, където мисля да ги приютя, но лято си е жега.
30 градуса ще си мине като нищо! да не вземат да загинат геройски малките американци от толкова топлина. За влагата и сянката няма да има проблем. даже една малка ( бивша септична яма ) съм заделил за компостиране..
Кажи сега, как и какво.. от къде..
Доста изчетох, ферми.. адреси .. т.н.
обаче всички са велики шамани! елате - купете... колко декара ...
какви декари бре !!! един кубик за начало.. аааууу ма толкоз малко !
ми ние не можем да помогнем, ние само за големи клиенти :-D

Сега сериозно :? - искам да започна с нещо малко. двора ми е 400 квадрата реално не-повече от 100 се ползват за земеделие, другото е къща и треволяк
за 100-155 квадрата площ искам да произведа качествена почва ( не веднага! но за наколко месеца ). при мен има много глина и на места влага и е проблем с виреенето на културните видове. виж плевелите нямат грижи и си живеят в разкош.
ама ше си взема една титаниева лопат аи ше видят те :evil:
emil_v r - майстор
На мойто село открих , че където и да копна със стоманената си лопата е фраж от гигантски врачански червей .
Който иска , може да си накопае БЕЗПЛАТНО колкото иска , даже аз бих платил , понеже ще ми прекопае градината.
ibogdanov - специалист
emil_v r написа:
На мойто село открих , че където и да копна със стоманената си лопата е фраж от гигантски врачански червей .
Който иска , може да си накопае БЕЗПЛАТНО колкото иска , даже аз бих платил , понеже ще ми прекопае градината.

ехехехеееее това е култово !!!!! направо ми скри топката.
как да не пална таралясника и да ти дойда на гости.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
Да цитирам комшията " На мъжа, любовта му, минава през червея". Ииии да поясня, живеем на брега на Дунава ииии всички са рибари
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 14

Тема "Компостиране" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: