• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 14
Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
emil_v r - майстор
n_a написа:
Да цитирам комшията " На мъжа, любовта му, минава през червея". Ииии да поясня, живеем на брега на Дунава ииии всички са рибари
Ехее Н_А , това е кулуво :shock:
firebrand - специалист
emil_v r написа:
n_a написа:
Да цитирам комшията " На мъжа, любовта му, минава през червея". Ииии да поясня, живеем на брега на Дунава ииии всички са рибари
Ехее Н_А , това е кулуво :shock:
Е това вече е култово..
:lol:
iveliks - специалист
става интересно а да попитам ако се слагат листа и растения червейте справят ли се раздробяват ли ги или е необходимо да има пръст или тор
ibogdanov - специалист
палавници !!!! изрових от темата на http://forum.flowersnet.info/viewtopic. ... c&start=15
линка към фирмата предлагаща компостери.
малко е плагиатско да се ползва на готово ама какво да се прави.. мързела е вечен двигател.

ето ли фирмата - http://www.ecocompost.bg/index.php?p=1&l=1
^Don_Antonio^ - напреднал
Ама това е "Купи си сам" не е "Направи си сам".
ibogdanov - специалист
^Don_Antonio^ написа:
Ама това е "Купи си сам" не е "Направи си сам".
Да изорвя темата от архива, че става отново актуална.

При "направи си сам" има една малка подробност - изваждането на готовата пръст.
Това което съм започнал да правя е компостер от евро палета. Едно пале за дъно, кубчетата на няколко други за основи на страните, дъските за страници и т.н.
Елементарно за изработка! Само да успеете да извадите гадните усукани пирони с които е ковано палето.
Получава се идеален компостер, но без "тавичката" за вадене на готовата пръст. Аз поне не намерих удачно решение на проблема. Един евентуален вариант е скрепването на 2 или повече от най-долните дъски с панти, тогава при отварянето им ще може да се вади съдържанието на компостера.
За около 4 месеца събиране на всякакви пригодни за компостиране отпадаци, вече се виждат наченките на хубава рохкава и приятно ухаеща пръст. В момента компоста ми представлява една купчина в единия край на градината. Не съм се вманиачавал по мерене на температури и "обръщане" на компоста. Не спазвам определени пропорции, просто меткам поредния отпадък и той си огнива. Интересното е че не мирише, едно стадо охлюви се изхранваше от компоста, домашния ми заек също много обича да навестява купчинката.
Единственото, което спазвам, е окосената трева да я оставя да пожълтее за няколко дена и тогава я слагам при другите отпадъци.
До няколко дена ще кача снимки на компостера от палета.
Решил съм да взема малко калифорнииски черве,й от накой магазин за стръв, и да ги метна и тях при треволяка.Да видим какво ще се получи.
kocetoo - специалист
Аз пък се записах в програмата на Столична община за безплатен компостер. Ще разправям след година какъв е ефектът.
До сега компостирането го извършвах в двора, като натрупвах купчините окосена трева върху купчина камъни, които бяха на сянка, за да има въздух, а не само гниене, на пластове с есенната шума и клонки - резултатът бе перфектен ;)
Да добавя - пепелта от барбекютата и пещта също отиваха там. Много добро решение за поддръжката на двора се оказа - така се получи един перфектен алпинеум за няколко годинки, който пое всички камъни от останалата част на двора, украси 3D двора, а и пое толкова много чудещо се къде да се завре количество ненужен материал.
roshav ohluv - специалист
Здравейте, чета аз за компостирането, чета и......
Никой не казва идея как да си покрия компостера, така че да не го отмиват дъждовете и прекалено да загние, или пък в сушата да засъхне! Навсякъде пише само, че трябва да е покрито. Да поясня - мисля да заформя този уикенд един компостер от дъски и остатъци от европалети. За капак си мислех да закрепя на дървена рамка нещо, което хем е леко, хем не пропуска вода - найлон ли (но ще се къса я от вилата, я от някой клон... не ми се вижда удачно....!)
Някакви идеи?

Между другото, за ваденето на готовия компост мисля последната дъска отдолу да не я забивам, а да я положа в гнездо от 2-3 полузабити и закривени нагоре пирона.
evdoki - специалист
От камбанарията на собственик на компостер вече четири години, мога да споделя; препоръчвам насипването с част пръст, хем е пропусклив слоя за да се овлажни достатъчно от евентуален дъжд, хем пречи на остатъците да изсъхват ако са непокрити.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 14

Тема "Компостиране" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: