• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 14
Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
roshav ohluv - специалист
Мерси Евдоки, но тъй като аз си мисля постоянно да добавям отгоре остатъци, а и отвреме навреме да разбърквам с вилата за да вкарам кислород, всеки път ли да мятам отгоре пръст? То накрая няма да вадя компост, ами чиста пръст....
schuldiner - майстор
Е, по-грозен от моя компостер едва ли има, обаче върши работа. Най-вече събира почти всичката трева от мястото. Прилича на вишка - 4 греди, стени от дъски и парчетии осб, подът е направо земята. Събира към 3 кубика, ама от есента съм вкарал пет пъти повече, сляга си. Много гюрлюк... За зимата беше покрит с колците от доматите, на 4-5 реда доста плътно покриха. Иначе отгоре и отпред е със стелка от багажник - не гние, не лепнат осили, а лесно се отмята, за да вкарам още трева. Предвидил съм да не го махам 5-6 години, затова долните дървении са грундирани яко.
Като казахте за пепелта... Два двесталитрови варела напълних с пепел от меше. Хабер си нямам с какво и в каква пропорция да я смеся. Виждам, че на местата на старите огнища, където преди горяхме тревите, има много червеи (калифорнийски са, завъдиха се добре гадинките из целия двор) и явно им харесва, но да не ги уморя с прекалено много пепел. Някой има ли представа колко пепел мога да хвърля в компостера? А останалата как да я пръсна из мястото?
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
Пепелта всъщност е азотна тор. Ръси полекинка, да не изгориш тревата
stoyansbg - специалист
n_a написа:
Пепелта всъщност е азотна тор. Ръси полекинка, да не изгориш тревата
Стана ми интересно мнението ти и потърсих из Интернет повече по въпроса за състава на пепелта. Оказва се, че wikipedia е на противоположно мнение:
"Растителната пепел основно се състои от калциев карбонат (от 25 до 45%), калий (под 10%) и фосфат (по-малко от 1%).
...
Традиционно растителната пепел се изпозва за наторяване на селскостопански земи, тъй като връща в почвата хранителни вещества, въпреки че не съдържа азот."

Линк: "http://bg.wikipedia.org/wiki/Растителна_пепел"
schuldiner - майстор
Ами аз виждам - в старите огнища има много червеи. Повече са само на дъното на компоста. Обаче дали са нападнали пепелта веднага след изгарянето или е трябвало да мине време да се неутрализират (евентуално) някои отровни вещества... бе мили са ми гадинките, не искам да ги уморя. И това "полекинка" нищо не ми говори... Засега пепелта остава във варелите.

ПП Ако можех да "изгоря" тревата с пепел, нямаше и секунда да се колебая - щях да я изсипя всичката насред двора. То моето не е трева, ами гора. Ружите миналото лято станаха по над три метра. Само където сях смески остана плешиво, щото оплевих троскота...
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
stoyansbg написа:
n_a написа:
Пепелта всъщност е азотна тор. Ръси полекинка, да не изгориш тревата
Стана ми интересно мнението ти и потърсих из Интернет повече по въпроса за състава на пепелта. Оказва се, че wikipedia е на противоположно мнение:
"Растителната пепел основно се състои от калциев карбонат (от 25 до 45%), калий (под 10%) и фосфат (по-малко от 1%).
...
Традиционно растителната пепел се изпозва за наторяване на селскостопански земи, тъй като връща в почвата хранителни вещества, въпреки че не съдържа азот."

Линк: "http://bg.wikipedia.org/wiki/Растителна_пепел"
Моя грешка. Но, не прекалявай. В смисъл, като ръсиш, да не побелява. Какъвто и да е съставът :sad: , претораването си е преторяване
За тези от вас, които живеят в къщи с двор е лесна работата :) Виж, в апартамент, на терасата е по-сложно, но ми се иска да компостирам, затова се разрових из нета. Ето как да си направим малък компостер за балкона примерно:
http://www.youtube.com/watch?v=gbjX2tt-oQw
roshav ohluv - специалист
Ето на какво заприлича в крайна сметка моят компостер. Все още си няма капак, но може би ще му спретна дебел найлон на дървена рамка. Ако имате по-свежи идеи, очаквам ги :)

Изображение

A ето как закрепих последната дъска, така че да може да я махам и слагам лесно като току-виж започна да правя компост:

Изображение
svetoslavoff - специалист
Здравейте,
Да съживя темата със следния въпрос: Какви растителни отпадъци НЕ слагате за компостиране - чел съм, че раст отпадъци от рози и даже пепелта им съдържала еди какво си и не трябва да се тори с нея, също орехова шума само след изгаряне може да се използва за торене, както и отпадъците от домати(растението) само пепелта да се използва. Ако се компостира остатък от косене, няма ли опасност парчета от троскот да не се разложат и да си вкараме автогол като го разсеем.
Лек ден!
schuldiner - майстор
Мога да докладвам за отношението на зеленчуците (основно домати) към прекаляването с растителна пепел:
Не откривам никаква връзка!
Единият варел го изсипах на двайсетина квадрата и поразбърках с пръст - определено прекалих с дозата, но реших да открия границата на "по-полечка" от горния пост. При първото поливане излезе нещо кафеникаво като катран, но това никак не се отрази нито на ръста на доматите, нито на добива, нито на вкуса (сравнено с друго поле без "наторяване"). Надявам се поне да е по-лесно за прекопаване, щото друга разлика с нетретираното няма.
Предполагам, че просто е рано още тази година пепелта да си върне полезните вещества в почвата. Поне за догодна няма да се притеснявам да си ръся пепелака където ми е удобно.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 14

Тема "Компостиране" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: