• 1
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
kuger - майстор
пет окт 09, 2020 1:05 pmТрифон П.Трифонов написа:
.............. Грешно е дето изхвърляме пластмасата в земята.............
Стремя се да събирам разделно отпадъци, ама бяс ме хваща кога боклучарката събере всичко на куп в трюма си!!!
cholev - майстор
Прекопах оранжерията и реших да сложа от компоста. Вадя една кофа и вътре пълно с мокрици. :?
Да слагам или да тровя с нещо или не са опасни (ще засаждам сега лук, чесън, маруля и спанак)
bigdragon - майстор
вт ное 08, 2022 10:32 amcholev написа:
..... пълно с мокрици. :?
Да слагам или да тровя с нещо или не са опасни (ще засаждам сега лук, чесън, маруля и спанак)
https://zagradinata.eu/encyclopedia/%D0 ... %86%D0%B8/
cholev - майстор
Почвата в оранжерията сега е много суха. Ако разпръсна няколко кофи компост се предполага, че мокриците ще погинат или избягат към по влажни места?
Или да не експериментирам.
kr1100 - майстор
вт ное 08, 2022 12:00 pmcholev написа:
Почвата в оранжерията сега е много суха. Ако разпръсна няколко кофи компост се предполага, че мокриците ще погинат или избягат към по влажни места?
Или да не експериментирам.
Абе купи си 1 бала торф да ти е мирна главата. Преди НГ / октомври 240л беше 38 лв/. Сега не знам , напролет не знам , но ще е по- висока цената. В копмпост не слагат отпадъци / листа, корени, стъбла от зеленчуци/.
Ако не е за първи път използването на оранжерията разхвърли хидратна вар и фрезовай. 1 чувал около 9 лв. Ако е за първи път разхвърляй троен супер + калиев сулфат и фреза. - поливане.
Не ми се рови назад в писанията .
kr1100 - майстор
Да ъпна . Вчера купвах торф 240л е 42 лв.
И мин алата година поскъпна през септември.
preslav - майстор
ср юли 26, 2023 6:12 pmkr1100 написа:
Да ъпна . Вчера купвах торф 240л е 42 лв.
И мин алата година поскъпна през септември.
Напълно оправдана цена.
Krass - майстор
За 160 лева ми докараха един камион кравешки ла*на. След година имах чудесен угнил тор и кофа попови прасета :lol:
preslav - майстор
Това е едно от огромните преимущества на оборския тор и компоста - вървят заедно с мезето.
Ние също се подведохме (по-точно аз подведох съпругата си), компостер, компост, ала-бала, бля-бля - навъдихме попови прасета, сега няма отърване.
Онова, за което Краси говори не е тор и не се ползва за подхранване - образно казано е почва без семена от плевели и яйца на гадини. Ползваме такъв торф при пикирането на разсада, после не се занимаваме с плевене около разсаденото, другото е покрито с мулч.
kr1100 - майстор
чет юли 27, 2023 7:51 pmpreslav написа:
Това е едно от огромните преимущества на оборския тор и компоста - вървят заедно с мезето.
Ние също се подведохме (по-точно аз подведох съпругата си), компостер, компост, ала-бала, бля-бля - навъдихме попови прасета, сега няма отърване.
Онова, за което Краси говори не е тор и не се ползва за подхранване - образно казано е почва без семена от плевели и яйца на гадини. Ползваме такъв торф при пикирането на разсада, после не се занимаваме с плевене около разсаденото, другото е покрито с мулч.
Да и съседите наоколо сряха с оборската тор. Първо отгоре тор отдолу пръст, после много попови прасета. А отдавна мангалите "торта" я карат в чували и не можеш да разбереш какво е
За което съм писал е ТОРФ има голяма разлика с тор.
Торфен субстрат Durpeta - Литва и е бил 250л . малко съм снижил литража.
Директно торфа в кофички и семената, после разсаждам на място от кофичките.
Миналата година си направих сгъваеми стелажи за 2 х 6 каси от к. мляко 240 кофички на височина 60-70 см от земята в оранжерията и си спестих пикирането и преместването в кофички на разсада.
Има много писано на етикета за какво става торфа. Разхвърлям торфа и фрезовам есента. Салатки, марули, спанак и лук , после пак фрезата и маркучите и геотекстила . трева няма и не чопля за трева.
Някъде от 2010г използвам торф , допреди 2018 го вземах от Винзавода, но е по-малък литраж и по-скъп.

Има нещо много много ВАЖНО, което използващи оборска тор или не го знаят или го пренебрегват -- нитратите, няма как да дозираш колко трябва да наториш. Бухаш тор да има , ама прекаляваш и оттам нитрати. Сега някой , ако каже -ама преди години дядо ми, баща ми, баба ми... да ама никой не е правил изследвания за нитрати и предозиране тогава. То и сега.
Освен нитратите има нещо и друго - химикали, антибиотици, .
Офф през 90те години съм ходил до краварниците до с.Куманово да товаря тор в ремаркето. Като товаря или после при разтоварване - спринцовки, игли, опаковки от лекарстава + бонус попови прасета. То не беше прехвърляне на торта, пресяване .. . При засаждането на домати краставици увиване с вестник на около 10 см височина на разсада и пак нагризване.
От 2011 нямам 1 нагризан разсад ./ не пръскам като засявам/. Преди беше редована терапия с Би.
  • 1
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14

Тема "Компостиране" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: