• 1
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
kr1100 - майстор
[quote=n_a Хвърляш вътре всичко, което е растително, може и пръст, ако имаш излишна. Няма нужда от разбъркване.
[/quote]
Пробвала ли си ?Защото аз пробвах изграден от палети. Без бъркане не става , а и пък да го поливам --- след 2 г изгорих палетите и остатъка. Трябват си и червеи , но при мен е глинеста почва и след дъжда се образува кора на почвата, която явно пречи на червеите.
Andri01 - майстор
Ела да ти покажа моя компУстарник :)
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
съб фев 23, 2019 7:26 pmkr1100 написа:
...
Пробвала ли си ?..
Ахм. И сега имам. В грацкия ми двор, под бора. От иглиците толкова кисела почвата, че яйчените черупки просто изчезват. Сега мятам там портокалови кори и зелеви листи... на комшулук е и комшията го научих като си мете листата и опадалите сливи и те там. Той много доволен, че рибар. Сега уж всичко е замръзнало, вън е -10, обаче като надигна с вилата и бъка от червей до червея. Гнилостните процеси топлят.
Разбъркването е голяма грешка. Плаши работниците, размества им пластовете. Напролет, ще повдигна горницата и ще я преместя на ново място, а ще си ползвам падналата долу тор
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
В Русе изобщо не се морим да говорим за глинеста почва. Тя си е жълт кирпич. На нивата, как не снимах, дето е валял дъжд, е направил точки и топчета отгоре. Надолу сухо. Това миналата седмица...

Прикачен файл

LoessVicksburg.jpg
LoessVicksburg.jpg (35.83 KиБ) Видяна 5688 пъти
Lisko - майстор
Четох предната страница и тази и си викам - защо толкова сложно.
Моя е купешки - пластмасов. Следват само факти - и това вече 9 години.
1. Никакъв допълнителен труд по обръщане, поливане и каквото и да било. Поливам само ако наблизо видя кофа самонапълнена от дъжд а ми трябва празна, вместо да я изливам на тревата, изливам я в компоста. Отгоре има капак, който понякога, подчертавам - въобще не се впрягам да е редовно, махам при дъжд.
2. Имам дъно от балатум. Сложих го с леко притеснение, отде аджеба ще влязат червеите. И с цел да ми е по-лесно като събирам материала от дъното - да не ми се забива лопатата в земята а да се плъзга по балатума. Никакъв проблем! Червеите си намират пътя. Не ги купувам - от къв зор?
3. По ръководствата пише, че да хвърляш пръст вътре е безмислено. Само запълва полезен обем. Аз им вярвам.
4. Слагам предимно зелен материал, по-рядко сух и около сухия винаги има отдолу и отгоре слой зелено.
5. Единствения труд който влагам е по нарязване на ситно. Примерно имам 300+ хризантеми по един метър и повече високи, напролет като видя че отдолу се показват нови, отрязвам старите стъбла и после над компоста в снопове ги режа по на 10см дължина. Къпините като подрязвам също кълцам на ситно.
6. Клечките действително бавно се разлагат, но кво ти пука. Стига да не слагаш цели клони. И клечките при мен са на ситно. Те помагат да влиза въдух. И да не са напълно преработени, след това където слагаш готовия продукт - пак са от полза.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
нед фев 24, 2019 10:53 amLisko написа:
Четох предната страница и тази и си викам
Точно! Само фърляш вътре. В моя случай , отгоре :-)
gandonov - специалист
Ето го и моят компостер.
Направен от 4 палета с по няколко винта от всяка страна и 4 камъка за "стъпки". Няма дъно и капак.
Червеите са местни - каквито са изпълзели от двора. :-)
Вътре отиват: окосена трева, дребни клони и храсти (нарязани на дребно) и всички органични отпадъци от кухнята.
Прикачен файл:
IMG_6150.jpg

Всъщност има два такива компостера.
Успявам да напълня един за година - година и половина. А другият междувременно отлежава.

Накратко: Полученото количество компост е недостатъчно, но ползите са, че дворът е сравнително спретнат и че семейството се научи да събира разделно отпадъци. :-)
hidrazin - майстор
Това с палетите се каня да го правя поне от година ама пусти и мързел. И палета има...
Тая година ще изпаднат още към 1000 броя но по-големи - около 100х170 санта.
За колко време ти изгниват палетите?
:partyman:
gandonov - специалист
hidrazin написа:
...За колко време ти изгниват палетите?
Тези палети на снимката са на 7-8 години. Стоят си така целогодишно. Никаква поддръжка. С нищо не са мазани.
Предполагам, че ще изкарат още няколко години.
Важното е да не стъпват на земята, за да не изгниват! Аз съм сложил 4 по-големи камъка в ъглите.
kuger - майстор
Добре, де, моят компостьор /от Лидл/ вече четири години го пълня и все има място :-D Слагам всичко без готвено, кости и месо. Поливам го и слиза по малко надолу. Пръст не съм вадил, макар отдолу да се вижда добра.

пп: Има поникнали картофи и домати вътре :-D
  • 1
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14

Тема "Компостиране" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: