• 1
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 14
Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
preslav - майстор
yanko78 написа:
Искам да попитам, само с окосена трева ще стане ли компостер, как се развива и след като се стартира, кога може да се очаква резултат? За около декар райграс колко голям компостер трябва? Склонен съм да го купя а не сам да се мъча да го правя, предложение от къде да се вземе, пак ще ми е от полза.
Примерно тук - http://www.home-max.bg/search/?query=%D ... 0%B5%D1%80 - продават едни такива неща, които ще са ти безкрайно малки като обем, но можеш да почнеш от някъде и да добавяш.
Понеже темата ме вълнува поизчетох доста за компостирането - само с трева няма да стане, но изглежда много просто добавянето на вестници и картони.
fbr, можеш ли да определиш на какво мирише компостера - според хилядите приказки в нета би трябвало да не мирише на нищо друго освен на горска пръст?
hidrazin - майстор
Последните две предложение са доста ... смешни. :-D
Един европалет струва 5 кинта, От 6 броя става компостер с обем от 2 кубика.
Освен палетите са необходими няколко пирона и малко тел... :lol:

Изображение
:partyman:
preslav - майстор
Аз също не съм фен на пластмасариите, но човекът явно се умори от направи сам и сега пита за нещо готово. Някъде срещнах информация, че за по-бързата направа на компост съдът трябва да е поне 1 кубик, а тези пластмасовите са по 300-400 литра. Всичко зависи в голяма степен от това кой какви цели си е поставил - мен ме интересува крайният продукт, друг се интересува къде да си изхвърли отпадъците. При мен тревите са плевели и не са толкова много, но този, който има райграс генерира повече "зелено" и почти нищо "кафяво", отпадъците от домакинството изобщо не ги броя. С две думи въпрос на вкус казало кучето иии всеки се облизал според предпочитанията си.
Andri01 - майстор
6бр. стари кофражни платна,1л.м. тел,1бр. клещи и две ръце =1куб.м. компостьор!
kartechar - специалист
Аз използвах един бетонен пръстен с височина 1 м., останал ми от изкопаването на кладенеца. В долния му край изрязах отвор 40/25 см., който се затваря с перфорирана ламарина. Отделно надупчих пръстена с 22мм свредло. Обемът е около 500 литра.
preslav - майстор
kartechar написа:
Аз използвах един бетонен пръстен с височина 1 м., останал ми от изкопаването на кладенеца. В долния му край изрязах отвор 40/25 см., който се затваря с перфорирана ламарина. Отделно надупчих пръстена с 22мм свредло. Обемът е около 500 литра.
Имаш ли вече готов компост, за колко време стана, какво слагаш в компостера си - аз за една пролет напълних около 3000 литра клони и треви - домакинските отпадъци изобщо не ги броя, я имат, я нямат 10 кофи по 10 литра.
kartechar - специалист
Пълня го от миналата пролет, но допуснах грешка, че в началото бях натрупал голямо количество прясно окосена трева и вместо аеробен, процесът се разви като анаеробен, което предполага много повече време за получаване на компост (пък и смърди :vom: ). Сега гледам, че в горната част, където има по-голям достъп на въздух, компостът е почти готов. Затова започнах периодично да го разбърквам. А иначе като напълня пръстена и другата седмица отида - останал комай наполовина :? . Слагам всичко, което е органично, без мазнини. Хранителни отпадъци също, но те не се генерират в голямо количество, защото компостерът е на вилата ми.
preslav - майстор
kartechar написа:
Пълня го от миналата пролет, но допуснах грешка, че в началото бях натрупал голямо количество прясно окосена трева и вместо аеробен, процесът се разви като анаеробен, което предполага много повече време за получаване на компост (пък и смърди :vom: ). Сега гледам, че в горната част, където има по-голям достъп на въздух, компостът е почти готов. Затова започнах периодично да го разбърквам. А иначе като напълня пръстена и другата седмица отида - останал комай наполовина :? . Слагам всичко, което е органично, без мазнини. Хранителни отпадъци също, но те не се генерират в голямо количество, защото компостерът е на вилата ми.
Въпросът със смърденето е описан в литературата - пропуснал си тогава, сега ще се коригираш, когато "зеленото" ти е много множеш да добавяш "кафяво" под формата на вестници, кашони (надробени и овлажнени). Сега не ми се търси, но и сам можеш да намериш статии, в които е обяснено на какво мирише компостера при липса на кислород, на какво при липса на влага, при много "зелено" и т.н. Да не се изхвърлям, но за сега при мен нещата са по план, единственото, на което не вярвам е, че готов компост ще има след 4 месеца, вероятно ще са над 6.
Не се отказвай!
Andri01 - майстор
8-10 месеца,и е готов! Посъбирам му малко "работниците" и го разхвърлям -да го ядат доматите,краставиците....:)
  • 1
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 14

Тема "Компостиране" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: