Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
n_a написа:Да цитирам комшията " На мъжа, любовта му, минава през червея". Ииии да поясня, живеем на брега на Дунава ииии всички са рибари

Ехее Н_А , това е кулуво :shock:
от firebrand » ср окт 28, 2009 10:04 am
emil_v r написа:
n_a написа:Да цитирам комшията " На мъжа, любовта му, минава през червея". Ииии да поясня, живеем на брега на Дунава ииии всички са рибари

Ехее Н_А , това е кулуво :shock:

Е това вече е култово..
:lol:
от iveliks » вт ное 10, 2009 2:51 pm
става интересно а да попитам ако се слагат листа и растения червейте справят ли се раздробяват ли ги или е необходимо да има пръст или тор
от ibogdanov » ср ное 18, 2009 11:41 am
палавници !!!! изрових от темата на http://forum.flowersnet.info/viewtopic.php?f=29&t=5100&hilit=%D0%BA%D0%BE%D0%BC%D0%BF%D0%BE%D1%81%D1%82%D0%B8%D1%80%D0%B0%D0%BD%D0%B5&sid=4d5fd21e062780ed2cf4a29fae74701c&start=15
линка към фирмата предлагаща компостери.
малко е плагиатско да се ползва на готово ама какво да се прави.. мързела е вечен двигател.

ето ли фирмата - http://www.ecocompost.bg/index.php?p=1&l=1
Ама това е "Купи си сам" не е "Направи си сам".
от ibogdanov » пон авг 23, 2010 9:07 am
^Don_Antonio^ написа:Ама това е "Купи си сам" не е "Направи си сам".

Да изорвя темата от архива, че става отново актуална.

При "направи си сам" има една малка подробност - изваждането на готовата пръст.
Това което съм започнал да правя е компостер от евро палета. Едно пале за дъно, кубчетата на няколко други за основи на страните, дъските за страници и т.н.
Елементарно за изработка! Само да успеете да извадите гадните усукани пирони с които е ковано палето.
Получава се идеален компостер, но без "тавичката" за вадене на готовата пръст. Аз поне не намерих удачно решение на проблема. Един евентуален вариант е скрепването на 2 или повече от най-долните дъски с панти, тогава при отварянето им ще може да се вади съдържанието на компостера.
За около 4 месеца събиране на всякакви пригодни за компостиране отпадаци, вече се виждат наченките на хубава рохкава и приятно ухаеща пръст. В момента компоста ми представлява една купчина в единия край на градината. Не съм се вманиачавал по мерене на температури и "обръщане" на компоста. Не спазвам определени пропорции, просто меткам поредния отпадък и той си огнива. Интересното е че не мирише, едно стадо охлюви се изхранваше от компоста, домашния ми заек също много обича да навестява купчинката.
Единственото, което спазвам, е окосената трева да я оставя да пожълтее за няколко дена и тогава я слагам при другите отпадъци.
До няколко дена ще кача снимки на компостера от палета.
Решил съм да взема малко калифорнииски черве,й от накой магазин за стръв, и да ги метна и тях при треволяка.Да видим какво ще се получи.
Аз пък се записах в програмата на Столична община за безплатен компостер. Ще разправям след година какъв е ефектът.
До сега компостирането го извършвах в двора, като натрупвах купчините окосена трева върху купчина камъни, които бяха на сянка, за да има въздух, а не само гниене, на пластове с есенната шума и клонки - резултатът бе перфектен ;)
Да добавя - пепелта от барбекютата и пещта също отиваха там. Много добро решение за поддръжката на двора се оказа - така се получи един перфектен алпинеум за няколко годинки, който пое всички камъни от останалата част на двора, украси 3D двора, а и пое толкова много чудещо се къде да се завре количество ненужен материал.
Здравейте, чета аз за компостирането, чета и......
Никой не казва идея как да си покрия компостера, така че да не го отмиват дъждовете и прекалено да загние, или пък в сушата да засъхне! Навсякъде пише само, че трябва да е покрито. Да поясня - мисля да заформя този уикенд един компостер от дъски и остатъци от европалети. За капак си мислех да закрепя на дървена рамка нещо, което хем е леко, хем не пропуска вода - найлон ли (но ще се къса я от вилата, я от някой клон... не ми се вижда удачно....!)
Някакви идеи?

Между другото, за ваденето на готовия компост мисля последната дъска отдолу да не я забивам, а да я положа в гнездо от 2-3 полузабити и закривени нагоре пирона.
От камбанарията на собственик на компостер вече четири години, мога да споделя; препоръчвам насипването с част пръст, хем е пропусклив слоя за да се овлажни достатъчно от евентуален дъжд, хем пречи на остатъците да изсъхват ако са непокрити.
Мерси Евдоки, но тъй като аз си мисля постоянно да добавям отгоре остатъци, а и отвреме навреме да разбърквам с вилата за да вкарам кислород, всеки път ли да мятам отгоре пръст? То накрая няма да вадя компост, ами чиста пръст....
Е, по-грозен от моя компостер едва ли има, обаче върши работа. Най-вече събира почти всичката трева от мястото. Прилича на вишка - 4 греди, стени от дъски и парчетии осб, подът е направо земята. Събира към 3 кубика, ама от есента съм вкарал пет пъти повече, сляга си. Много гюрлюк... За зимата беше покрит с колците от доматите, на 4-5 реда доста плътно покриха. Иначе отгоре и отпред е със стелка от багажник - не гние, не лепнат осили, а лесно се отмята, за да вкарам още трева. Предвидил съм да не го махам 5-6 години, затова долните дървении са грундирани яко.
Като казахте за пепелта... Два двесталитрови варела напълних с пепел от меше. Хабер си нямам с какво и в каква пропорция да я смеся. Виждам, че на местата на старите огнища, където преди горяхме тревите, има много червеи (калифорнийски са, завъдиха се добре гадинките из целия двор) и явно им харесва, но да не ги уморя с прекалено много пепел. Някой има ли представа колко пепел мога да хвърля в компостера? А останалата как да я пръсна из мястото?
от n_a » ср апр 27, 2011 2:31 pm
Пепелта всъщност е азотна тор. Ръси полекинка, да не изгориш тревата
n_a написа:Пепелта всъщност е азотна тор. Ръси полекинка, да не изгориш тревата

Стана ми интересно мнението ти и потърсих из Интернет повече по въпроса за състава на пепелта. Оказва се, че wikipedia е на противоположно мнение:
"Растителната пепел основно се състои от калциев карбонат (от 25 до 45%), калий (под 10%) и фосфат (по-малко от 1%).
...
Традиционно растителната пепел се изпозва за наторяване на селскостопански земи, тъй като връща в почвата хранителни вещества, въпреки че не съдържа азот."

Линк: "http://bg.wikipedia.org/wiki/Растителна_пепел"
Ами аз виждам - в старите огнища има много червеи. Повече са само на дъното на компоста. Обаче дали са нападнали пепелта веднага след изгарянето или е трябвало да мине време да се неутрализират (евентуално) някои отровни вещества... бе мили са ми гадинките, не искам да ги уморя. И това "полекинка" нищо не ми говори... Засега пепелта остава във варелите.

ПП Ако можех да "изгоря" тревата с пепел, нямаше и секунда да се колебая - щях да я изсипя всичката насред двора. То моето не е трева, ами гора. Ружите миналото лято станаха по над три метра. Само където сях смески остана плешиво, щото оплевих троскота...
от n_a » пет апр 29, 2011 6:07 pm
stoyansbg написа:
n_a написа:Пепелта всъщност е азотна тор. Ръси полекинка, да не изгориш тревата

Стана ми интересно мнението ти и потърсих из Интернет повече по въпроса за състава на пепелта. Оказва се, че wikipedia е на противоположно мнение:
"Растителната пепел основно се състои от калциев карбонат (от 25 до 45%), калий (под 10%) и фосфат (по-малко от 1%).
...
Традиционно растителната пепел се изпозва за наторяване на селскостопански земи, тъй като връща в почвата хранителни вещества, въпреки че не съдържа азот."

Линк: "http://bg.wikipedia.org/wiki/Растителна_пепел"

Моя грешка. Но, не прекалявай. В смисъл, като ръсиш, да не побелява. Какъвто и да е съставът :sad: , претораването си е преторяване
За тези от вас, които живеят в къщи с двор е лесна работата :) Виж, в апартамент, на терасата е по-сложно, но ми се иска да компостирам, затова се разрових из нета. Ето как да си направим малък компостер за балкона примерно:
http://www.youtube.com/watch?v=gbjX2tt-oQw
Ето на какво заприлича в крайна сметка моят компостер. Все още си няма капак, но може би ще му спретна дебел найлон на дървена рамка. Ако имате по-свежи идеи, очаквам ги :)

Изображение

A ето как закрепих последната дъска, така че да може да я махам и слагам лесно като току-виж започна да правя компост:

Изображение
Здравейте,
Да съживя темата със следния въпрос: Какви растителни отпадъци НЕ слагате за компостиране - чел съм, че раст отпадъци от рози и даже пепелта им съдържала еди какво си и не трябва да се тори с нея, също орехова шума само след изгаряне може да се използва за торене, както и отпадъците от домати(растението) само пепелта да се използва. Ако се компостира остатък от косене, няма ли опасност парчета от троскот да не се разложат и да си вкараме автогол като го разсеем.
Лек ден!
Мога да докладвам за отношението на зеленчуците (основно домати) към прекаляването с растителна пепел:
Не откривам никаква връзка!
Единият варел го изсипах на двайсетина квадрата и поразбърках с пръст - определено прекалих с дозата, но реших да открия границата на "по-полечка" от горния пост. При първото поливане излезе нещо кафеникаво като катран, но това никак не се отрази нито на ръста на доматите, нито на добива, нито на вкуса (сравнено с друго поле без "наторяване"). Надявам се поне да е по-лесно за прекопаване, щото друга разлика с нетретираното няма.
Предполагам, че просто е рано още тази година пепелта да си върне полезните вещества в почвата. Поне за догодна няма да се притеснявам да си ръся пепелака където ми е удобно.

Включи се в дискусията:

Отговори   Нова тема Абонирай се

Сподели темата:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook:

Имаш нужда от подходящ професионалист за дома?

Върни се в “Градина”