• 1
  • 2
Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
qrt - специалист
Здравейте, обмислям как да се направи една "зелена" стена към съседен двор.Комшията е кибик с който не искам да си имам работа.Дувар да се прави е изключено, въпросния бутна на други съседи близо 10-15 м. В близък разсадник ми предложиха пириканта или лавровишна. Лигуструм не е опция, по ред причини. Друго нещо което ме интересува е разстоянието за засаждане от мрежата, защото съм ограничен до 70 см от нея, но според закона:
Наредба № 7 от 22.12.2003 г. за правила и нормативи за устройство на отделните видове територии и устройствени зони.

Съгласно наредбата:

. ниски са дървета с височина до 2,5 м;

. средно високи дървета са с височина до 5,0 м;

. високи са дървета с височина над 5,0 м.

Разстоянията, на които трябва да отстоят от оградата на съседни имоти са посочени в чл.52 от Закона за собствеността (ЗС).

Съгласно чл.94, ал.2, изр. 2 от наредбата:

"С оглед санитарно-хигиенните условия и изискванията за огряване от слънцето се препоръчват следните най-малки разстояния на декоративните и овощните насаждения до границите на съседните имоти:

. за ниски дървета - на 1,0 м от границата;

. за средно високи дървета - на 1,5 м от границата;

. за високи дървета - на 3,0 м от границата”.

В алинея 3 на същата наредба се казва: "На вътрешна регулационна линия към съседни имоти се препоръчват живи огради с височина до 1,20 м."

Този минимум 1м от " границата" , важи ли за въпросните храсти, ако искам да ги отгледам до 1.8-2м височина? :-k
brum - майстор
Това са препоръки, не наредби. До колкото знам няма основание да се заяде, пък ако щеш директно до оградата да ги засадиш.

Помисли как ще опазиш растенията от съседа.
nelina_london - специалист
Досега не съм чула тези отстояния да важат за жив плет .Това е все едно правиш ограда в твоето място ,за която не е нужно да се допитваш до съседа .

Тези 0,70м. от засаждането на растенията до оградата ли са ?
Плетът от Лавровишна става доста широк -около 70 см и повече , в останалите 35 см до оградата ще успеете ли да преминаване, за да го режете ?Пиракантата пък боде и пак трябва да се преминава.
Аз също засадих Лавровишна есента ,до такъв чудесен съсед и нямам търпение да порастне .Само ,че я боднах на малко повече от 1м.,за да съм сигурна ,че ще мога да я обслужвам от неговата страна и няма да докосва скъпоцената му ръждясала ограда .
qrt - специалист
пет юли 28, 2023 1:33 pmnelina_london написа:
Тези 0,70м. от засаждането на растенията до оградата ли са ?
Да, това ми е лимита, заради други растения в градината ми .Пирикантата я обмислях за да пречи поне на мойте кучета да приближават мрежата.Оня няколко пъти го видях да ги ръчка с мотиката през мрежата, и да ги замеря с боклуци, и после се крие за час - два .
пет юли 28, 2023 1:10 pmbrum написа:
Помисли как ще опазиш растенията от съседа.
Ако са решили все нещо гадно ще измислят :lol:
BTW Скоро бутнах едни 15 метра от дувар(напълно законнен).Преди години вече починалата съседка му поливаше бетонните основи със саламурата от кисело зеле, а лятно време ги копаеше със помпата за напояване... Цитирам:"то човек да не види нищо у вас" , защото го направих 2 метра висок :rolleyes: Затова гледам да съм на храсти, пари, хамалогий - стига толкова.
kr1100 - майстор
и съседа като каже:" лавровишни и Пириканта пазете се "какво правим ?? и пръска с Тайфун, Наса и ....
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
На самата мрежа пускаш бръшлян, Сравнително неуморим е. На вътре в твоя двор си садиш следващото.
kr1100 - майстор
пет юли 28, 2023 6:00 pmn_a написа:
На самата мрежа пускаш бръшлян, Сравнително неуморим е. На вътре в твоя двор си садиш следващото.
Бръшляна ще му влезе навътре в имота и няма спасение после.
По надеждно от плътна ограда аз не виждам.Може да не е блокчета а с ламарина.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
пет юли 28, 2023 9:52 pmkr1100 написа:
Бръшляна ще му влезе навътре в имота и няма спасение после.
По надеждно от плътна ограда аз не виждам.Може да не е блокчета а с ламарина.
Влиза вътре за една биричка и през туй време бръшлянът му влязъл навътре в имота! Въй!
Бръшлян се подстригва да сгъсти и после веднъж годишно се прочиства. Не струва пари, лесно се хваща, бързо расте, леко се контролира (!!!), гъсто, плътно и целогодишно е
qrt - специалист
[
пет юли 28, 2023 3:16 pmkr1100 написа:
и съседа като каже:" лавровишни и Пириканта пазете се "какво правим ?? и пръска с Тайфун, Наса и ....
Просто искам да е законно, и добре изглеждащо.Ако се почнат пръскания с хербициди, ще идва патрулката.

съб юли 29, 2023 1:38 amn_a написа:
пет юли 28, 2023 9:52 pmkr1100 написа:
Бръшляна ще му влезе навътре в имота и няма спасение после.
По надеждно от плътна ограда аз не виждам.Може да не е блокчета а с ламарина.
Влиза вътре за една биричка и през туй време бръшлянът му влязъл навътре в имота! Въй!
Бръшлян се подстригва да сгъсти и после веднъж годишно се прочиства. Не струва пари, лесно се хваща, бързо расте, леко се контролира (!!!), гъсто, плътно и целогодишно е
Имам бръшлян към друг комшия - вирее най-добре на сянка, но расте много бавно.
Изображение
Именно защото е на мрежата ми го поливаха с вряла вода и сол, но не ми и дават да направя дувар.Затова вече избягвам влагане на сериозни пари в ограждения.Викали са ми гл. архитект на общината, землемери , всичко законно , както съм писал по-горе почват да бутат, само за да ми е гадно.
А пирикантата и лавровишнята ги дават бързорастящи.Кое да бъде от двете?
nelina_london - специалист
Съседът има Пираканта ,ние имаме Лавровишна .
Първото е доста по-непретенциозно ,второто расте по-бързо .Щом желанието е 1,5-2м. жив плет ,бих казала Лавровишна .Иска си редовно поливане ,рязане с ножица (с тример много се назъбват листата) ,може да боледува (сачмянка ,бактериални заболявания) .Садене през минимум 50 см .
  • 1
  • 2

Тема "Пириканта или лавровишна за "зелена ограда"" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: