• 1
  • 2
Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
radius - майстор
На село водата е доста варовита, маркуча (хубав) е на 3г. и вече виждам , че са се позапушили отворите. Има дисков филтър, така че запушването е от варовик. Той се и вижда на дупките. Чудя се, ако напълня маркуча с оцет ( кисел продукт) или оцетна к-на дали ще има ефект или има опасност да му прецакам капкообразувателите? Това ще стане далеч от растенията.
torbalan - Дървен философ
Аз бих пробвал с кислол. Дори да не е напълнен, а с добре напоен парцал от вън.
Работи с плътни гумени ръкавици, че доста щипе на ръцете. :)
radius - майстор
Ааа за отвън дупка по дупка нямам нерви. Освен това, ми се струва че няма да се излекува в дълбочина. Аз като напълня с оцет или каквото там, няма проблем да надуя маркуча, да омокри течността капкообр. отвсякъде.
torbalan - Дървен философ
По-добре от вътре, да. Кислола не е много скъп, така че действай. В близкия до нас магазин е колкото евтиния оцет.
Сметни първо колко литра ще ти трябват. Да не се окаже, че нов маркуч е по-евтино. :)
kr1100 - майстор
radius -по колко метра са дълги парчетата?
Тази процедура и аз мислех да я правя , но оставям за следващата година.
Бях се спрял да слагам навит маркуч в широк съд / но нямам толкова широк.При наниване на по-малък диаметър на рулото маркуа започва да се пречупва./
Пробвах да го напъхвам в маркуч 1" - влиза донякъде капковия и пак запира. За догодина си приготвям снадена и хубаво залепена PVС тръба ф 30 мм с дължина 10,5 м / капковите ми са с дължина 10м .В задния кран на PVС то тапа и на капковия тапа. И пълня с фуния от края без тапа. "Системата" под лек наклон. Ще използвам разредена солна киселина.
radius - майстор
ами най-дългото е към 30м. То общо е към 80м. Аз затова и не мисля много в посока да го накисвам целия щото бая материал ще трябва, а и ще се пречупи тук-там.
kr1100 - майстор
ср ное 13, 2019 9:52 amradius написа:
ами най-дългото е към 30м. То общо е към 80м. Аз затова и не мисля много в посока да го накисвам целия щото бая материал ще трябва, а и ще се пречупи тук-там.
За да се използва материала пак - някакъв широк съд / от наличните ми бидони не става никой./А диаметъра на огъван на твърдия капков не е малък за да няма пречупване - затова се спирам на тръбата. Пълня , престоява и изливам в кофа или бидонче . И после следвщия маркуч. При мен са през 30 см и 5 ти сезон и се забелява варовика по капкоотделителите.
Освен да режеш маркуча на по 10м и после съединители. Като се набият маркучите докрая на съединителите - няма откачане под налягане от помпата.
torbalan - Дървен философ
ср ное 13, 2019 10:03 amkr1100 написа:
...Пълня , престоява и изливам в кофа или бидонче ...
И защо да изливаш?
Пълниш, престоява, вадиш, слагаш следващото парче и т.н. :)
Изливаш накрая.
zz_stefanov - майстор
Понеже и аз съм го мислил това, поне един пробвал ли го е с кислола. Струва ми се безсмислено.
Иначе миналата година отпуших едно трасе, като го закачих за известно време на водопроводно налягане. Дали е винаги приложимо не знам :)
torbalan - Дървен философ
Доста варовик съм почистил с кислол.
Защо смяташ, че е безсмислено?
  • 1
  • 2

Тема "Твърд капков маркуч и варовик" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: