• 1
  • 19
  • 20
  • 21
  • 22
  • 23
  • 28
Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
ifcho - напреднал
Здравейте,

Тъй като вилата ни е с доста наклонен двор, съм планирал да направя площадка - декинг с размери 4м / 8м. Искам да свърша работата сам, но не съм прекалено вещ в работата с дървен материал, а информацията на български, особено за такива конструкции е оскъдна.

Здравейте,

В темата не видях да е разисквана носещата конструкция, а за мен тя представлява трудност - какви размери дървен материал ползвате най-често и за какви натоварвания?

Прилагам снимки на плана, който имам за конструкцията, както и желания финален резултат.

Не мога да определя с какви размери трябва да са ребрата, носещите греди и основите, които да ползвам. Таблиците, които намирам са за чуждоземни дървесни видове, а какво има по складовете тук е съвсем под въпрос.

Засега съм се спрял на основи 12х12см, зазъбени, в които да лягат ребрата - талпи 5х15см. Рамката е от същите дъски 5х15. Провеса на носещите дъски от рамката съм го задал да е 180см, докато провесите на ребрата да са 2м (което ми се струва много и може би трябва да го намаля).

Смятам да правя конструкцията с вакуумно импрегнирана дървесина, която изисква горещо поцинковани крепежни елементи, или неръждаеми такива. Винтове от неръждаема стомана намерих, но прикрепващи планки (пети) поне в българския интернет не откривам. За поцинкованите елементи - също не намирам информация за начина на производство и дебелината на покритието. :?
Прикачен файл:
Screen Shot 2018-01-20 at 16.03.58.png
Прикачен файл:
a_deking.png
Ще се радвам на всякакви насоки и съвети относно този проект.
parketmilanov - специалист
Добре си се насочил , въпроса е дали това което ще правиш /наречено конструкция /няма да дойде 2пъти над това което ще сложиш отгоре условно да го наречем декинг /независимо от вида дървесина /
Гледай клипчета в тубата .Точна формула няма .основите греди са ок даже 10/10 също биха ти свършили работа .Основния момент обаче ако ги забиваш в почвата ги изолирай защото на 2 -4 година ще са изгнили .незвисимо че са третирани.
има много . начини -импрегнация ,копаене на дупка и заливане с бетон .завиване с найлон,с воалитна изолация .
според джоба и мерака .По смарт варианта е да си направиш бетонни пети и с крепеж /който го има в магазините/да ги хванеш и да си построиш конструкцията
5/15 за мен е много /предполагам ще ги сложиш напречно .2/3 см е достатъчно
отгоре декинга също не повече от 3 см дебелина според вида дървесина
мажеш с мало двустранно и се наслаждаваш .
Нераждъвейка винтове е по -добре от поцинковани ,но ако се има предвид че конструкциите Хамериканчетата ги коват с пирони
обикновени значи сме на прав път .
Г - планки не пречи да са поцинковани има ги на много места 4по4 см 8 по 8 са най-ползваните .
ПС.И независимо от това че ще ти е вакумноимпрегнирана скарата и конструкцията не пречи да я третираш с бохемит 2 ръце за външно с 15 те години гаранция .
Поздрави и успешна седмица :)
hidrazin - майстор
Почти всички планки дето се продават по магазините са откровен боклук.
Дори и ако е заявено че са горещо поцинковани в повечето случаи е лъжа или покритието е много тънко.
Най-често "добрите" такива са с покритие около 20 микрона - крайно недостатъчно.
За добра защита дебелината трябва да е минимум 65-70 микрона. Това гарантира едни 15-20 години.
Това от магазините до петата година няма да личи че някога е било поцинковано.
Не пречи да се купят от магазина такива каквито трябват и да се занесат на горещо поцинковане.
Цената не е стряскаща и има достатъчно фирми предлагащи услугата.
При горещото поцинковане детайлите се потапят във вана с разтопен цинк.
Естествено след предварително почистване за да може цинка да "хване" добре.
:partyman:
ifcho - напреднал
Благодаря и на двамата за отговорите.

Информацията за поцинкованите планки налични тук е полезна. Не знам дали ще стигна дотам да ги нося сам на поцинковане, вероятно ще потърся някоя доказана марка от интернет. Докато търсех си харесах и винтове, подходящи за дървесина импрегнирана с медни импрегнанти - https://www.screwfix.com/p/timbadeck-do ... /23160.htm#

Конструкцията е това което се вижда - нямам допълнителна скара върху тези ребра, отгоре върху тях директно се редят декинг дъските по дългата страна. Ще помисля още малко дали да остана на тези размери, или да ги намаля. Ще трябва и по-точни измервания на терена да си направя, за да видя как ще ми дойдат нивата. Като напредна с проекта ще кача снимки, пък ако имам допълнителни въпроси ще питам.

За стъпките - тъй или иначе ще имам бетонни стъпки в земята, чудя се все още дали да се доверя на гаранцията на импрегнанта - 15 години допир със земя, или в действителност да вдигна стъпките до нивото на земята, и оттам с метални планки (които както се оказва, също не са най-качественто нещ).
nikolov333 - майстор
А наклона настрани ли ще го правиш..? В смисъл не е ли по-добре декинга да е в посока на късата страна, че сега си зависим и от дължината на декинга дъските.. и аз си правя една метална тераса към апартамента и съм планирал декинга на късо, понеже е дълга повече от 8м.и е скосена в единия край.

Прикачен файл

IMG_20180123_153403.jpg
EDI - майстор
Няма нужда от планки, монтажа на скарата върху стъпките може да стане с неръждаеми крепежи над самите стъпки.Използват се неръждаеми сегментни анкери, шайби, гайки и/или стъпки /лапички/.Така хем се нивелира скарата, хем стои над бетона и не задържа влага.Това обаче няма да го видите на картинки в мрежата.Остави ги тези крепежи от линка, ползвай си неръждаеми.
Здравейте :) И ние искаме да сложим декинг на вилата. От известно време се ровя из нета, за да разбера кое как става, какви са материалите и препоръките. Спирам се на естествен смърчов декинг, но не мога да се спра на конкретна фирма. Признавам си, че качеството ми е приоритет - все пак, ако ще е гарга да е рошава :) Моля, препоръчайте ми фирма, на която да се спра и да преценя. Благодаря предварително
parketmilanov - специалист
mediteraneo - Насочи се към естествена лиственица - по-добрия избор е .... :rock:
ifcho - напреднал
Моят план се измени малко. Малко повече игра с лопата и заравняването на площадката се оказа не чак толкова трудна задача. Насипахме я с чакъл и започнах да редя павета 20х20, които ще ми послужат за основа на гредите. Паветата намествам с малко пясък, а гредите закрепвам върху тях с винтове за директен монтаж. Ребрата, които ползвам са 6/9. Всичкият дървен материал е вакуумно импрегниран с Таналит-Е (кафяв) от UVIX-bg.com.

Паветата ги редя през 80см по дължина на гредата, а разстоянието между две греди е 44см.
Прикачен файл:
20180401_181442.jpg
Декинга също е налице, тъй че, ако времето е благосклонно, в неделя може и да успеем да го полеем
Прикачен файл:
0-02-04-130fd0a1c0a14307c91d05af0d3ca51f4275674811cc33c7d10c93bae43d131f_full.jpg
0-02-04-130fd0a1c0a14307c91d05af0d3ca51f4275674811cc33c7d10c93bae43d131f_full.jpg (93.09 KиБ) Видяна 2037 пъти
Тъй като импрегнанта е на медна основа, си поръчах неръжадеми винтове за декинг от ebay.de. Цените в България на този тип винтове са доста шокиращи. https://i.ebayimg.com/images/g/8jQAAOSw ... -l1600.jpg
parketmilanov - специалист
Супер започваш , очакваме снимки
а винтовете ги има и тук с цени от 15 до 39 стотинки на брой според каква сплав и марка е /при винтовете е като колите има дачия има и рено има и мерцедес /това е важно да се знае , както има винтове за твърда дървесина и за мека дървесина .
на кутия 3000 и 5000 цената може и да падне .Може ли повече информация какви са и на каква основа е сплавта ако пише на кутията /на снимката ми изглеждат като алуминиева сплав /може и да лъже снимката а да са си неръждавейка /което също е доста относително като термин / Поздрави и успех и очакваме снимки с продължение :)
  • 1
  • 19
  • 20
  • 21
  • 22
  • 23
  • 28

Тема "Градински паркет-Декинг/екстериорен паркет/" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: