• 1
  • 23
  • 24
  • 25
  • 26
  • 27
  • 28
Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
npace - специалист
чет фев 21, 2019 11:49 amzaksofon написа:
Ако пък някой е способен да ме разубеди за WPC-то, в полза на дървото
Пластмасата като я напече слънцето започва да отделя разни гадости доста по-опасни от тия в лаковете и маслата за дърво. За възрастни предполагам не е опасно, ако имаш/ще имаш малки деца, които да играят на тая веранда определено е аргумент в полза на дървото.
Стареенето на пластмасата (макар и изключително бавно за тоя материал) също - старо дърво с ново покритие изглежда като ново дърво, стара пластмаса - ... :-D
Може да погледнеш и кое колко се пързаля като се намокри. Като внимаваш WPC-то да не е намазано с нещо, което оставя грешно впечатление до първия дъжд.
zaksofon - специалист
Абе то дървото ако е ТИК и аз съм за дървото, но цената му отива доста над WPC-то. А за бял бор или смърч, не мисля, че е толкова издръжливо на външни условия. Иначе, имаш право за пластмасата и аз не съм очарован от факта че не е дърво, но по тази логика, не биха ли били вредни и пвц дограмите? И все пак, въпросът ми беше за цената и за качеството на българското WPC, някой да има наблюдения, впечатления?
Вредни са.
Няма по хубаво и скъпо от качествена дървена дограма, ама живеем в консуматорско време и комерсиален свят, дето го не интересува ни човек, ни природа.
borchoyor - специалист
чет фев 21, 2019 12:45 pmzaksofon написа:
Абе то дървото ако е ТИК и аз съм за дървото, но цената му отива доста над WPC-то. А за бял бор или смърч, не мисля, че е толкова издръжливо на външни условия. Иначе, имаш право за пластмасата и аз не съм очарован от факта че не е дърво, но по тази логика, не биха ли били вредни и пвц дограмите? И все пак, въпросът ми беше за цената и за качеството на българското WPC, някой да има наблюдения, впечатления?
Черния бор е много издръжлив на влага, сигурно заради многото смола, ама за слънце и жега дали няма избие смолата.
npace - специалист
И най-евтиното дръвце е по-хубаво от пластмасата.
Туряш повече джилязо за основа и после веднъж годишно минаване с някакво масло отгоре. И да пропуснеш някоя година не е фатално. :-D
Като се скапе го прибираш в камината и ново, пак от най-евтиното. :lol:
Но 30-40 години поне няма да има проблем със здравината според мен.

Пластмасата по принцип е кофти, но особено опасна като я пече слънце. Не толкова основния материал (който почти винаги е обявен), колкото добавките за издържливост.

С покритията за дърво също не бива да се прекалява, и там има много отрови.
nikolov333 - майстор
Абе и аз си мисля как да избягам от WPC-то, но понеже става дума за една непретенциозна тераса и не знам, дали мога да я наредя плътно, с трипластови масивни кофражни платна, например такиа по 26 лв./м2, а и колко ще изкарат на открито не знам.. :?: https://nista.bg/produkt/Трислойни-кофр ... 1-и-27-мм/
EDI - майстор
Вакуумно импрегниран иглолистен декинг е добро решение за не много пари.Ако се реди с дистанция и върху скара с неръждаема крепеж, ще изкара много години.Друго си е да ходиш по дърво.Николов ще сгрешиш.Дори кофражни дъски с дистанция са по-добро решение.
nikolov333 - майстор
Знам за дистанцията, ама се мъча с един куршум, да уцеля два заека, понеже искам да е сухо под терасата..
nikolson - майстор
Вакуумно импрегниран иглолистен декинг е около 30 лв/м2. Както писа Еди, неръждаеми винтове и ще изкара поне 10-15 години. С добра грижа може и повече.
zaksofon - специалист
Добре, почти ме убедихте за дървото. Някой ползвал ли е услугите на производството в Ракитово? Цена за квадратен метър - 22 лв (вакуумно импрегниран с 2,6 см / 10 см). Колко струват маслата, но не на литър, а на квадрат, защото не ми е ясно колко е разходната норма? Благодаря!
  • 1
  • 23
  • 24
  • 25
  • 26
  • 27
  • 28

Тема "Градински паркет-Декинг/екстериорен паркет/" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: