• 1
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20
  • 21
  • 28
Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
hidrazin - майстор
Lub0o написа:
Можеби parketmilanov ще се включи.
Едва ли parketmilanov ще клъвне на чам. :-D
:partyman:
Lub0o - напреднал
hidrazin написа:
Lub0o написа:
Можеби parketmilanov ще се включи.
Едва ли parketmilanov ще клъвне на чам. :-D
:partyman:
:mrgreen: той самия е правил с чам,и според него се получавало добре.При мен проблема е с какво да го хвана отдоло - с дървена скара ли или незнам с какво.
parketmilanov - специалист
някъде из страниците на тази тема /която стана доста голямшка / съм писал и за чама / viewtopic.php?f=29&t=13757&start=80 / Има снимки от всички процеси .Разбира се като всеки достоен Българин уж временно си направих едно каренце уж за един сезон а вече си го ползвам 4 ти .Та ...като технология направи следното и вярвам че това е най-евтиното решение за декинг настилка който може човек спокойно да си направи сам .Няколко чувала филц за да не се залоквя под пръста ако ти е такъв случая , утъкване със валяк /имам си такъв за треволяка от бетон ,след това няколко европалета които нивелирах хитро с тротоарни плочки а европалетата тук там с метални планки или директно винотве едно за друго да стоят по здраво и върху тях направо навих чамови дъски ,които купих по-път след пържолите за барбекюто ,което спретнахме след монтажа цялата колегия от фирмата.
с фреза ернахме краищата да няма ръбчета с най-малкия фрезер, и директно за европалетата с по 2 винта ако не се лъжа по честичко го завихме ./разбира се и малък фрезенк / Това отне 3 часа всичко на всичко и след това който кебапченца който куфтенца , и разбира се бира в УМЕРЕНИ количества. :)
За мен остана на следващия ден да го изшлайфам /шкурки 40,80,100/ цветно масло с ув пигмент 2 ръце и 3 тата ръка безцветно масло за декинг .Омасявам си го всяка пролет и есен преди това леко го замивам с препарат и после светва.
Епилог: В интерес на истината мислех че ще изгние за една година но поради силните ув филтри на това масло което ползвах и редовната подръжка която е ИЗКЛЮЧИТЕЛНО важна за всяка дървена настилка която стои отвън е много важна .Това което мога да препоръчам на колегата като детайл ако му е сух материала 6мм фуга между дъските и по късата страна разбира се .Ако е мокър 3мм фуга .защото ще си направи още 3мм още след първите 4 дни в които градусите са 25-30.Разбира се не може да се разчита да изглежда прекрасно /леки пукнатини се появяват още първото лято /но като се има предвид колко е цената на такава настилка мисля че е много подходящ вариант особенно в духа на Направи си сам технологията.Поздрави и успех .Чакаме снимки на етапите :) Весели празници !
Lub0o - напреднал
Сега пък се запалих по друга идея,да насипя цялата площ със това - Черен филц 8-12 мм - http://kamani.biz/en/decorative-stones.html.Трябва тротоарни бордюри,метална мрежа отдоло ит.н.Ще взема 4-тона като ще има и за полаганито по пътеки и т.н.
Като пари можеби еднакво излиза и при двата варианта,но с филца след това няма да правя никаква подръжка а и там ще остане вечно :mrgreen:.Само незнам дали няма нещо да избелее след време,ще се попита.
След като стана готов ще кача снимки.
timo1 - специалист
За пътеките трябва да са заоблени камъните!
Миналата година направих едно удължение за една шатра и оня ден го минах с инпрегнант.

Изображение
dimitkovec - напреднал
Здравейте, и Христос Воскресе! Ами как няма да стане дълга темата, като е интересна?! Не съм търсил, но ако има пусната тема "как да си направим пергола" , и тя ще стане дълга.
Аз също съм хвърлил око на декинга , бил той естествен, или полимерен, но въпросът ми към знаешите, е за настилката отдолу. Тепърва ще слагам хидроизолация на покрива, и искам това, или следващото лято, върху хидроизолацията да сложа декинг. Четох насам- натам, но така и не мога да преценя кой е по-удачният вариант: Битумна хидроизолация, или HPDM? Аз съм от Варна, и не става толкова топло като във вътрешността на страната, но все пак при 37°С, няма ли опасност основата на декинга да потъне и да накъса размекнатата изолация, дори и да са подложени някакви омекотители? Съответно, няма да е добре, да сложа от по-твърдата битумка, защото пък зимата си имаме -10°С, и да не се напука по бордовете. Ей го покрива, дайде идеи, моля!

Прикачен файл

покрив - скица.png
покрив - скица.png (77.08 KиБ) Видяна 3436 пъти
parketmilanov - специалист
има държачи /пиедестали / за декинг настилка ,които могат да се слагат върху покриви ,воалити,мембрани, те са с диаметър около 15см и се слагат от 6-8 в м2 .на тях се завива скарата и после декинга .Издръжливи са на темперетурни амплитуди от -40 до +60 градуса.А за декинг настилката няма дърво което да не се деформира дори и малко .Дори и тик бурма има линейни разширения макар и едва забележими ,така че съвет за настилката е относителен .Според мерака ти ,бюджета и разбира се желанието ди дори и най-евтиния вариант да избереш да си го подържаш с необходимите масла редовно. ценово 0т 50 до 300лв м2 за настилката .а против потъване има много начини .От този с който правиш бетонни пети през 40 ина см, до посипването на трошен камък и после валирането /хем ще играе роля на дренаж и няма да имаш неприятна миризма след дъжд.
parketmilanov - специалист
декинг от термо бор - Много приятен опушен визуален ефект ,както и на практика не гниещ материал направен по тази технология /термообработване на дървесина/.Един забравен обект от преди няколко години ...

Прикачен файл

decking termo bor.jpg
decking termo bor.jpg (88.22 KиБ) Видяна 3317 пъти
milanss - специалист
Направих скара от масарандуба за покриване капака на помпеното на басейна. Използвах винтове за дърво, неръждаеми, 4х30мм. Има ли някакви специални винтове за направа на декинг? Питам, защото докато налучкам правилния въртящ момент на винтовера скъсах няколко от тях. Въпреки предварителното разпробиване.

Прикачен файл

WP_20150503_004.jpg

Прикачен файл

WP_20150506_003.jpg

Прикачен файл

WP_20150506_004.jpg
parketmilanov - специалист
Здравей ,
Да има и винтове които са проектирани за декинг настилки от твърдо дърво , но ми се струва че 4/30 е твърде къс ,
4,5/45 или 5. -в скарата трябва да отиде поне 2 ,3 см винт за да може да издържи в годините .ако масарандубата ти е 20мм дебела в подложната скара ти е 10мм което е малко според мен .
иначе е станал много красив капака ....
ПС- и нали знаеш поне 2 пъти годишно миене и обмазване с масло за екстериор ,тиково,или каквото там си предпочиташ ....Поздрави
  • 1
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20
  • 21
  • 28

Тема "Градински паркет-Декинг/екстериорен паркет/" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: