Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
rainheart - напреднал
Имам няколко храста немско грозде и имам няколко въпроса, на които не намерих много пълни отговори. Храстите са на 2 години вече.
-правилно рязане на храста за добиване на хубав и разклонен вид - в кой месец се режат, как, докъде, замазване на ''раните'' ?
-доколко е ефективно размножаването, чрез засаждане на калеми в пясък и какви са особенностите?
Мерси за вниманието :lol:
докера - специалист
За да не си играя да пиша /домързя ме :? :lol: / , ето ТУК е описано много добре всичко нужно за отглеждането и размножаването на цариградскито грозде :wink:
Само ще допълня , че има още два начина за разсаждане , които съм пробвал и дават резултат :wink: .
- При резитбата оставям повечко стъбълца на корена и го заравям с около 10-тина см. пръст в основата . Оставям корена така заровен през лятото , като го поливам допълнително . На есен оставените стъбла имат коренчета над разклоненията си от основния корен . Отрязват се от тези разклонения и са готови за засаждане , а на останалите от основния корен се изчистват новите коренчета , за да не се повредят :wink:
- Лесно се вкореняват и изрязаните пръчки , но те трябва да се заровят за през лятото , за да пуснат коренчета , а на есен да се засадят на постоянните си места .
NRG7 - специалист
И най вече в Google можеш да се ориентираш,към инфо. :cool:


докера написа:
За да не си играя да пиша /домързя ме :? :lol: / , ето ТУК е описано много добре всичко нужно за отглеждането и размножаването на цариградскито грозде :wink:
http://www.ovostarstvo.hit.bg/countent/ ... grozde.htm
"Бодливо цариградско грозДе". :cool:
докера - специалист
:lol: :lol: - Въобще не съм го забелязАл :? :-D
А иначе написаното вътре е си е вярно :wink:
rainheart - напреднал
Честно казано статията е ужасТна, стил начална учителка "и сега деца ще се запознаем с бодливото цариградско грозде" :lol:
@докера - мерси за инфото, само че първият метод досега никога не ми се е получавал, а вторият - не бързаш ли много със засаждането на постоянно място, аз примерно къпините и гроздето по 3 години ги развивам преди пресаждане.
Някой да даде оптимална височина на подрязване :idea:
Христо Христов - напреднал
Ако както казваш целта на подрязването е "добиване на хубав и разклонен вид" момента е сега, или най-късно до началото на разлистването. Изрязваш всички стъбла на храста на височина 5-8 см. от почвата. При тази височина ще имаш по няколко пъпки на стъбло, от които ще се развият новите клонки. При тази резитба не очаквай тази година плод, но храстите ще се сгъстят. Следващите години само премахваш сухите клонки. Замазване на раните не е необходимо. Изрязаните клонки може да вкорениш като ги заровиш на дълбочина 20-25 см. направо в почвата, но над нея да останат само 2-3 пъпки. Редовно поливаш така, че почвата да е постоянно влажна докато не получиш прираст.
Успех! :)

Тема "Немско (цариградско) грозде" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: