• 1
  • 2
Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
gotin_go - помощник
За ягодите направих тази пролет капково напояване с купен маркуч с дюзи за капко образуване. Маркуча го поставих върху почвата даже някъде и върху листата на ягодите изпробвах я работи безупречно. Маркуча го купих за 0.16лв на метър свързах го с един бидон поставен на височина 0.20м по високо от нивото на терена и само пълня бидона. Наистина почвата отгоре където не падат капките е суха но като разровиш цялата леха отдолу е напоена. Спокойно можеда се внесе тор стига да се разтваря каквато и да е с водата. Бидона е 120л и за два дни свършва водата за 20 квадрата място. Същото може да се направи и за дърветата само , че с повече маркуч за подвеждане на водата. Забравих да кажа , че маркучите са два вида единия е обикновен градински по него се движи водата а другия е с капко образувателите и се съединяват с водоизвеждачи струващи 0.80лв. Ако през зимата се прибере системата за да не замръзне водата в нея може капко образувателния маркуч да се ползва до три години. А градинскя много повече.
stoycho.dadao - специалист
мога ли да направя същата схема с бидон 1 тон и 6 реда по 12 дървета.ако го вдигна на около метър ще има ли достатъчно налягане
lyki - специалист
stoycho.dadao написа:
мога ли да направя същата схема с бидон 1 тон и 6 реда по 12 дървета.ако го вдигна на около метър ще има ли достатъчно налягане
Ще се опитам с няколко изречения да ви кажа няколко правила при изграждане на капково напояване , смятам че след като ги прочетете,на въпроси като по горния ще можете да си отговорите сами.
Във всеки магазин за консумативи за капково напояване-КН ,има характеристики на консумативите ,на всеки маркуч с капкообразуватели има характеристика на дебита в литри на час на всеки капко образувател.Има няколко вида маркучи с капкообразуватели на 10-15-20-25-30см.Прието е дължината на капкообразуващия маркуч да не надвишава 30метра ,нали се сещате че отклоняващите приспособления с които той се захваща за магистралния маркуч също имат дебит в литри на час.така че при по голямо разтояние имаш разход на капки в литри които захранващото устройство не може да ти осигури.
Такива характеристики имат и магистралните маркучи и филтрите за пречистване на водата за да не се запушват капкообразувателите и най после и помпата която ще захранва цялото напоително поле.
Така че сядаш с молив и смяташ . Толко метра по такова разтояние от капкообразувателите по толко реда по толко литра на час и си правиш схема на напоителното поле , дали дебита на помпата филтъра и магистралните маркучи ще ти позволят да поливаш на веднаж цялото поле или с кран ще поливаш на два или 3 пъти.
Разбира се че начина описан от колегата по горе за ягодите дава резултат,но за да имаш качествено и равномерно напояване на всякъде има неща които трябва да се спазват.Едно от тях е минимално налягане около 1-1.5 атмосвера.
Някъде съм чел че кубик вода повдигнат на 10метра ти дава налягане от 1 атмосвера.Така ,че с бидон повдигнат на 25см също става но качеството на поливката няма да е еднакво навсягъде поради липса на налягане по цялата дължина на маркуча.

Спирам че стана много дълго, от опит знам ,че дългите словоизлияния по скоро объркват от колкото помагат.
Ако някой проявява интерес и има питане да заповяда ,ако имам време ще ви отговоря.
gotin_go - помощник
Теорията и аз я чета. Но това го направих и работи. Наистина капковия маркуч е 30 цм междо капките и е с дължина 15 м на водовземка. Ако площа е голяма много ясно , че трябва повече вода. Но ако имаш възможност може съдовете за нея да са няколко а не един.
alexignatov - помощник
малко офф искам да ви попитам нещо защото и аз мисла да права капково ..значи трябват ми 15м за домат ,10 за краставици и 5 за пипер тръби ..та да ви попитам през какво разстояние трябва да са капкообразователите на маркуча (краставици) и къде във Враца продават такива неща :? :?
alexignatov - помощник
сори че ти спамя темата
vreden - специалист
На бистришко шосе,като тръгнеш от Дървеница в посока околовръстното,още преди складовете на Галвинг-Ташев.От дясната страна на пътя има голяма зелена табела пише Ideal Pipe.Имат всякакви маркучи и автоматика за напояване.Пройзвеждат също и тръба и фитинги за външен водопровод PVN.Цени не помня ,върти ми се нещо около 60ст. и 1лв.
здравейте. :? искам и аз да ви попитам.мисля и аз да направя капково напояване но зимата иде аз все още маркуч нямам и си нямям представа от къде ще си купя.отидох в бриколаж нямяше но бяха прекалено скьпи.благодаря
nikel - специалист
Относно капковото напояване.
Въпрос:
Каква е поливната норма на различните зеленчуци,за да определя какъв капков мъркуч да закупя.
  • 1
  • 2

Тема "Как да си направя капково напояване?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: