• 1
  • 21
  • 22
  • 23
  • 24
  • 25
  • 37
Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
teon - специалист
пет юни 28, 2019 7:52 pmborchoyor написа:
Да питам, дали дръвчета, особено сливи биха страдали от тая гад, нямаше ме един ден и егати камарата пръст има до едно зръвче. Котката ми лови чат-пат къртици и знам, че има, ама такава планина не бех виждал...
...фиданки не закача...обича луковици-лук ,чесън, вкл. от лалета нарциси и др...
borchoyor - специалист
съб юни 29, 2019 1:13 pmteon написа:
пет юни 28, 2019 7:52 pmborchoyor написа:
Да питам, дали дръвчета, особено сливи биха страдали от тая гад, нямаше ме един ден и егати камарата пръст има до едно зръвче. Котката ми лови чат-пат къртици и знам, че има, ама такава планина не бех виждал...
...фиданки не закача...обича луковици-лук ,чесън, вкл. от лалета нарциси и др...
Благодаря, виждал съм лук как изчезва, ама помислих да не гризе и корени на дръвчета?
Борче, уекинко с как'Руска!
Пробуеми с кучета и къртове решава сек'ви online.
borchoyor - специалист
нед юни 30, 2019 12:39 amТрифон П.Трифонов написа:
Борче, уекинко с как'Руска!
Пробуеми с кучета и къртове решава сек'ви online.
Кое да уекинко, питам, за нещо, което не знам и получавам обиди, ни ме знае и квалифицира, егати "майсторището", да си реши личностните проблеми първо...
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
нед юни 30, 2019 9:33 pmborchoyor написа:
нед юни 30, 2019 12:39 amТрифон П.Трифонов написа:
Борче, уекинко с как'Руска!
Пробуеми с кучета и къртове решава сек'ви online.
Кое да уекинко, питам, за нещо, което не знам и получавам обиди, ни ме знае и квалифицира, егати "майсторището", да си реши личностните проблеми първо...
Обидчивия! Пак се доказа, че не четеш. Аз съм ти виновна
Няма нужда да ме пазиш, нито съм модератор, нито съм ти жена, нито ми пука, твърде за теб. Тук е взимопомощ. Като не можеш да я поемеш, изтича. Няма мъка, няма болка
borchoyor - специалист
нед юни 30, 2019 10:06 pmn_a написа:
нед юни 30, 2019 9:33 pmborchoyor написа:
нед юни 30, 2019 12:39 amТрифон П.Трифонов написа:
Борче, уекинко с как'Руска!
Пробуеми с кучета и къртове решава сек'ви online.
Кое да уекинко, питам, за нещо, което не знам и получавам обиди, ни ме знае и квалифицира, егати "майсторището", да си реши личностните проблеми първо...
Обидчивия! Пак се доказа, че не четеш. Аз съм ти виновна
Няма нужда да ме пазиш, нито съм модератор, нито съм ти жена, нито ми пука, твърде за теб. Тук е взимопомощ. Като не можеш да я поемеш, изтича. Няма мъка, няма болка
И на теб кое ти беше помощта, взаимо, че не разбрах. Ъ???
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
нед юни 30, 2019 10:37 pmborchoyor написа:
...
И на теб кое ти беше помощта, взаимо, че не разбрах. Ъ???
След 22 страници по темата и цял голям интернет с информация, с големи букви, ти изкрещях "чети!!!!"
wpw - специалист
С желанието да бъда полезен, ще публикувам инструкциите към капана за сляпото куче, където има и описание на доста неща за него и къртика. Ако нещо съм нарушил, ще премахна поста.
Хубав ден.

Написаното е споделено от личния ми опит в борбата с този вредител и използването на този модел капан.
На първо място трябва да Ви е известно, че в едно семейство има едно мъжко и две женски слепи кучета. Ако хванете един или два броя не спирайте да наблюдавате за живот около тунела. При мен на един и същи отвор първото се хвана само 20 мин. след поставяне на капана, второто след два, три дни, а третото след около месец. През това време отвора седеше отворен, но не държах капана на него, за да не се зарови, ръждясва и т.н. Когато се появи сляпото куче и запуши отвора, веднага поставих капана и третото беше уловено за около 24 часа. Всички уловени слепи кучета винаги са защипани по средата на тялото и до момента нямам наблюдение някое от тях да е успяло да се измъкне от капана. Напротив – имам един случай, когато от опитите си да се измъкне си съдира кожата и се вижда месото. В този смисъл пружината, която монтирам е много силна и не правете опити на „празен” капан, защото рамото (1) на подвижните „челюсти”, които стискат сляпото куче, удря с много голяма сила по телта (наричам я спусък - 4 ) която задейства капана и тя се изкривява. Това може да пречи в бъдеще време на нейното свободно движение и да е необходимо повече усилие за задействането на капана. Ако го изпробвате „на сухо”, то имитирайте бутането на самото животно с някое обло дърво или шише с диаметър около 6-8 см. Искам да обърна внимание, че този капан НЕ Е ефективен срещу къртици. С времето успявам да различа, кой тунел от какво животно е, но ако има няколко поредни неуспешни сработвания на капана, има много голяма вероятност това да е къртица. Доста често отвора на тунела на къртиците е доста голям в диаметър и подвежда, че може да е от сляпо куче. За няколко години работа с тези капани имам само две хванати къртици. Моля, имайте на предвид, че къртиците са защитен вид и ако уловите това животно, Ви препоръчвам, ако е още живо, да го освободите в края на населеното място или където прецените. За да можете да прецените, на какво животно е тунела, имайте в предвид следните неща:
- Кърта се храни с червеи, той е хищник, така, че ако изчезват зеленчуци, луковици, грудки – това е сляпо куче. Купчините на кърта са просто неприятни за любителите на райграса, но и играят роля на канали за дълбоко напояване при дъжд.
- Зъбите на кърта се намират в устата му и когато тя е затворена, те не се виждат. На сляпото куче долните два едри зъба са отвън при затворена уста. С тези зъби то уплътнява почвата, като я притиска към стените и така изработва тунелите, докато кърта ги изравя с предните си лапи и избутва почвата с носа си. Затова купчините с пръст се наричат къртичини.
- Ако на необработваеми площи (поляни, ливади, райграс, овощни градини и др.) се появят купчини с пръст, не бъдете сигурни, че това е кърт. Ако разровите и диаметъра на отвора е повече от 30-35 мм, това най-вероятно е сляпо куче, но тъй, като почвата е необработваема, то не може да я уплътни към стените на тунела и я избутва навън. Вече имам няколко такива случая. Ако обаче мястото е обработваемо, ще разберете за сляпото куче само и единствено по изчезването на грудки, корени, луковици, салатки и т.н.
За самото залагане на капана. Ред за зареждане: Издърпване на подвижния лост 1, задържане на същия с тел 2, задържане на тел 2 с тел 3 и задържане на тел 3 с подвижния спусък – 4. Трябва да знаете, че тунелите на сляпото куче са основно два вида – транспортни и хранителни. Най лесно се хващат в транспортните тунели, които почти винаги съм намирал в дворните градини на коло 20-25 см. под повърхността на земята. Транспортните тунели и изходите към хранителните са почти винаги прави, с добре уплътнени стени и по широки, докато хранителните са много плитко, рехави са, често са зигзагообразни и покриват голяма територия. Хранителните са на много по-плитко и често могат да се наблюдават по повърхността. Те лесно се разпадат, рушат се и по тях много рядко сляпото куче минава втори път. Поради изброените причини аз се стремя да намирам транспортен тунел. Резултатите, ако попаднете на такъв тунел са много бързи и ефективни. За откриването на този тунел ползвам информацията на стопанина на двора – къде е наблюдавал първоначалното изчезване на зеленчук, от коя посока, намирал ли е тунел, и т.н. Имах един случай на изчезване на чесън в края на април. Оказа се, че чесъна е бил засят над главния тунел и с времето, когато пораснал и наближил тунела, слепите кучета при преминаването си през тунела, тези глави, до които стигнали ги измъкнали. Като погледнах лехата отгоре и можеше директно да кажа къде минава тунела – там нямаше чесън! Открийте с правата лопата добре тунела и достатъчно място за самия капан. Осигурете, след зареждането на капана, свободното и леко движение на спусъка, задействащ капана, както и достатъчно място за движението му назад, т.е. да не подпре в някоя буца с пръст. Аз го залагам да се задейства на около 1 см. движение на телта на спусъка (4). Ако двата стоманени тела, които хващат сляпото куче пречат или подпират при вкарването им в тунела дръпнете леко подвижното рамо (1) в посока зареждане на капана, така, че върховете на стоманените телове да се изравнят и така напъхайте капана навътре. При възможност аз гледам да е поне на 20 см. навътре, защото там животното е по-спокойно и смело и резултатът е по-добър. С наближаване на отвора на тунела става много по-внимателно! Ако е необходимо подложете камъче или друго под капана или там където е необходимо, за да заеме най-доброто положение, което желаете. Можете да забиете клечка или гвоздей зад самия капан, за да не го избутва кучето назад. Това се случва, когато в тунела има завои или е много широк тунела. Тогава телта на щипките не е плътно по пръста и понякога избутва капана назад. Целта е щипките в тунела да са плътно по пода на самия тунел, за да не може сляпото куче да остане в страни от самите щипки и да имаме празно сработване. Имал съм и няколко случая на разклоняване на тунела и при поставянето на капана аз съм попадал все в тунела насреща, а се оказа в последствие, че имало още един в страни и сляпото куче идваше все от там, капана сработваше или беше затрупван, а нямаше резултат. Първоначално правя проверките на тунелите с тънка и гъвкава пръчка, но с времето се натрупва опит и усет. Бях сигурен, че не е къртица, защото бях хванал вече две на същия тунел. След разравяне с правата лопата установих и другия тунел и проблема беше решен. Няма смисъл да вадите капана от тунела за проверка. Вадете го ако само е сработил или ако не е сработил. Вадете го също и ако сляпото куче го е затрупало с пръст, а капана не е сработил. Такива случаи също са възможни - сляпото куче идва не от отвора в който е капана, а някъде отстрани или зад капана. Затова е добре да разполагате с поне два капана – като отворите транспортни тунел да заложите капани и в двете посоки. И накрая – внимавайте, защото котките се хранят със слепи кучета и е много възможно да ви отмъкне капана заедно с улова в него! Намирал съм капани на 10 – 15 метра, сработили и до него само лапите на сляпото куче. Разгледайте внимателно схемите на тунелите.
Успех в борбата!
miroki - майстор
съб юни 29, 2019 1:13 pmteon написа:
пет юни 28, 2019 7:52 pmborchoyor написа:
Да питам, дали дръвчета, особено сливи биха страдали от тая гад, нямаше ме един ден и егати камарата пръст има до едно зръвче. Котката ми лови чат-пат къртици и знам, че има, ама такава планина не бех виждал...
...фиданки не закача...обича луковици-лук ,чесън, вкл. от лалета нарциси и др...
При мен изяде вече трети лешник от 10.
Гледам изсъхнало, като го дръпна, подострен като молив. И 3 те така. 2 миналата година и пресях със сливи, 3 тия миналия месец. Друго дръвче за сега не е бутано.
Адекватно решение за сега няма.
Нищо което обичат не е гледано в парцела и съседните и те нямат. Само овошки или царевица. Защо седи в мястото не знам. Моето е декар и 300. Какво ядат не знам. Но не се маха.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
вт юли 02, 2019 2:14 pmmiroki написа:
При мен изяде вече
Виждал ли си го? Как разбра че е то?
  • 1
  • 21
  • 22
  • 23
  • 24
  • 25
  • 37

Тема "сляпо куче (spalacidae)" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: