Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
  stridata - специалист
Здравейте! В двора ми имам една помпа която от ровенето ми в интернет разбрах, че е цетробежна изглежда така

Изображение

Дядо ми дълги години се грижеше за нея. Говореше ми за разни лоенаи набивки, не знам си кво и аз все не слушах. Сега дядо ми вече не е сред живите и помпата спря да дърпа вода. Чувам , че мотора работи, но не вади вода... Тази фунийка за обезвъздушаване ли е? Ако може някой да ми помогне защото дори не знам какъв майстор да потърся!
lov - майстор
Ще стане много сложно за обяснение и ако можеш намери някой да ти покаже как се сменя набивката. Иначе тя се намира точно между двете части на двигателя и самата помпа.навита е на оста на двигателя но е скрита в корпуса. Може да се притяга с две болтчета или само с една гайка. Повярвай ми, намери някой който разбира да ти покаже един път как се прави. Па ако искаш снимай и покажи нагледно после. Щом върти и си я пускал на сухо дори и да е била в ред вече почти със сигурност не е. Обезвъздушаването вече отделно ти създава грижи.
iliya_i - майстор
stridata написа:
Тази фунийка за обезвъздушаване ли е?
От този въпрос разбирам, че изобщо не знаяш как се работи с тази помпа. Потърси първо човек, който знае.
Да, фунийката е за обезвъздушаване. Развива се, пълни се през нея с вода, докато спре да поема. После се завива и леко се притяга. Ти обезвъздуши ли помпата преди да я включиш?
Под фунийката има гумен уплътнител с дупка. Да не се скъсал и да тегли въздух от там?
stridata - специалист
Нищо не разбирам! Лошото е, е че само възрастни хора са моглида се разправят с тези помпи, сега покрай мен няма кой.
Иначе несъм обезвъздушавал нищо, просто се затопли пуснах го и не вади вода!
plamen6703 - майстор
stridata написа:
Ако може някой да ми помогне защото дори не знам какъв майстор да потърся!
Около вас не вярвам само дядо ти да е ползвал такава помпа :) Намери някой, който има такава помпа и знае за какво става дума... ще дойде, ще я погледне и ще ти покаже какво и как да направиш... Не е висша математика, бързо ще схванеш кое как се прави и няма да имаш проблеми занапред с обслужване на помпата.
iliya_i - майстор
stridata написа:
Нищо не разбирам! Лошото е, е че само възрастни хора са моглида се разправят с тези помпи, сега покрай мен няма кой.
Иначе несъм обезвъздушавал нищо, просто се затопли пуснах го и не вади вода!
Така и подозирах. По-горе ти казах, но ще повторя пак:
1) разхладващ фунийката.
2) наливаш вода в нея, докато спре да поема и остане пълна.
3) затягаш фунийката.
4) включваш тока.
Успех.
В това село само млади ли има? :lol: :lol: :lol:
stridata - специалист
Селото е на 2 км от София и всички го раздават граждани. Хаххахаха.
Благодаря момчета, ще пробвам първо с обезвъздушаването и ще пиша. А тва на работеща помпа ли се прави или?
Последна промяна от stridata на пон апр 10, 2017 9:57 am, променено общо 1 път.
hidrazin - майстор
Прави се на изключена помпа.
За смяната на салника ей тук съм се опитал да го обясня.
По-добро от това само с писане едва ли ще се получи.
Смяна на набивката на водна помпа Вида
:partyman:
zdravcho - специалист
Само като допълнение на разясненията на Хидразин - на снимката която е приложил е единият вид уплътняване на лоените набивки. Другият е с втулка с външна резба и прорез от едната страна. Нещо такова http://www.tdifasteners.fr/img/cms/kkv.jpg
С това може да видиш малко повече зор докато го развиеш. Но да се надяваме че може да не се стигне до там, а само с обезвъздушаване на системата. Успех
iliya_i - майстор
Абе лоената набивка остави като последен вариант. Първо си обезвъздуши помпата. Сигурно не е ползвана поне от есента. Помпата се обезвъздъшава задължително преди всяко пускане. А лоената набивка се сменя на 10-15 години, така, че я остави катро последен вариант. Ако не успееш да обезвъздъшиш от първия път, пробвай пак. Но за 5-6 месеца няма как помпата да е останала пълна с вода. Зимата от студа щеше да се спука. Виж и най-голу на самата помпа има една пробка за източване - дали си е там и е стегната.
stridata написа:
А тва на работеща помпа ли се прави или?
Включването на тока го писах 4). Значи преди това е изключен!

Тема "Центробежна помпа." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: