• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
Deo-x - специалист
--
Последна промяна от Deo-x на пет окт 09, 2009 7:02 pm, променено общо 1 път.
сакъзче - специалист
Deo-x написа:
Здрасти,май си аматъор :-D ,ама не казваш още подробностите де-за асма ли,за лозички на полето ли :?Гледане на лозе не е шега работа :)Нямаше нужда да са 4,а поне 2 лозови пръчки.1-та година трябва да достигне поне от пъпката нагоре да е м/у 20-30см височина/,за целта да се полива редовно при засушаване и се копае за да няма трева.2-та или 3 година/зависи от растежа и дебелината на стъблото/ когато при буйно развиване на стъблото до нужната за теб височина по стъблото да се чисти периодично прокарали острани леторастчета с цел по силно развиване на корени и самата стъбло,а чак на следващия сезон се остави за кустук,а другото слабия се маха с ножица от земята.Първоначално при засаждане се заравя с пръстт пъпката с 3см,а когато прокарва леторастче не се заравя пак,а се оставят на воля да си расте,понеже е топло време вече,по-късно се разрява към лятото-5см поне от пъпката надолу.Рано е за торене,може да се пръска с листен тор на бъдещите леторсти с точен грамаж-пример:15л на 60г течен тор.Ако е на асма се слага 1-2 шепа амониева тор като предварително с лопата се открива около стъблото и се затваря пак с лопата.Ако на поле,когато са на конструкция с колови и телове се хвърля на земята близо до редовете преди оране-25-30кг на дк.Описах това което знам от опит :)
Благодаря Ви за изчерпателния отговор. Сега ще дам пояснения.Става въпрос за троянския балкан.
Имам желание да направя около 20м асма до една дренажна стена. Сорта е комшийски, интересното при този сорт е невероятно силния аромат, викат му липованка, и многото реколта който дава. Но най ми е интересно , че старите астми са много тънки а раждат повече от листата. Да прав сте аз за пръв път правя такова нещо. Миналата година един комшия ни сложи пръчки но, за съжаление листата на прегоряха и нищо не стана, тази година реших аз да се пробвам.
Само не разбрах за листния тор - единствено с амониев тор ли може да се пръска? и кога трябва да ги разредя по 2 както вие казвате.?
Последна промяна от сакъзче на нед май 03, 2009 5:21 pm, променено общо 1 път.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
Астма е болест, а асмА е лоза.
сакъзче - специалист
n_a написа:
Астма е болест, а асмА е лоза.
Благодаря Ви,поправих грешката.
Deo-x - специалист
--
Последна промяна от Deo-x на пет окт 09, 2009 7:02 pm, променено общо 1 път.
сакъзче - специалист
Deo-x написа:
сакъзче написа:

Имам желание да направя около 20м астма до една дренажна стена....Миналата година един комшия ни сложи пръчки но, за съжаление листата на прегоряха и нищо не стана, тази година реших аз да се пробвам.
Само не разбрах за листния тор - единствено с амониев тор ли може да се пръска? и кога трябва да ги разредя по 2 както вие казвате.?
20 метровата асма е за блока,където живеете,нали :?Комшията ви е немарлив човек,затова не стана нищо.А защо не си купихте или поръчахте по рано със същия сорт на маточна основа/2-3лв.бр/ за по-добра трайност,отколкото набучените пръчки?За листния тор се пръска на калиева основа и други съставки,а НЕ амониевата-по агроаптеките ще ги намериш.
Господине, 20 метра ще бъде широка, а висока, може би ще я направим 2,50 или 2,30. Аз нямам на идея къде мога да намеря точно този сорт, защото ,всеки иска да си продава стоката. Независимо, че са такива пръчки , аз ще се постарая максимално да се хванат, тъй като аз сама си ги направих и посадих . Точно за това задавам лаически въпроси от мерак да се образовам от Вашия опит, който е по ценен от 50-60 лв за готови пръчки.И най важното да съдам нещо с което ще се гордея толкова много. Благодаря Ви за вниманието.
Стефан - майстор
сакъзче написа:
...Независимо, че са такива пръчки , аз ще се постарая максимално да се хванат, тъй като аз сама си ги направих и посадих . ....
Това е похвално. Само не проверявай коя пръчка е тръгнала да се развива. Ако почвата хване коричка, може леко и внимателно да се рзрохка с ръка. Но в никой случай не откривай връхната пъпка. Тя е като новородено дете - трябва всичко да е внимателно.
Deo-x - специалист
--
Последна промяна от Deo-x на пет окт 09, 2009 7:03 pm, променено общо 1 път.
сакъзче - специалист
Стефан написа:
сакъзче написа:
...Независимо, че са такива пръчки , аз ще се постарая максимално да се хванат, тъй като аз сама си ги направих и посадих . ....
Това е похвално. Само не проверявай коя пръчка е тръгнала да се развива. Ако почвата хване коричка, може леко и внимателно да се рзрохка с ръка. Но в никой случай не откривай връхната пъпка. Тя е като новородено дете - трябва всичко да е внимателно.
Господине Благодаря Ви, за отговора и за цения съвет. Аз точно това искам да разбера, ако в дупка имам 4 пръчки и в най добрия случай и 4 те се хванат, кога и как трябва да ги разделя. Само да поясня, че точно за това слагах суперабсорбент за влага за да имам успех в начинанието и всяка пръчка я намазах с восък отгоре, защото прочетох някъде в интернет, че така не се отделяло влага от пръчката... Не мога да разбера, защо всеки казва различно относно колко да се заравят - последно пръчките трябва ли да са посипани с пръст догоре или да не са?
сакъзче - специалист
Deo-x написа:
Радвм се,че ще създадеш нещо със собствените ръце и грижи,само спазвай ежегодно инструкциите :roll:,една грешка и ще отиде на кино,даже може да надживее човек :-D Имам една на която е над 80 години/хамбурски мискет е/ и няма изглед ще превешава краят й,освен умишлено когато ще правиме бъдещи ремонти на къщата :roll:
Господине Благодаря Ви и на вас за отговорите и съветите. Тази асма направо ме накара да мечтая....невероятна е. Надявам се , че чрез вашата помощ ще мога и аз да направя нещо което и аз да показвам с гордост.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7

Тема "лозички" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: