• 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
emil_v r - майстор
Вастов , и колко е дълга аджеба тая пръчка с двете пъпки - 20 тина см ?

иИИ ДЯДО ТИ КАТО ГИ Е САДИЛ В КРАТУНА , изв. за шрифта )
да не би да ги е садил после както са в кратуната , или я е чупил ?
Питам понеже тогава са пресовали едни торфени саксийки в който са разсаждали всичко , и направо слагат в земята със саксийките ...

Ще опитам напролет . преди 3 години една баба ми иска едим начъч от 100 пръчки когато рязах асмата си , и ги вкорени направо в земята , и сега има 100 лозички от мойте :-D
vastov - напреднал
Избираш си пръчки с по-къси междувъзлия -те са расли по-бавно и са по-качествени.Да,дължината е около 20см.Да ,садил ги е с кратуните,като им изрязвал дъното ,за да могат корените да се развиват надолу докато изгният кратуните.И росните корени не се развиват.
emil_v r - майстор
Ахааа :-D виж какви хитрости , и високи технолигий е имало , мерси мн. за информацията ... толкова е рядко да научиш нещо полезно от интернетттт :prayer:
kapanec - специалист
Johny написа:
Есента се изкопават дупките, за да се слегне пръстта до пролетта, но не е задължително. Сади се на пролет за разлика от овошките.
Преди засаждане лозичките да престоят 24 часа във вода. Коренчета се режат на 6-8 см. или до здраво /да потече млечно бял сок/. В дупката се поставя 1 лопата отлежал оборки тор и шепа калиева изкуствена тор, като се премешват с пръст. Дупката трябва да бъде 10 см. по-дълбока от лозичката, като присадката трябва да бъде на 2-3см. над нивото на терена. По-горе вече казаха, че се реже калема на чеп с две очи /пъпки/. Засипваш дупката до половина с пръстта от горния слой, утъпкваш хубаво, сипваш 1/2 кофа с вода, запълваш до край, пак тъпчеш, поливаш и закриваш лозичката с пръст на 3-4см. над калема.

Малко си закъснял, но и пролетта закъсня. Ако не помогне, няма да попречи.
За любителските насаждения и за лозята за лично ползване решаващо значение при определяне на разстоянията на засаждане имат сортът и формировката, на която ще се отглеждат лозите. Ако ще се отглеждат на единични колове или на обикновена телена конструкция, подходящи са следните разстояния: от 1,50 до 1,70 м между редовете, а в реда от 1,20 до 1,30 м за винените сортове и от 1,40 до 1,50 м за десертните. При богати почви и по-буйни десертни сортове междуредовите разстояния може да се увеличат до 1,80 м.

Когато лозите ще се отглеждат без загрибване и ще се формират с високи стъбла (1,20-1,50 м височина), разстоянията между редовете се увеличават до 3,0-3,5 м, а в реда - до 1,40-1,50 м. За промишлените високостъблени лозя в стопанствата се препоръчват междуредови разстояния 2,5, 3,0 и 3,4 м и вътрередово 1,20 м, но за предпочитане е то да бъде 1,30-1,50 м.

При засаждане на силно растящи сортове, от които ще се формират мощни асми на скеле, разстоянието между редовете трябва да е около 3 м, а между лозите - поне 2 м. Ако се засаждат лози в отделни, изолирани редове, независимо на каква подпорна конструкция ще се отглеждат, разстоянието между тях трябва да бъде от 1,20 до 1,50 м. Силното сгъстяване на лозите в реда (разстояния под 1м) не позволява да се развият мощни растения и не бива да се практикува.

Посочените разстояния за засаждане на лозя може да се изменят в зависимост от формата и големината на мястото. Винаги обаче за по-високите, по-мощните формировки трябва да се използват по-големи разстояния.
kapanec - специалист
vastov написа:
Избираш си пръчки с по-къси междувъзлия -те са расли по-бавно и са по-качествени.Да,дължината е около 20см.Да ,садил ги е с кратуните,като им изрязвал дъното ,за да могат корените да се развиват надолу докато изгният кратуните.И росните корени не се развиват.

хубава идея
film - специалист
Здравейте, имам няколко малки лозички - около 2 годишни, високи 1-1.5 метра. Трябва ли да се погрижа по някакъв начин за тях в този студ?
kuger - майстор
съб ное 28, 2020 7:24 pmfilm написа:
Здравейте, имам няколко малки лозички - около 2 годишни, високи 1-1.5 метра. Трябва ли да се погрижа по някакъв начин за тях в този студ?
На всяка около корена по половин кофа угнил оборски тор, смесен с почва. Да се позатрупа. Загърляне му се казва.
kr1100 - майстор
съб ное 28, 2020 7:24 pmfilm написа:
Здравейте, имам няколко малки лозички - около 2 годишни, високи 1-1.5 метра. Трябва ли да се погрижа по някакъв начин за тях в този студ?
Не знам къде го сънуваш този студ. При нас е все още 6-7 гр минималната. Утре не знам дали ще познаят го дават -2 , а от четвъртък/петък е време за плаж. Минимална +9-10гр, макс. 15

Режи по 1 туба 10-11 л горе/долу дъното и през средата/ Около лозичката , канап да не се разтваря и пълниш с тор, ако имаш, пясък + пръст / т.е. зариваш/ Напролет махаш тубата и растилаш пръстта и оголваш главнята да се пече от слънцето и да не пуска росни корени. Аз като сея нови ги се я туба без да я режа по височина. Така сея и нови овошки - нито котки си точат ноктите нито н.дългоушие маркира насажденията.
film - специалист
Благодаря, утре ще ги позатрупам с тор. Надявам се да не е късно
  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7

Тема "лозички" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: