Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
andon1980 - специалист
Здравейте съфорумци
Разгледах хубавия форум има доста ценна информация но имам конкретно питане за което не намерих изчерпателен отговор.Имам 2 колибки в един балкан и двора пред тях е ливада.Има някаква трева която съседите ми косят.Тия дни е доста голяма около 30 40 сантиметра.Видях във форума мнения че за стане един двор с трева някой препоръчва да се вземат семенца от такова сено.Та ми доиде следния въпрос аз като го имам това готово не може ли тая трева да се облагороди и ако се коси и полива да има хубав вид.Не искам да се стъпва по нея просто да е зеленка и да прави що годе хубав килим.И да кажа само наклона е доста голям около 10 20 % ще се опитам да кача и снимка.Някой ако има съвети как да я поддържам тази трева и дали е възможно да се поддържа или да се маха изцяло да сподели.Предварително благодаря.
Със снимката нещо не се получи незнам защо.

Прикачен файл

ns.JPG
ns.JPG (124.34 KиБ) Видяна 5043 пъти
Последна промяна от andon1980 на пон юли 06, 2009 9:27 pm, променено общо 1 път.
andon1980 - специалист
Благодаря за пояснението сега качих снимката явно е била доста голяма ще се радвам ако някой дад мнение може ли да се култивира тази ливада или да се прави от нула?
LKK - специалист
Не знам какви са ти критериите за "зеленка и да прави що годе хубав килим". Ако си я косиш редовно /поне през седмица пролетта и началото на лятото/ тревата ще се сгъсти и ще укрепне видимо, но няма да се избавиш на 100% от плевели.
Ако почистиш всичко и си засееш тревна смеска на първо време ще трепериш дали ще поникне и дали ще е равномерно, а след това ще се бориш до умопомрачение със същите плевели, които са навсякъде около теб. Косенето, валирането и всички съпътстващи екстри си остават.
Deo-x - специалист
Виждам,че наклона е около 30-40 градуса и снимката е от началото на пролета както се вижда първите цветове по дърветата.Тревата там е подобна на дива райграса заради постоянната влажност на по високите планински места,може и да греша знам ли :? Ако е така,може да се коси редовно да не покарват по дебелите плевели и ще имаш безплатна облагородна трева :-D
andon1980 - специалист
Ами нищо не ми пречи и ще опитам.До края на месеца смятам да прекарам водопроводната инсталация и да се възползмвам от безплатната вода за поливане.ЩЕ пробвам и с косене.Искам тревата да е зеленка и да има приятен изглед а не да е издържана спрямо критериите на професионалист.Терена наистина е доста стръмен а и не ми се правеха сложни операции поради факта че имам да покривам едната плевня с нов покрив терасирах двора и още куп работи така че не ми трябваше ново физичесто занимание.Благодаря все пак за отговорите
ZMeyGorianin - майстор
Като я гледам тази естествено красива зеленинка/ поне така се вижда от това разтояние на снимката/ не виждам смисъла да я заменяш с разни капризни и трудни за отглеждане сортове. Както казаха колегите- коси си я редовно и се радвай.
bullet - специалист
Лично за мен това е прекрасната гледка от истинската природа. Моя двор е с такава тревица, бурени, цветенца и си я кося редовно. Става чудесно. Райграса и другите му аналози са ми малко стерилни и неестествени. Лично мнение.
rulom - модератор
Няма евтин начин с райграс да си направиш толкова равномерен изглед.Евентуално можеш да помислиш за изравняване на терена, оран и фрезоване за да стане равно, нищо, че е под наклон, само подравняваш бабуните.Купи си косачка и само коси това което Господ е създал :wink: ...и да знаеш че софиянци дават пари да поседят на такава морава.....ииии, няколко снимки за да се похвалят в горещия офис, в понеделника :wink:

Тема "Ливада или райграс?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: