• 1
  • 2
Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
stanimir62 - специалист
днес сутрента пръсках доматите с дитан и топсин, а искам да торя с листен тор.
трябва ли да изчакам някакъв срок или мога да торя веднага, защото доматите ги изтървам????
спешно моля за отговор!!!!
Благодаря ви предварително
Deo-x - специалист
В смисъл за изтърваването?Може веднага след пръскане на препаратите да се пръска с листен тор,не пречи на растението.Даже и смесено може,но отделно е по-ефективно.
докера - специалист
Поясни - в какъв смисъл ги "изтърваш" !?
Според използваните препарати са се маносали или ги е хванала така наречената "чернилка" /гъбична болест , но не съм сигурен за името / , която прилича на алтернарията , но протича обратно - първо се появяват черни ивици по стъблото , а след това прегарят листата :?
Повлиява се добре от медните препарати , например Фунгуран :wink:
emil_v r - майстор
Според мен си ги изтървал вече доматите , неспасяемо .
stanimir62 - специалист
Ще опитам с листния тор защото ми казаха че има липса на витамини.
Deo-x - специалист
Ще можеш ли да постнеш 1-2 снимки какво е състоянието им?Все още може да се спаси положението.Сигурно след засаждането не си торил нито един път,те обичат да им се торят,да се поливат често и копат земята.Също и правилното пръскане на препарати има значение.А домати има ли за бране,плододават ли?Виж-ако половината горна стъбло е пожълтял и загива,можеш да ги отрежеш до здравото стъбло.Вследствие ще пуснат нови стъбла/култуци и китки,но с повече поливки и периодично торене ще се въстанови.А живеят чак до първите слани :wink:
stanimir62 - специалист
ето снимки на краставиците и доматите.
съхнат отдолу, пожълтяват им листата, доматите почерняват.

Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
mitko414 - специалист
Първо да поясня: не съм агроном и познанията ми за градинарството са любителски.

На въпроса ти: пръскай смело със листния тор, нищо не им пречи.

Болните плодове бих ги откъснал, няма никаква полза от тях.

Ако ти се занимава, след 3-4 дни напръскай и със син камък, старо и изпитано средство.

Тук има информация за болестите по доматите.
Deo-x - специалист
Не са чак толкова зле доматите,от жегата и сушата е.Също имаш акари по листата,пръскай отрова с талстар,данитол.Изсъкналите листа ги махай,поразените плодове няма да махаш.Краставиците ги изтърва,изкорени ги да не заразят доматите там се крият паразитите.
stanimir62 - специалист
Благодаря на всички за съветите.
  • 1
  • 2

Тема "за листния тор" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: