Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
Stanislav Stefanov - специалист
Здравейте колеги.
Смятам да си засадя в градината Чилийски бор.Супер много ме кефи.
Незнам дали сте виждали такова дръвче ?Но за мен поне е най красивия бор. Това е много стар и примитивен вид,който датира от 213-248млн.години.Четох ,че може да се отглежда и при нас,но най вероятно ще иска по особенни грижи :?
Ако има някой който има в двора си тая прелест,или знае нещо за отглеждането му на открито в България да сподели.И най вече продават ли го някъде по разсадниците?
Изображение
http://picasaweb.google.com/lh/photo/qA ... directlink
http://picasaweb.google.com/lh/photo/32 ... directlink
http://picasaweb.google.com/lh/photo/nZ ... directlink
http://picasaweb.google.com/lh/photo/Ts ... directlink
Последна промяна от Stanislav Stefanov на вт ное 10, 2009 3:53 am, променено общо 4 пъти.
iveliks - специалист
интересно а от къде може да се сдобие човек със това дърво в BG
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
Араукария само стайна знам. Странно красиво дърво!
"В България се отглежда само в оранжерии с декоративни цели."
http://zeleno.bg/bg/articles/245-arauka ... a-ela.html
Stanislav Stefanov - специалист
n_a написа:
Араукария само стайна знам. Странно красиво дърво!
"В България се отглежда само в оранжерии с декоративни цели."
http://zeleno.bg/bg/articles/245-arauka ... a-ela.html
Това е май някакъв друг вид,аз също съм го виждал в цветарските магазини.Четох някъде някаква статия,че може да се гледа и на открито.Ще е потърся и ще пусна линк.
Аз лично съм го виждал засадено на открито в Холандия страшно красиво борче.
Но дали ще вирее в България? :?
Stanislav Stefanov - специалист
Този статия не е моя
Копирал съм я от форума на (Живдом)
Автора се казва Стефан.

Ето и едно иглолистно растение, което произхожда от Южна Америка. Това е чилийската араукария ( Araucaria araucana ). Това дърво е съвременник на динозаврите. Намирани са фосили от него, които са на възраст повече от 60 милиона години. Вероятно мнозина от вас са отглеждали това растение в саксии в стаите си.
Араукарията е двудомно растение. Мъжките и женските репродуктивни органи се образуват на различни дървета. В родината си женските екземпляри достигат височина 40 – 50 м и дебелина на ствола до 1,50 м. Мъжките рядко надминават 15 м. Листата са плътни, спирално разположени, яйцевидно-ланцетни. На върха завършват с шипче. Цялото дърво изглежда като обвито с бодлива броня. Плодоносенето настъпва между 20 и 40 годишна възраст. Шишарките са почти сферични, до 18 см големи. Узряват за 2 - 3 години, след което се разпадат и освобождават около 200 – 300 семена. Семената са дълги 3 - 4,5 см. Те могат да се ядат и представляват деликатес. На вкус наподобяват кашу, но имат и лек аромат на пиньоли.
Араукарията е сравнително бавнорастящо дърво. Вирее най-добре на рохкави, свежи до влажни почви. Взискателна е към почвеното плодородие и към влажността на въздуха. Естествено е разпространена в Чилийските Анди – платото Толхуака - между 37 и 40 с.ш. и при 1600 – 1800 м н.в. Този вид може да се отглежда на открито в по-топлите райони на Европейския континент, в това число и в България. В Германия и Великобритания често се култивира на открито. Издържа без повреди до -15, –17 С.
Размножаването на араукарията може да става семенно и вегетативно. Семената трябва да се засеят в студен парник през есента, веднага след събирането. Поникват след 1 – 2 месеца. Пониците се пикират в саксийки веднага щом станат достатъчно големи за да могат да се държат с пръсти. Араукарията образува мощни корени, затова е добре щом укрепнат пикираните фиданки да се засадят на постоянно място, колкото се може по-скоро. Младите фиданки трябва да се защитават първата зима от студа. Вегетативното размножаване се извършва чрез вкореняване на резници, взети от върха или от насочените нагоре клонки.
В България би могла да бъде отглеждана в по- топлите райони, главно като декоративно и плодно растение. Семената се търгуват по цени между $25 до 25 Евро за 6 бр. семена. Има много висока декоративна стойност, а също и много ценни стопански качества. Освен, че семената представляват вкусна храна, от дървото се добива смола, която се използва в медицината, подобно на смолата от сибирски кедър. Дървесината също е изключително ценна.
единак - специалист
Виждал съм в Англия на много места. Расте си в градините и едното беше мнооого голямо. Само че там рядко пада под нулата.
Stanislav Stefanov - специалист
единак написа:
Виждал съм в Англия на много места. Расте си в градините и едното беше мнооого голямо. Само че там рядко пада под нулата.
По принцип студът според мен няма да е толкова голям проблем.Но при нас почвата е чернозем .И лятото като се спече става като бетон,,,, еиии от това се плаша най много.

Тема "Araucaria-arauracana (Чилийски бор)" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: